Kulis: AKP 'kırgın seçmeni' geri getirmek için ikna ekipleri kurdu

Kulis: AKP 'kırgın seçmeni' geri getirmek için ikna ekipleri kurdu
Yayınlanma:
Güncelleme: 28 Ağustos 2022 23:50
A+ A-
Sandığa gitmek istemeyen seçmenin büyük bölümünün kendi seçmeni olduğunu tespit eden AKP kaynaklarının ‘Hayat pahalılığı gibi nedenlerle bizden uzaklaşan bir kitle var’ dediği öğrenildi.

AKP iktidarına yönelik desteğin azaldığı kamuoyu araştırmaları ve seçim anketlerine yansırken, hükümet temsilcilerinin 'algı operasyonu' denilerek kabul etmediği oy kaybının, kendi saha çalışmalarında da tespit edildiği ve bu durumu değiştirmeye yönelik harekete geçildiği ortaya çıktı.    

2023 seçimlerine yönelik hazırlıklarını sürdüren AKP’nin kararsız seçmenlere yönelik "ikna ekipleri kurduğu" iddia edildi. Sandığa gitmeyi düşünmeyen seçmenlerin sayısının hayat pahalılığı başta olmak üzere çeşitli nedenlerle arttığını tespit eden AKP’nin, kararsız seçmenlere ağırlıklı olarak ekonomide atılacak adımları anlatacağı öğrenildi.

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu’nun kulis haberine göre AKP’nin önümüzdeki süreçte yapılacak çalışmalarını ağırlıklı olarak ‘Sandığa gitmeyi düşünmeyen seçmen’ üzerinde yoğunlaştıracağı belirtildi. AKP yönetiminin sahada yaptığı gözlemlerde, öncekilere oranla önümüzdeki seçimlerde sandığa gitmeyi düşünmeyen seçmenlerin sayısının arttığını tespit ettiği belirtildi. Sandığa gitmeyen seçmenlerin büyük bölümünün ise kendi seçmenleri olduğu ifade edildi.

AKP KAYNAKLARI: HAYAT PAHALILIĞI VE KÜSKÜNLÜK NEDENİYLE BİZE UZAK DURMAYA BAŞLAYAN BİR KİTLE VAR

AKP kaynaklarının şunları söylediği aktarıldı:

"AK Parti seçmeninden uzaklaşanlar var ama henüz bizden kopmamışlar. Bu kitle başka partiye oy vermek istemiyor ama bize de vermek istemiyorlar. Bunlar sandığa gitmeme taraftarı. Bunun birçok nedeni var. Kırgınlık, küskünlük, hayat pahalılığı ve kişisel nedenlerle AK Parti’ye uzak durmaya başlayan bir kitle var. Ama aynı zamanda ikna olmaya da açık bir seçmen grubu. Bunu yapılan anketlerde çapraz sorularda da tespit ediyoruz. Bu nedenle seçimlere kadar en önemli hedefimiz, sandığa gitmek istemeyen bu kitleyi ikna ederek sandığa gitmelerini sağlamak olacak. Bunun için hem ekonomik anlamda atılacak adımlar, hem de bizim birebir yapacağımız görüşmelerle seçmen ikna olacaktır" dedi.

‘HANGİ SEÇMEN BİZE KÜSMÜŞ, TESPİT EDİP GEREĞİNİ YAPIYORUZ’

Bu durumdaki seçmenleri tek tek analiz ettiklerini belirten parti kurmayları "Hangi seçmen bize küsmüş, kızmış? Hangi seçmen grubunda tıkanıklık var? Tüm bunları tespit edip, gereğini yapıyoruz" diye konuştu.

DİĞER PARTİLERİN SEÇMENLERİNE YÖNELİK TESPİTLER

AKP’nin saha gözlemlerinde, diğer parti seçmenlerine yönelik de tespitlerin yapıldığı aktarıldı. AKP kaynaklarının "Diğer parti seçmenlerindeki kızgınlık ise 6’lı masadan kaynaklanıyor. Örneğin ‘Kılıçdaroğlu aday olursa sandığa gitmem’ diyen İyi Parti seçmeni var. Tam tersine Kılıçdaroğlu aday olmazsa sandığa gitmek istemeyen CHP seçmeni de bulunuyor" değerlendirmesini yaptığı kaydedildi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar