Mecliste 28. Yasama Dönemi yemin töreni tamamlandı

Mecliste 28. Yasama Dönemi yemin töreni tamamlandı
Yayınlanma:
A+ A-
TBMM Genel Kurulu'nda, 28. Dönem Milletvekili yemin töreni tamamlandı. 10.5 saati bulan yemin töreninde, sekiz vekil yemin metnini eksik veya hatalı okuduğu için ikinci kez yemin etti.

Artı Gerçek - Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) 28'inci Yasama Dönemi, dün (2 Haziran) saat 14.00'te başladı. Tören yaklaşık 10.5 saat sürdü.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin yönettiği ilk oturumda, milletvekilleri sırayla yemin etti.

Meclisin açılışına katılan ve töreni locadan takip eden Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ise bugün yemin edecek. Kabinenin açıklamasının ardından da bir gün sonra yeni bakanlar Genel Kurul'a giderek yemin edecek.

Törende ilk olarak geçici başkan sıfatıyla Devlet Bahçeli yemin etti.

CAN ATALAY TAHLİYE EDİLMEDİĞİ İÇİN TÖRENE KATILAMADI

TİP Hatay Milletvekili seçilen Gezi davası tutuklusu Can Atalay, Anayasa'ya rağmen halen tahliye edilmediği için yemin törenine katılamadı. Yemin töreninde Can Atalay'ın ismi okunduğunda TİP Milletvekili Sera Kadıgil "Silivri'de esir tutulduğu için şu anda yemin edemiyor" dedi. TİP Genel Başkanı Erkan Baş ise halkı ve tüm muhalefet partilerini Atalay'a özgürlük ve halk iradesinin teslim edilmesi için seslerini yükseltmeye çağırdı.

SEKİZ VEKİL İKİNCİ KEZ YEMİT ETTİ

Törende, yemin metnini eksik ya da hatalı okuyan sekiz milletvekili ikinci kez yemin etti.

O isimler, AKP Ankara Milletvekili Osman Gökçek, AKP Denizli Milletvekili Şahin Tin, İYİ Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Mustafa Gürban, AKP Kayseri Milletvekili Ayşe Böhürler, Saadet Partisi Kocaeli Milletvekili Hasan Bitmez, AKP Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman, CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal, AKP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Eyyüpoğlu oldu.

Töreni cumhurbaşkanı adayı olduğu için milletvekili seçilemeyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan locadan izledi.

238430.jpg

Meral Akşener, Temel Karamollaoğlu, Ahmet Davutoğlu ve Gültekin Uysal ise törene katılmadı.

Milletvekillerinin yemin töreninin ardından Meclis Başkanı seçim süreci başlayacak. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar