Meclis'ten geçen kanuna göre sarı basın kartı sahibi olmayanlar 'yıpranmış' sayılmayacak

Meclis'ten geçen kanuna göre sarı basın kartı sahibi olmayanlar 'yıpranmış' sayılmayacak
Yayınlanma:
Güncelleme: 13 Kasım 2020 02:26
A+ A-
Gazetecilerin beş yıl erken emekli olmalarını sağlayan yıpranma hakkının yalnızca basın kartı sahipleri için geçerli olmasını ön gören yasa teklifi Genel Kurul’dan geçti.

Muhalefet partilerinin ve basın sendikalarının itirazlarına rağmen AKP ve MHP oylarıyla sarı basın kartı sahibi olmayan gazetecilerin yıpranma hakkını yok sayan kanun düzenlemesi Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Söz konusu kanun Genel Kurul'a gelmeden önce Meclis'te bütün partilerin temsilcileriyle görüşmeler yapan Türkiye Gazeteciler Sendikası yetkilileri ile CHP'li milletvekilleri yıpranma hakkının sarı basın kartı taşısın ya da taşımasın bütün basın çalışanlarına verilmesi gerektiğini söylemiş ve kanun maddesinin bu şekilde düzenlenmesini talep etmişti. Ancak bu çaba sonuç vermedi.

Bianet'in haberine göre teklifin Genel Kurul’daki görüşmeleri sırasında konuşan CHP’nin gazeteci kökenli Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer düzenlemenin yeniden eşitsizlik getireceğini söyledi.

Çakırözer, gazetecilerin fiili hizmet zammı hakkından yararlanabilmesi için basın kartı şartı getirilmesinin gazetecileri mağdur edeceğini ifade etti. Getirilen düzenlemenin çok yetersiz ve eksik olduğunu anlatan Çakırözer "Gazetecilerin yıpranma hakkının sadece basın kartı sahibi olma koşuluna bağlanması baştan eşitsizlik yaratmaktadır" dedi.

'GAZETECİLER İKİNCİ KEZ MAĞDUR OALACAK'

Türkiye’de binlerce gazetecinin basın kartlarının iptal edildiğini hatırlatan Çakırözer şöyle konuştu: "Kurulan tek adam yönetiminin çıkardığı yeni basın kartları yönetmeliğiyle gazeteciliği terör faaliyetiyle eş tutularak, basın kartı verilmesi soyut koşullara bağlandı, zorlaştırıldı. Saray yönetiminin keyfî kart iptallerinin de önü açıldı. Geçtiğimiz aylarda, binlerce gazetecinin basın kartları iptal edilirken yüzlerce gazetecinin de hak ettiği kartlar hiç verilmedi ya da aylarca sebepsiz bekletildi. Basın kartı engellenen gazetecilerin özlük haklarını da bu yönetmeliğe göre düzenlemek binlerce basın çalışanını ikinci kez mağdur edecek."

Çakırözer, Türkiye'de kime basın kartı verileceğine, kimin gazeteci olduğuna devletin karar vermemesi gerektiğini söyleyerek, "Kimin avukatlık yapabileceğine baroların karar verdiği gibi basın kartları da meslek örgütleri tarafından verilmelidir" dedi. 

'İNTERNET HABER SİTELERİNDE ÇALIŞANLAR DA DAHİL EDİLMELİ'

Çakırözer, düzenlemenin eksiklerini sıralayarak, gazetecilerin yıpranma hakkından yararlanması için kapsamın genişletilmesini isteyerek, şunları sıraladı: "4857 sayılı İş Kanunu kapsamında çalışan ve bilfiil gazetecilik yapan binlerce basın çalışanını kapsam dışı bırakmasıdır. Yüzlerce internet haber sitesinde, yerel basın kuruluşlarında bu şekilde çalıştırılan binlerce gazeteci de mutlaka kapsam altına alınmalıdır. Gazetenin basılması için her tür zehirli maddeyle yüz yüze çalışmak zorunda kalan matbaa emekçilerimiz de mutlaka yıpranma hakkından faydalandırılmalıdır.

"Gazeteciler de dâhil yıpranma hakkından faydalanacak tüm çalışanlar için on yıl bekleme şartı beş yıla indirilmelidir. Eksikleri burada giderebilirsek gazetecilerin yıpranma hakkını hakkaniyetli biçimde çözmüş; basın özgürlüğüne, halkın haber alma hakkının korunmasına önemli bir kazanım sağlamış oluruz. Ancak düzenleme bu şekliyle kanunlaşırsa fiilen gazetecilik yapan basın çalışanlarının yüzde 60'ı yıpranma hakkından faydalanamayacak, hak kaybına uğrayacaktır."

NE OLMUŞTU?

Gazetecilere çalışma koşullarının yıpratıcılığı nedeniyle erken emeklilik sağlayan ve 1977'de tanınan fiili hizmet zammı hakkı (yıpranma payı) 2008'de iptal edilmiş, 2013'te yeniden getirilmişti.

2013'te getirilen düzenlemeyi de Anayasa Mahkemesi geçtiğimiz Şubat ayında kanunun sadece basın kartı sahibi gazeteciler için uygulanmasının eşitsizliğe neden olduğunu belirterek iptal etmişti.

Yüksek mahkeme hükmün iptal edilmesi nedeniyle doğacak hukuksal boşluğun kamu yararını ihlal edecek nitelikte görülmesi nedeniyle de iptal hükmünün Resmi Gazete'de yayınlanmasından 9 ay sonra yürürlüğe girmesini uygun görmüştü. (BİANET)

Öne Çıkanlar