Kayyım, Diyarbakır'da mazbata saatine toplantı koydu: 'Alacağınız hiçbir kararı tanımıyoruz'

Kayyım, Diyarbakır'da mazbata saatine toplantı koydu: 'Alacağınız hiçbir kararı tanımıyoruz'
Diyarbakır'da büyükşehiri kazanan DEM Parti adaylarının mazbatalarını yarın alınması beklenirken, büyükşehir kayyımının aynı saate belediye meclisi toplantısı koydu. DEM Parti Eş Genel Başkanı Hatimoğulları, "Alacağınız hiçbir kararı tanımıyoruz" dedi.

Artı Gerçek - Diyarbakır'da 31 Mart Yerel Seçimleri'ni büyük farkla kazanan DEM Parti Eşbaşkan adayları Serra Bucak ve Doğan Hatun'a mazbataları AKP'nin, büyükşehir ve 13 ilçedeki itirazları nedeniyle henüz verilmedi. İl ve ilçe seçim kurullarının AKP'nin itirazlarını reddetti ve DEM Partili adaylara mazbatalarının verilmesine karar verdi.

Mazbatanın yarın alınması planlanırken, DEM Parti'den bir açıklama geldi. Açıklamada kayyum yönetimindeki Diyarbakır Belediyesi'nde mazbatanın alınacağı saatte belediye meclis toplantısı konulduğu duyuruldu.

'KAYYIM GİDERAYAK YENİ KARARLAR ALMAK İSTİYOR'

DEM Parti'nin sosyal medya hesabından yapılan açıklama şöyle:

"Diyarbakır kayyımı, Belediye Eş Başkanlarımızın mazbata alacağı saate belediye meclisi toplantısı koyarak giderayak yeni kararlar almak istiyor. Mazbataların geciktirilerek verilmesinin nedeni böylece ortaya çıkmıştır. İktidarın kayyımı son anda bile halkımıza ve belediyeye ait olanları yandaşlarına peşkeş çekmeye çalışıyor. Sorumluları uyarıyoruz; hukuk önünde hesabını vereceğiniz adımlar atmayın, halk iradesine saygı duyun!"

HATİMOĞULLARI: ALACAĞINIZ HİÇBİR KARARI TANIMIYORUZ

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, söz konusu karara sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile tepki gösterdi:

"Diyarbakır’daki Kayyımı Uyarıyoruz!

31 Mart’ta Amed halkı büyük bir oyla kayyım politikasının iflas ettiğini ilan etmiştir. Amed halkının iradesini yok sayan, kaynakları talan eden halk düşmanı kayyım, yarın 11.00’da belediye eş başkanlarımızın mazbata alacağı saate meclis toplantısı almış. Kayyımın alacağı kararlar aynen kendisinin varlığı gibi meşru değildir. Amed halkının tek bir kaynağını, mülkünü başka yere peşkeş çekemezsiniz. Kayyıma ve AKP’ye 31 Mart’ta hezimete uğradınız. Halk düşmanlığından vazgeçin. Alacağınız hiçbir kararı tanımadık, tanımıyoruz!"

BAKIRHAN: BU SUÇA ORTAK OLMAYIN

DEM Parti Eş Genel Başkanı Bakırhan da kayyıma, "Meşru değilsin halkın evinden elini derhal çek" diyerek tepki gösterdi.

Bakırhan'ın X paylaşımı şöyle:

"Gaspçı ve talancı Diyarbakır Kayyımına Sesleniyoruz: Halkın Evinden ve Kaynaklarından Elini Derhal Çek!

Yarın saat 11.00’de Amed Büyükşehir Belediye Eş Başkanlarımız mazbatalarını alıyor. Aynı saatlerde halkın kaynaklarını peşkeş çekmek ve talan için belediye meclisini toplama kararı alan gaspçı kayyıma sesleniyoruz: Meşru değilsin, yönetme ehliyetin yok, halkın evinden elini derhal çek.

Alacağın kararlar hukuki değil, yok hükmündedir ve gider ayak alacağın hiçbir kararı tanımıyoruz. Yapacağın her türlü hukuk dışı kararın hesabını yargı önünde soracağız.

Bütün büyükşehir belediye bürokratlarına da sesleniyoruz: Bu suça ortak olmayın, hükümsüz ve hukuksuz kararların altına imza atmayın." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar