Koçyiğit'ten TÜİK'e tepki: Adres verin de halk oradan alışveriş yapsın

DEM Parti Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, enflasyon hesaplama verileri üzerinden TÜİK'e tepki gösterdi. Koçyiğit, "TÜİK'e göre bir yumurta 2.47 TL, bir kg kuru soğan 7.76 TL. Adresini verin biz de gidelim o marketten alışveriş yapalım" dedi.

Artı Gerçek - Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, Meclis’te düzenlediği basın toplantısıyla gündemdeki gelişmeleri değerlendi. İktidarın ekonomi politikalarına değinen Koçyiğit, 'tasarruf paketine' tepki gösterdi.

İktidarın tasarrufu yurttaşlardan beklediğini söyleyen Koçyiğit, "Bütçeyi savaşa, ranta, talana harcayan iktidar. Ama göz diktiği halkın cebi, halkın sofrası. Getirdikleri paketle yarattıkları büyük ekonomik yıkımın faturasını halka yıkmaya çalışıyorlar. Yani karları sermayeye aktarıyorlar, ama maliyeti toplumsallaştırıp halka çıkarmaya çalışıyorlar. Bir israf ve şatafat sofrası kurmuşlar, orada yiyip içiyorlar, ama hesabı halka ödetmek istiyorlar. Bu AKP ve MHP kriz iktidarıdır. Yalandan, talandan, ranttan tasarruf yapmadan bu ülke düzlüğe çıkmaz" dedi.

'TUVALETTEN TASARRUF YOK'

Koçyiğit, "Bu tasarruf paketini açıkladıklarında hemen sonra Hazine ve Maliye Bakanlığının tuvaletlerinin onarımına 23 milyon 933 bin TL’lik harcamanın yapılacağı basına yansıdı. Bakanlık bunu yalanladı mı? Hayır. Aksine özrü kabahatinden büyük bir açıklama ile bakım ve onarım giderlerini tasarruf giderlerinin kapsamı dışında olduğunu ifade ettiler. Bakanlık ve astronik rakamın bunun tasarruf giderlerinin dışında olduğunu söyleyince toplumun ikna olacağını sanıyorlar" diye kaydetti.

ASGARİ ÜCRET VE EMEKLİ MAAŞLARI

Asgari ücret tartışmalarına dikkati çeken Koçyiğit, şunları söyledi:

"Temmuz ayı geldi yine de asgari ücrete zam yapılmayacağını açıklayan bir çalışma bakanlığı var, emeklilerin ücretlerini minimunda tutmaya çalışan bir iktidar aklı var. Bütün bunları yaparken utanmaları yok. Bir emekli maaşı 2016 yılında asgari ücretin yüzde 66 fazlasıyken bugün asgari ücretten yüzde 28 daha düşük durumda. Bu anlamıyla emeklilerin maaşları tam anlamıyla sefalet ücretine dönmüş durumda. En düşük emekli maaşı 10 bin TL'ye tamamlanmış ama bu kök aylıklarda yapılmadığı için kök aylıklar 10 bin TL’'nin altında olmaya devam ediyor. Yaklaşık 4 milyon emeklinin kök maaşı 10 bin'TL nin altında" dedi.

Koçyiğit, "Kök ücretleri artırmayarak büyük bir zulüm yapıyorlar ama ikinci bir zulüm daha var, eğer emekli maaşı 10 bin 100 TL ise ek ücret vermiyorlar. İkinci bir defa emeklileri mağdur ediyorlar. AKP kurduğu bu zulüm düzenine rağmen ne demişti. 2024 yılı emekliler yılıydı. Oysa biz biliyoruz 2024 ve son yıllar emeklilerin canına okuma yılıdır. Emekliler açısından artık bıçak kemikte" diye kaydetti.

