Kılıçdaroğlu: Kadınlar birlik olduğunda Türkiye değişecek

Kılıçdaroğlu: Kadınlar birlik olduğunda Türkiye değişecek
Yayınlanma:
A+ A-
Kadına yönelik şiddetin gün geçtikçe arttığını belirten CHP lideri Kılıçdaroğlu "Şiddeti içselleştirmiş Türkiye'yi şiddete karşı değiştirmeliyiz" dedi. Kadınlara birlik olmaları çağrısı yaparak, "Türkiye'yi bu dramdan çıkaracak olan sizlersiniz" dedi.

Artı Gerçek - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sorunların çözümü için kadınlara birlik olmaları çağrısında bulundu. Kadına yönelik ayrımcılık ve şiddete karşı mücadele ettiklerini belirten Kılıçdaroğlu "Bu ülkenin kadınları birlik olduklarında, sandığa gittiğinizde bütün dünyayı, Türkiye'yi değiştirirsiniz" dedi.

CHP Kadın Kolları 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü Programı ve Kadın Kolları 100 Bininci Yeni Üye Rozet Takma Töreni'ne katılan Kılıçdaroğlu'nun konuşması özetle şöyle:

ŞİDDET HAYATIN HER ALANINA SİRAYET ETTİ: Dört kadın kardeşimizi dinledik, duygulanmamak elde değil. Duyarsızlık haksızlığı besler. Duyarsızlık şiddeti besler, duyarlı olmak lazım. Her birimizin tek tek sorumluluğu var. Şiddete uğrayan kadınlar sadece bir partinin üyeleri değil. Şiddetin hayatın her alanına sirayet ettiğini görüyoruz. Bu sorunla nasıl mücadele edilir? Bir sorunla mücadele etmek için sorunun muhataplarıyla oturup konuşmak lazım. Kadına yönelik şiddetin bu kadar ağır boyutlara ulaşmasının bir sebebi var. Siz bu nedenleri ortadan kaldırabilirseniz en azından asgariye indirmiş olursunuz.

ÇALIŞMA HAYATINDA DA AYRIMCILIK VAR: Erkek egemen kültür olmaz. Kadın ve erkek elmanın yarısı gibidir, eşittir. Haklarının eşit olması lazım. Ailede eğitimin ilk basamağı annedir. Bulunduğum coğrafyada kız çocukları okula gitmezdi. Büyük ablam okuma yazma bilmez ama ben kız evlatlarımı okuttum. Çalışma hayatında da kadınların büyük zorluklarla karşılaştıklarını biliyorum. Erkeğe göre daha düşük veriyorlar. Bunun önüne geçmek lazım. Biz hayatın eşit olmasını istiyoruz. Ben çalışıyorsam eşim de istiyorsa çalışabilmeli. Evlatlar ikimizin de evlatları.

BURADAN TÜRKİYE'Yİ ÇEKİP ÇIKARMAMIZ LAZIM: Kadına yönelik şiddetin giderek artması, iyi halle, kravat taktı diye cezasını düşürelim... Asla ve asla bu olmayacak. Cezasını çekecek kim olursa olsun. Kadın kardeşlerim güvenlik güçlerinin yeterince kendileriyle ilgilenmediğini de söylediler. Buradan Türkiye'yi çekip çıkarmamız lazım. Beraber yaşamanın ne kadar güzel olduğunu bilmemiz lazım. Şiddeti içselleştirmiş Türkiye'yi şiddete karşı değiştirmeliyiz. Burada güç aslında kadınlarda. Sizin gücünüz gerçekten çok önemli. Birlik olursanız, beraber olursanız, birlikte mücadele ederseniz mücadelenizin farkına varırsanız. Birlikte mücadele etmediğiniz için, dayanışma kültürünü yeteri kadar ayağa kaldırmadığınız için sesiniz yeteri kadar çıkmıyor. Bir yerde kadına yönelik bir şiddet varsa bütün kadınlar o olayın üzerine gitmeli. Beraber, birlik olursanız pek çok sorunu çözmüş olursunuz.

YAŞAMHAK PROJESİ: Duyarsızlıkların farkındayım. YaşamHak projemiz var. 444 82 85 numarası. Bunu her biriniz yazın. Bir kadın şiddete uğradığında telefon edin. Avukat, psikolog kapınıza gelecek ve size hizmet edecektir. Birilerinin yapamadığını kadın kollarımız yapıyor. Bir kadın dayanışması yapmanız lazım. Kadın dayanışması yaptığınız taktirde bütün kapıların nasıl açıldığını göreceksiniz.

EKONOMİK KRİZ EN ÇOK KADINLARI VURUYOR: Büyük kentlerin varoşlarında öyle evlere gittim ki hüznü, acıyı, anneyi, evlatlarını orada görürsünüz. Birilerimizin bir eli yağda bir eli baldayken, birileri evlatlarına bir şey yediremiyorken memlekette huzuru sağlayamazsınız. Derin yoksulluğun olduğu yerde şiddet olur. Ekonomik kriz en çok kadınları vuruyor. Bir annenin evladının karnını doyuramaması ne demektir? Her birimize görev düşüyor. Bize katılın diye bir cümlemiz var. Bütün bu sorunları çözmek istiyorsanız, hiçbir ayrım yapmadan kadına yönelik şiddetin önlenmesi alınmasını istiyorsanız bize katılacaksınız. Bu işin başka bir kuralı yoktur. Türkiye'yi bu dramdan çıkarmamız lazım. Çıkaracak olan sizsiniz aslında. Bu ülkenin kadınları birlik olduklarında, sandığa gittiğinizde bütün dünyayı, Türkiye'yi değiştirirsiniz.
(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar