Kılıçdaroğlu: Yargıyı sopa olarak kullanacaklar, mücadele edeceğiz

Kılıçdaroğlu: Yargıyı sopa olarak kullanacaklar, mücadele edeceğiz
Yayınlanma:
A+ A-
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu adalete erişimim tüm Türkiye'nin sorunu olduğunu söyledi. Adalete erişim konusunda engellerle karşılaşılacağını belirten Kılıçdaroğlu "Yargıyı sopa olarak kullanacaklar, mücadele edeceğiz'" dedi.

Artı Gerçek - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türk Demokrasi Vakfı’nın düzenlediği Demokrasi Şurası’nda gündeme yönelik açıklamalarda bulundu. Toplantıya Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, İYİ Parti TBMM Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, siyasi partilerin genel başkan yardımcıları, milletvekilleri ve belediye başkanları katıldı.

'ADALETE ERİŞİM AÇLIK-TOKLUK MESELESİ HALİNE GELMİŞTİR'

CHP lideri, konuşmasında adalet vurgusu yaptı. Adalete erişimin tüm Türkiye'nin sorunu olduğunu belirten Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

"Açıkça konuşalım… Gerçekleri tüm halkımıza anlatalım. Milletimiz adalete erişemiyor. Türkiye’de adalete erişim, bir açlık-tokluk meselesi haline gelmiştir. Türkiye’de adalete erişim; bir insan hakları meselesi haline gelmiştir. Türkiye’de adalete erişim, artık bir ekonomik meseledir. Bir yanda hücrelerde tutulan siyasiler var. Bir yanda halkın seçtiği belediye başkanlarını görevden alma çabası var. Öte yanda yine halkın seçtiği belediye başkanlarını görevden alıp, yerine kayyım atananlar var. Öte yanda aç çocuklar, evsiz barksız insanlar, ödenemeyen kiralar, alınamayan etler sütler, dolmayan beslenme çantaları var. Bu büyük sorunlar karşısında seslerini çıkaramayan yığınlar var. Öyle bir noktaya geldik ki sorun artık bir parti sorunu olmaktan çıkmış, sorun artık bir Türkiye sorunudur. Bizi, altı lideri bir araya getiren de sorunun Türkiye sorunu boyutuna ulaşmasıdır."

'BU ÜLKE HAKETTİĞİ DEMOKRASİYE KAVUŞACAK'

Adaletli ve eşit bir ülkenin herkes için mümkün olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, ancak buna karşı engel çıkarılacağını ve mücadele edilmesi gerektiğini belirtti:

"Ama bu sürecin, bunları gerçekleştirmenin kolay olmadığını da biliyorum. Önümüze sürekli engeller çıkaracaklar, mücadele edeceğiz. Yasa dışı yollara başvuracaklar, mücadele edeceğiz. Yargıyı sopa olarak kullanacaklar, mücadele edeceğiz. TBMM’yi vesayet altına alacaklar, mücadele edeceğiz. Gazeteleri, televizyonları, binlerce trolleri aracılığı ile saldıracak, karalayacaklar; mücadele edeceğiz. Çünkü bu mücadele bir hak mücadelesidir. 3 Aralık’ta söyledim, yine söylüyorum. Bu ülke hak ettiği demokrasiye ya kavuşacak, ya kavuşacak."

'YAPMAMIZ GEREKEN SON BİR ŞEY KALDI: HELALLEŞMEK'

CHP lideri konuşmasının sonunda helalleşme çağrısını da yineledi:

"Şimdi yapmamız gereken son bir şey kaldı. Helalleşmek. Ve artık bu ülkenin bedel ödemesini bitirmektir, asıl hedefimiz. Ve artık bu kavgayı biz bitireceğiz. Darbeciye darbeci diyeceğiz. İster eskisi olsun, ister bugünün olsun; kötü olana da kötü diyeceğiz. Ama dostlar, şunu da hatırlatmama izin verin: Gecenin en karanlık anı, şafak sökmeden önceki andır. Unutmamak lazım ki, bu bir yüz metre koşusu değildir. Bu bir maraton. Ve biz altı lider, bu maratonun son metrelerini koşuyoruz. Siz hep mücadele ettiniz. Bu kez yalnız değilsiniz. Biz de sizlerle beraber koşuyoruz. Beraber koşacağız, mücadele edeceğiz."

Öne Çıkanlar