'Kayyım' konusunda Millet İttifakı mutabakatında ne deniyordu?

'Kayyım' konusunda Millet İttifakı mutabakatında ne deniyordu?
Yayınlanma:
A+ A-
Ümit Özdağ ile Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu'nun imzaladığı mutabakat metnindeki 'kayyım' maddesi tartışılıyor. Peki, Millet İttifakı'nın Ortak Politikalar Mutabakat Metni'nde 'kayyım' uygulaması hakkında ne deniyordu?

Artı Gerçek - Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ'ın, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turuna dört gün kala Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'na destek açıklaması karşılığında imzalanan mutabakat metnindeki 'kayyım' maddesi tartışma yarattı.

'YARGI ÇERÇEVESİNDE DEVLET GÖREVLİLERİNİN ATANMASI...'

Kılıçdaroğlu'nun Özdağ ile imzaladığı metinde, AKP iktidarının HDP'nin seçilmiş yerel yöneticilerine karşı baskı aracı olarak İçişleri Bakanlığı eliyle hayata geçirdiği 'kayyım' uygulaması hakkında şu ifadeler yer aldı:

"Terörle mücadele çerçevesinde, terörle bağlantısı hukuki kanıtlarla sabit olan mahalli idare yöneticileri yerine devlet görevlileri ataması uygulamasına yargı kararı çerçevesinde devam edilecektir."

MİLLET İTTİFAKI METNİNDE YARGI VURGUSU

Özdağ'ın, sığınmacılar hakkında bir referanduma dönüştürmek istediği seçimler öncesindeki mutabakata 'kayyım' maddesi ekletmesi tartışma yarattı. Peki, Millet İttifakı'nı oluşturan altı partinin 30 Ocak günü bir tür "seçim beyannamesi" niteliğinde açıkladığı Ortak Politikalar Mutabakat Metni'nde kayyım uygulaması hakkında ne deniyordu?

İşte, Ortak Politikalar Mutabakat Metni'nin 60'ıncı sayfasındaki "yerel yönetimler" başlığında 'kayyım' konusunda yer alan maddeler şöyle:

'MERKEZİN AŞIRI VESAYETİNE SON VERECEĞİZ'

• Merkezi yönetimin yerel yönetimler üzerindeki aşırı vesayetine son vereceğiz.

• Seçimle gelenin seçimle gitmesini güvence altına alacak, yerel yönetimlerde seçme ve seçilme hakkını yok sayan kayyum uygulamalarına son vereceğiz.

'YARGI KARARI OLMADAN GÖREVE SON VERİLEMEYECEK'

• Seçilmiş yöneticilerin görevlerine bir yargı kararı olmadıkça son verilememesini güvence
altına alacağız.

• Görev suçları sebebiyle hakkında soruşturma başlatılan yerel yöneticilerin geçici olarak görevden uzaklaştırılmalarını da ancak yargı kararı ile mümkün kılacağız.

'YERİNE GELECEK KİŞİYİ BELEDİYE MECLİSİ SEÇECEK'

• Seçilme yeterliliğini kaybeden ya da görevden uzaklaştırılan belediye başkanının yerine gelecek kişinin belediye meclisi tarafından seçilmesini sağlayacağız." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar