Nuray Babacan: Yeniden Refah iki belediye istedi, AKP reddetti

Nuray Babacan: Yeniden Refah iki belediye istedi, AKP reddetti
Yeniden Refah Partisi'nin, yerel seçimde ittifak için AKP'den İstanbul ve Ankara'da birer ilçe belediye başkanlığı istediği belirtildi. Bu talebin AKP'de karşılık bulmadığı ve yerel seçim ittifakının MHP'yle yürütüleceği öne sürüldü.

Artı Gerçek - Yerel seçimlere ilişkin partilerin adaylarının büyük oranda bu ay içinde belli olacağı belirtiliyor. 30 Mart'ta yapılacak yerel seçime doğru Ankara kulisleri de hareketlendi. Gazete Pencere yazarı Nuray Babacan'a göre, Yeniden Refah Partisi'nin ittifak için AKP'den talepleri kabul görmedi.

Bazı il ve ilçelerin MHP’ye bırakılma ihtimalinin de AKP’de rahatsızlık yarattığını ifade eden Babacan, bugünkü yazısında şu kulis bilgilerini aktardı:

"Cumhur İttifakı’nın yerel seçimlerde iş birliği yapacağı il ve ilçeleri belirleme çalışmaları sona geldi. 6 kez toplanan AKP ve MHP temsilcileri, ‘kıl yapı kaybedilen yerlerde’ de önde olan partinin tek başına aday çıkarması konusunda anlaştı. İki partinin taşra örgütleri, ittifakın genişleme ihtimalinden pek hoşlanmadı. Özellikle AKP örgütlerinden itiraz sesleri yükseliyor. Bu arada Yeniden Refah Partisi’nin AKP’den İstanbul’da bir ilçe belediye başkanlığı istediği ve ret yanıtı aldığı anlatılıyor.

Özellikle ittifakın büyük ortağı AKP’de adaylık bekleyen isimlerle, parti örgütlerinde il ve ilçelerinin MHP’ye bırakılma olasılığı itirazlara konu oldu. Yapılan toplantılarda ‘kritik iller’ olarak masaya yatırılan yerler konusunun, iki liderin yaptığı görüşmede gündeme geldiği ve bu yerlerle ilgili bir çalışma yapılması talimatı verildiği iddia ediliyor.

'KRİTİK' İLLER

İki partinin ayrı ayrı seçime katıldığı ve kritik olarak nitelendirilen illere gelince. Örneğin Zonguldak bıçak sırtı illerden biri görülüyor. MHP ve AKP ayrı aday çıkarırsa, muhalefetin avantajlı olabileceği yorumları yapılıyor. Kırşehir’de 2019’da AKP ve MHP ayrı aday çıkardığı için seçimleri kaybetti. Uşak’ta kritik iller kapsamında değerlendiriliyor ve AKP’nin geçen seçimleri kıl payı aldığı belirtiliyor. Kütahya ve Giresun da bu kapsamda. Bartın’da MHP’nin seçimi sadece 169 oy farkla kazandığı, Karabük ve Karaman’da da benzer sonuç alındığı anlatılıyor.

İttifakın bu illeri kapsayacak şekilde genişlemesinin, zaten yerelde yaşanan çekişmeleri arttıracağını ve parti örgütlerinin motivasyonunu bozacağını iddia edenler var. Buna bir de Cumhur İttifakı’na genel seçimlerde destek veren küçük partiler katıldığında, rahatsızlık daha da artıyor. Ancak AKP’deki son hava, küçük ortakların yerel seçimlerde ittifak dışı kalacağı
yönünde."

Öne Çıkanlar