Kulis: AKP, anayasa değişikliği teklifini TBMM’ye sunmak için İYİ Parti ve HDP’yi gözlüyor

Kulis: AKP, anayasa değişikliği teklifini TBMM’ye sunmak için İYİ Parti ve HDP’yi gözlüyor
AKP’nin, ‘anayasa değişikliğini 400 milletvekili ile doğrudan TBMM’den geçirmek istediği’ belirtiliyor. Anayasa değişikliğin TBMM’den geçmesi için İYİ Parti ve HDP’nin tutumunun önem kazandığına dikkat çekiliyor.

Artı Gerçek-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, başörtüsüne ‘yasal güvence’ çağrısına, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “anayasal güvence” hamlesiyle karşılık vermesinin ardından, başlayan anayasa değişikliği çalışması henüz TBMM’ye sunulmadı.

Cumhuriyet’te yer alan Selda Güneysu’nun haberine göre 5 Ekim’de harekete geçen AKP’nin “Teklif ne zaman TBMM’ye sevk edileceği” tartışmaları sürerken, AKP’nin söz konusu teklifi hâlâ TBMM’ye sevk etmemesinin ardında “İYİ Parti ve HDP’nin tutumlarını görmek” olduğu belirtiliyor.

AKP’nin, “anayasa değişikliğini 400 milletvekili ile doğrudan TBMM’den geçirmek istediği” belirtilirken bu noktada İYİ Parti ve HDP’nin tutumunun önem kazandığına dikkat çekiliyor.

Güneysu’nun kulis haberine göre AKP kanadı, TBMM’de anayasa değişikliği teklifi için parti gruplarına yapılan ziyarette de “HDP’nin ucu açık görüş beyan ettiği” dile getiriliyor.

HDP’nin bu tavrı ile ilgili “HDP, insan hakları, demokrasi ve özgürlük kavramlarını kullanıyor. Bu kavramları kullanan bir partinin Meclis’e gelecek türban serbestisini de içeren anayasa değişikliği teklifine ‘evet’ demesi gerekir. Aksi halde kendisiyle çelişir. Ancak öyle anlaşılıyor ki HDP, ‘aile düzenlemesini’ de içeren madde nedeniyle teklife ‘hayır’ demeyi planlıyor. Bu düzenlemeyi ‘hayır’ için dayanak olarak kullanabilirler. O zaman türban serbestisine hayırı nasıl açıklayacaklar” değerlendirmesi yapılıyor.

AKP’de, İYİ Parti için de 14 Ocak 2008 yılında, Yargıtay’ın “türbanlı bir öğretmen” ile ilgili verdiği “siyasi simge” kararının ardından, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin çağrısıyla TBMM’ye sunduğu anayasa değişikliği teklifi örnek gösteriliyor. “Genel Başkan Meral Akşener’in o dönem TBMM Meclis Başkanvekili’yken ‘evet’ dediği” anımsatılarak, “İYİ Parti şimdi nasıl ‘hayır’ diyecek. Akşener ve partisi kendisiyle çelişmeyecek mi?” görüşü dile getiriliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP’nin “başörtüsü yasa teklifi” üzerine, 5 Ekim’deki partisinin grup toplantısında, “anayasa değişikliği” çağrısı yaptı.

Aynı gün Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a talimat veren Erdoğan, 22 Ekim’de Malatya’da katıldığı bir programda da referandum çağrısında bulundu. Adalet Bakanı Bozdağ ise 24 Ekim’de teklifi hazırladıklarını açıkladı. Bu kapsamda Bozdağ’ın başkanlığındaki AKP heyeti TBMM’de grubu bulunan partileri ziyaret etti. Ancak teklif, bu hafta da TBMM’ye sunulmadı.(Kaynak)

Öne Çıkanlar