Koçyiğit'den muhalefete çağrı: Kobanê cezaları üzerinden yeni bir 'Yenikapı ruhu' yaratılmak isteniyor

Koçyiğit'den muhalefete çağrı: Kobanê cezaları üzerinden yeni bir 'Yenikapı ruhu' yaratılmak isteniyor
DEM Parti Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, Kobanê Davası üzerinden yeni bir 'Yenikapı ruhu' yaratılmak istediğindiği söyledi. Koçyiğit, "İktidarın kurduğu bu yeni tuzaklara karşı yan yana durarak, bu süreci ilerletmemiz gerekiyor" dedi.

Artı Gerçek - Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi. Koçyiğit, 16 Mayıs'ta karar duruşması görülen Kobanê Davası'nda Kürt siyasetçilere verilen ağır cezaları üzerinden muhalefete çağrı yaptı.

Davanın hiçbir hukuki gerekçesi olmadığını söyleyen Koçyiğit, "Kobanê Kumpas Davası’nın aslında demokratik siyasete kurulmuş bir kumpas olduğunun da altını çizmemiz gerekiyor. HDP’nin 7 Haziran başarısını sindiremeyen AKP’nin iktidarda kalmasını sağlamlaştırmak için açılmış bir dava olduğunu ifade etmemiz gerekiyor. Yine Kobanê Kumpas Davasının IŞİD’in kaybettiği Kobanê’den intikam alma davası olduğunun da altını çizmemiz gerekiyor. Eğer IŞİD Kobanê’yi ele geçirmiş olsaydı bu kumpas davası açılmayacaktı" diye konuştu.

KOBANÊ DAVASI KARARLARI

Dava sürecinde yargılanan siyasetçilerin sürekli hedef alındığını aktaran Koçyiğit, "Özellikle Yasin Börü’nün ölümü üzerinden arkadaşlarımız sürekli hedef gösterildiler ama yargılamanın sonucunda çıkan cezalandırmalarda gördük ki arkadaşlarımız Kobanê olaylarında ölen 52 kişiden sorumlu olmadılar. Hepsinden beraat ettiler. İsnat edilen bütün suçlardan beraat ettiler. O anlamıyla kurulan kumpas davasının bir kez daha kendi mahkemeleri eliyle çöktüğünü ifade etmemiz gerekiyor. Peki neyden ceza aldı arkadaşlarımız? Kürsü konuşmalarından, katıldıkları eylem ve etkinliklerden, yaptıkları konuşmalar, o yürüyüşlere katılmış olmaları nedeniyle" ifadelerini kullandı.

'KÜRTLERİ BİÇEN MİLLİ VE YERLİ YARGI'

Koçyiğit, şöyle devam etti: "Ne yazık ki Türkiye’yi refaha kavuşturabilecek bir iklim açığa çıkmışken, AKP-MHP ittifakı yine ve yeniden rotasını baskıya zora ve zulme kırdığını Kobanê Kumpas Davası’ndan anlıyoruz. Bu davanın kararının olduğu gün, ilginç gelişmeler de oldu. Özellikle hem içişleri bakanın hem de Mehmet Uçum’un yaptığı paylaşımların aslında bu davanın nerelerde planladığını sonuçlarından kimlerin memnun olduğunu göstermesi açısından da çok önemli olduğu ifade etmemiz gerekiyor. Yerli ve milli yargı denilen şeyin Kürtleri biçen milli ve yerli yargı olduğunu; sosyalistleri, devrimciler, demokratları, feministleri, bu ülkenin geleceği için söz söyleyen ve eyleyen herkesi biçen bir yargı olduğunu biz bir kez daha aslında görmüş olduk.

'YENİDEN YENİKAPI RUHU YARATMAK İSTİYORLAR'

Bugün muhalefet arasına yeniden Kobanê Kumpas Davası ve onun cezaları üzerinden kumpas kurulmaya çalışılmaktadır. Yeniden bir Yenikapı ruhu yaratılmak istenmektedir. Yeniden bir müesses nizamın inşası için aslında adım atılmaktadır Bunu taşları döşenmektedir. Burada herkesin bir kez daha bu dava ve bu davayla eş zamanlı gelişen olaylara yakından bakması ve iktidarın kurduğu bu yeni tuzaklara karşı da hepimizin çok daha duyarlı olup yan yana durarak, bu süreci ilerletmemiz gerektiğini ifade etmek istiyorum." (MA)

Öne Çıkanlar