MAK Araştırma sahibi: Millet ittifakı seçimi birinci turda kazanmalı

MAK Araştırma sahibi: Millet ittifakı seçimi birinci turda kazanmalı
Yayınlanma:
A+ A-
Mehmet Ali Kulat, seçimin ikinci tura kalması durumunda Cumhur İttifakı’nın kazanma olasılığının daha kolay olduğunu belirtti. Kulat, ‘İkinci tura kalınca Millet ittifakının sandık güvenliği, milletvekili seçimi bittiği için bunlar çok mümkün olmaz’ dedi.

Artı Gerçek - MAK Araştırma Şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, seçim sürecini ve anket sonuçlarını değerlendirdi. HDP’nin aday çıkartmamasıyla 13. Cumhurbaşkanı adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun oy oranının yüzde 50-55 bandına çıktığını belirten Kulat, “Millet İttifakı’nın seçimi kazanması için birinci, Cumhur İttifakı’nın kazanması için ikinci tur gerekir” dedi.

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem ince ve ATA İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan’ın yüzde beş alması durumda seçimin ikinci tura kalacağını söyleyen Kulat, “Millet ittifakı aleyhine kaybedilmesine neden olabilir” ifadelerini kullandı.

‘SEÇMENİN FARKLI ENDİŞELERDEN DOLAYI KARARINI SÖYLEMEDİĞİNİ BİLİYORUZ’

Sözcü’den Saygı Öztürk’e konuşan Kulat, son araştırmaya göre seçmenin yüzde sekizi hangi ittifaka oy vereceği konusunda kararsız olduğunu söyledi. Kulat, bu sonucu şöyle yorumladı:

“Aslında seçmen kararını büyük oranda vermiş durumda. Ama söylemiyor. Sorun orada. Yani bizim de yanıldığımız nokta ya da yanılma ihtimalimizin olduğu alan orası. Yoksa seçmen kararını vermediğinden değil ama Türkiye’de mesela memur seçmenin farklı endişelerden dolayı kararını söylemediğini biliyoruz. Yani istediğimiz gibi doğru karar söylemediğini biliyoruz. Kürt seçmenin kentlerde yaşayan ağırlıklı olarak Kürt seçmenin kamuoyu araştırmalarında verdiği cevaplar çok yanıltıcı olabiliyor. Genç sekmenin farklı endişeleri var. Sınava girecek, işe girecek. O yüzden gerçek kanaatini söyleyemeyebiliyor.

Bütün bunlar üst üste konduğunda seçime 20-25 güne kala özellikle muhalefetin kazanma ihtimali öne çıkarsa konuşuyor seçmen. Bunun dışındaki süreçte konuşmuyor. Meşhur tabirle resmi ideolojisine uygun görüşünü söylüyor gerçek görünüşünü söylemiyor.”

YÜZDE BEŞ ALIRLARSA, İKİNCİ TURA KALINIR

Kulat'ın araştırmalarına göre AKP'nin oy oranı yüzde 34-35, CHP yüzde 24-25 bandında. İYİ Parti'de yaşanan dalgalanma sonucu yüzde 15-16 bandından yüzde 13'lere indi. İki-üç puanlık seçmen CHP ve çok az da olsa Memleket Partisi'ne gitti. Kulat oy oranlarını şöyle yorumladı:

“Millet ittifakı yüzde 44 bandında gözüküyor. Cumhur ittifakında yüzde 35 bandında bir AK Parti, yüzde altı yedi bandında d MHP ve BBP bloğu var. Bazıları özellikle AKP’yi dikkate alarak, ‘AKP’nin oylarında düşüş var ama cumhurbaşkanının oylarında düşüş yok' diyor. Bu doğru bir tez değil.

Millet ittifakı hangi düzeyde oy alırsa, millet ittifakının cumhurbaşkanı adayı da aşağı yukarı o düzeyde milletvekili ve Cumhurbaşkanı adaylığını da birbirine çok yakın olacaklar. Buradaki tek istisna Muharrem İnce ve Sinan Oğan'ın durduğu yer. Eğer bu iki isim toplamda yüzde 5 ve üzeri oy alırlarsa seçimi ikinci tura bırakır. Millet ittifakı aleyhine kaybedilmesine neden olabilir.”

MİLLET İTTİFAKI YÜZDE 50-55 BANDINDA

Kulat, HDP'nin aday çıkarmamasıyla sonuçta yüzde 54-55 bandına doğru çıkan Kemal Kılıçdaroğlu karşısında, oy oranı yüzde 45'lere doğru çıkan bir AKP olduğunu söyledi.

Seçimi daha çok olduğunu söyleyen Kulat, “Bu süreç içerisinde İYİ Partide sıra dışı bir kırılma olursa, masanın başka bir yerinde bir şey olursa onu ben kestiremem olunca konuşacağım” dedi.

Kulat, açıklamasını şöyle sürdürüyor:

“Millet ittifakının yanına HDP'yi de koyduğumuzda oy oranı yüzde 55’i yakaladığında Anayasayı değiştirecek çoğunluğa son derece yaklaşabiliyor. Seçim tarihi çok yaklaştığında seçmen genelde kazanacak tarafa doğru bir eğilim ortaya koyuyor. Onu şimdi göremiyoruz.

Cumhurbaşkanlığı seçimini şu anki fotoğraf üzerinden söylüyorum Millet ittifak kazanacak gibi duruyor. Ama aday olacak Muharrem İnce ve Sinan Oğan'ı da görmemiz lazım. Bunların alabileceği oylara göre denklem değişir. Çünkü Sayın İnce ve Sayın Oğan ağırlıklı olarak Millet ittifakından oy alacaklar. Bunların alacakları oylara bağlı olarak denklem değişir. Çünkü 50 + 1 önemli.

‘ERDOĞAN’IN KAZANMASI BANA GÖRE KUVVETLE MUHTEMELEN’

Özellikle Muharrem İnce ve Sinan Oğan'ın toplamda yüzde 5 oy alması durumunda seçim ikinci tura kalır. İkinci tura kalan seçimi, Erdoğan’ın kazanması bana göre kuvvetle muhtemelen.

Sebebi şu: Bu süreç içerisinde birbirine rakip olan seçmeni 15 gün içinde kazanmanız çok mümkün olmayabilir. Öbür tarafın tek adayı var orada bir sorun yok. Onun seçmenini birleştirmez, seçmenin saflarını sıklaştırma gibi bir derdi yok. Millet ittifakının var. Muharrem İnce’ye oy veren seçmen sandığa gitmeyebilir. Yani o seçmeni hemen kazanmanız çok mümkün olmayabilir. Onların bir kısmı Erdoğan’a da gidebilir.

Seçimin ikinci tura kalması durumunda motivasyon problemi yaşayabilirler. Çünkü 6 ayrı partide motivasyon gittikçe zorlaşır. Millet ittifakının kazanması için birinci tur, cumhur ittifakının kazanması için 2.tur kolay olur. İkinci tura kalınca Millet ittifakının sandık güvenliği, milletvekili seçimi bittiği için bunlar çok mümkün olmaz.”(Kaynak)

Öne Çıkanlar