TÜİK’E TEPKİ

TÜİK'in açıkladığı enflasyon verilerine tepki gösteren Koçyiğit, şu ifadeleri kullandı:

"TÜİK'e göre Haziran ayında bir adet yumurta 2.47 TL, bir kg kuru soğan 7.76 TL, toz şeker kilosu 20,73 TL, bir litre zeytinyağı 113 liraymış. Şimdi bu ürünleri hangi markette aldığını TÜİK’e sormak istiyoruz. Adresini verin biz de gidelim o marketten alışveriş yapalım. Bizim alışveriş yaptığımız marketlerde hiç bir böyle rakamlar yok. TÜİK’e göre ev kirası bakar mısınız 5 bin 844 lira. Büyük bir şehirde 5 bin 844 lira siz bir oda tutamazsınız.

Şimdi soruyoruz TÜİK’e bu evi nerede kiralamışlar? Söylesinler, biz de hep beraber o mahalleye o şehre taşınalım. Zira böyle bir fiyatla hiç karşılaşamıyoruz. Yine sepetin içerisindeki çarpıcı rakamlardan birisi uzman doktor muayene ücreti 33 lira 69 kuruşmuş. Evet, bir uzman doktor, normal koşullarda bir özel hastaneye gittiğinizde katkı payı diye neredeyse 1000 TL veriyorsunuz ama burada bir uzman doktor muayenesi 33 lira 69 kuruş diye geçmiş. Soruyoruz bu hangi hekimdir? Böyle halk yararına çalışıyor, bu kadar ucuz muayene yapıyor... Söyleyin biz de gidelim, halkımız da gitsin, orada muayene olsun, orada tedavisini olsun."

'ORTADA YARGI YOK'

Koçyiğit, 9’uncu Yargı Paketi'ni değerlendirdi. Koçyiğit, "8 tane yargı paketinden ne hayır gördük de 9’uncudan ne bekliyoruz?" diye sordu. Koçyiğit, şunları söyledi:

"Hiçbir hayrını görmedik. Varsa yoksa hukuksuzluk, haksızlık, yandaşı kurtarmaya çalışan yargı paketleri. Adaletsizliği, hukuksuzluğu derinleştiren yargı paketleri getirdiler. 9’uncu Yargı Paketi toplumda da bir umut bir beklenti doğdu. Dağ fare bile doğurmadı. Deveye boynun eğri demişler, nerem doğru demiş. Ne olacak AKP’ni yapacağı yargı paketinden, AKP’nin getireceği reformdan kim ne bekleyebilir ki. Güçler dengesi tamamen ortadan kaldırılmış ve yargı sarayın aparatı, AKP’nin aracı haline dönüşmüş durumda."

'YOL TEMİZLİĞİNE İHTİYAÇ VAR'

Koçyiğit, gerçek bir reform için adalet sistemin onarılması gerektiğini vurguladı. Koçyiğit, "Partimizin bu konuda yıllardır ifade ettiği bir yol temizliğine ihtiyaç vardır. Gerçek bir yargı reformunun yolu buradan geçiyor. Bunun için de AKP ve MHP’nin yargının üzerinden elini çekmesi kuvvetler ayrılığı ilkesinin işletilmesi yargının tam bağımsızlığının işletilmesi gerekiyor. Ama bütün bunlardan uzak bir akılla bize getirip paketleri dağıtıp paket paket hakkı hukuku adaleti çalan bir iktidarla karşı karşıyayız" şeklinde konuştu.

ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU

Konuşmasının devamında Öğretmenlik Meslek Kanunu'na dair getirilmek istenen düzenlemelere dikkati çeken Koçyiğit, "AKP’nin eğitim sistemiyle kavgalı olduğunu çok iyi biliyoruz. İşte bu kanun teklifi AKP’nin eğitimle kavgasının bir yansımasıdır. Eğitimi ideloijik ve politik bakışına göre şekillendirmesinin yasası olduğunu ifade edelim. Bu teklifte öğretmen yoktur. Öğretmenlerin gerçek ihtiyaçlarının tespiti, haklarının geliştirilmesi, sosyal statülerinin artırılması gibi öğretmenlerin mali, sosyal ve anayasal hakları hiç sayılmıştır. Sorumluluk çok ama hak yok" diye konuştu. (MA)

Öne Çıkanlar