Kulis: Soylu son anda gelen telefonla istifadan vazgeçti

Kulis: Soylu son anda gelen telefonla istifadan vazgeçti
Yayınlanma:
A+ A-
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun istifa edeceği iddiaları sürerken, Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan "Benim kulağıma kadar geldi" diyerek AKP içinde konuşulanları yazdı.

Artı Gerçek - İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun istifa edeceği yönündeki söylentiler hakkında yeni bir iddia ortaya atıldı. Buna göre Soylu, geçen hafta pazartesi günü İstanbul’a inişinde manifesto niteliğinde bir konuşma ile istifa etmeyi planlarken, güvenlik bürokrasisinin önemli bir isminden gelen telefondaki sert uyarı sonucu kararından vazgeçti.

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Pehlivan, söz konusu iddiaları bugünkü 'AKP’deki Soylu söylentisi' başlıklı yazısında aktardı. Pehlivan, Milli Gazete'de geçen hafta yayımlanan "Soylu istifa etti" haberlerinin arka planını hakkında "İddia o ki Bakan Soylu "İstifa ediyorum” demiş; Cumhurbaşkanı Erdoğan cevap bile vermemiş ama iş orada kalmamış" ifadelerini kullandı.

'BAZI GAZETECİLER DE İSTİFAYA HAZIRLANMIŞTI'

Pehlivan, "Geçen hafta pazartesi gecesi, kabinenin ardından, Soylu özel bir uçakla İstanbul’a inme hazırlığı yapmış. Uçak indiğinde onu karşılayacak taraftarları da hatta bazı gazeteciler de hazırlanmış. Soylu istifasını kamuoyuna duyuracak, bir de manifesto niteliğinde konuşma yapacakmış" diyerek şöyle devam etti:

'ORADA DUR'

"Ancak o gece Bakan Soylu’nun telefonunu kritik bir isim aramış. Elbette kendi adına değil, Erdoğan adına. Güvenlik bürokrasisinin bu önemli ismi, Soylu’ya "Orada dur” demiş. Hem de sert bir şekilde. Hep çok şey bildiğini söyleyen Soylu’ya onun hakkında bildiklerini anlatmış. Bana garip geldi fakat telefondaki ses Çalışma Bakanlığı dönemini işaret etmiş...

Telefonu kapatınca muhasebe yapan Soylu’nun uçağı önce sabaha ertelenmiş. Sonra da iptal olmuş.

Erdoğan, bu yolla, "Sen istifa edemezsin, gerektiği zaman ben seni alırım” demiş."

'BAHÇELİ BİLE RAHATSIZ' İDDİASI

Soylu’nun AKP'de 'teşkilat tarafından da üsttekiler tarafından da pek sevilmemesi' nedeniyle söylentilerin abartılıyor olabileceği notunu düşen Pehlivan, "Hatta konuştuğum AKP’nin ünlü ekran yüzlerinden bir isim "Seçim öncesi Soylu’nun görevden alınacağını düşünmüyorum. Parti içindeki sevmeyenleri böylesi iddialarla onu öfkelendirerek yanlış tepki vermeye itiyor” bile dedi. Gel gör ki konuşulanlar öyle böyle değil" ifadelerini kullandı.

Pehlivan, AKP kulislerinde konuşulanları şöyle aktardı:

"Neymiş, Süleyman Soylu Cumhurbaşkanı Erdoğan ile özel görüşme taleplerine bir süredir yanıt alamıyormuş.

Neymiş, MHP lideri Devlet Bahçeli bile Soylu’nun kriminal insanlarla bu kadar çok fotoğrafının çıkmasından rahatsızmış.

Neymiş, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın "Türkler ve Kürtler yüzyıllardır ekmeklerini beraber paylaştı, bu vatanı beraber kurup ihya ettiler. Biriz, beraberiz, tek yumruk, tek yüreğiz. Teröristlerin arazide yapamadıklarını, aramıza fitne sokmak suretiyle birliğimizi beraberliğimizi bozmaya çalışanlar var. Bu konuda dikkatli olmamız gerekir” açıklamasını bile Süleyman Soylu’ya gönderme olarak okumalıymış.

Demem o ki ateş var ki duman çıkıyor."