Mehmet Uçum, AKP içerisinde kriz yaratan sözlerinin arkasında

Mehmet Uçum, AKP içerisinde kriz yaratan sözlerinin arkasında
Van'da mazbata kritine tepki gösteren AKP'lilere yönelik "Tutumları kaydediliyor" sözleri AKP içerisinde kriz yaratan Erdoğan'ın başdanışmanı Mehmet Uçum, geri adım atmadı: "Benim yaptığım hakikatin ifadesinden başka bir şey değildir.”

Artı Gerçek - Van'da Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partili (DEM Parti) Abdullah Zeydan'a mazbatasının verilmemesine tepki gösteren AKP'lileri hedef alan ve "Devlet çok iyi okudu" sözleri AKP içinde kriz yaratan Erdoğan danışmanı Mehmet Uçum, sözlerinin arkasında: "Toplumun hafızası, devletin arşivi vardır. Yaşanan olayları toplum hafızasına kaydeder, devlet arşivine not eder. Bunu herkes bilir ya da hisseder."

Yerel seçimde yüzde 55 oy ile Van Büyükşehir Belediye eşbaşkanı seçilen Abdullah Zeydan’ın mazbatasının elinden alınmasıyla başlayan kriz, YSK’nin “mazbabata DEM Parti’nin” kararıyla sona erse de, AKP ile Saray arasında çatlağa neden oldu. YSK’nin kararını doğru bulan Mehmet Metiner, Hayati Yazıcı, Orhan Miroğlu gibi AKP’li isimler, Erdoğan’ın danışmanı Mehmet Uçum’un hedefine girdi.

Mehmet Uçum yaptığı açıklamada, isim vermeden iktidardaki kişilerin Van tutumlarının 'devlet tarafından not edildiği'ni ifade etti.

UÇUM'DAN HAKAN'A YANIT

Uçum’un tavrını eleştiren isimlerden biri de iktidara yakın Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan olmuştu. Ahmet Hakan, “Mehmet Uçum’un kullandığı dilde sorun var. ‘Bu yaklaşımınız not edildi. Bu görüşleriniz kaydedildi’ falan diyen bir devlet dili kullanıyor. Üstelik bunu AK Parti’nin içine karşı yapıyor” sözleriyle dikkat çekmişti.

Bunun üzerine Mehmet Uçum’dan Ahmet Hakan’a yanıt gitti. Sözlerinin arkasında olduğunu vurgulayan Mehmet Uçum, “Toplumun hafızası, devletin arşivi vardır. Yaşanan olayları toplum hafızasına kaydeder, devlet arşivine not eder. Bu durum toplumsal ve siyasal bir gerçektir. Bunu herkes bilir ya da hisseder. Bu gerçeği ifade edince sorunlu olduğunu söyleyenler ya farkında değildir ya da sahtekardır. Benim yaptığım hakikatin ifadesinden başka bir şey değildir. Bundan sonra da yapabildiğim kadar hakikatin sözcüsü olmaya devam edeceğim” ifadelerini kullandı.

'TOPLUMUN HAFIZASI DEVLETİN ARŞİVİDİR'

Uçum'dan Hakan'a gelen yanıt şu şekilde:

“Ahmet Bey. Size kıymet veririm. Önerinize de bir şey demem, ancak bunun bir ezberin etkisi olduğunu söylemek isterim. Toplumun hafızası, devletin arşivi vardır. Yaşanan olayları toplum hafızasına kaydeder, devlet arşivine not eder. Bu durum toplumsal ve siyasal bir gerçektir. Bunu herkes bilir ya da hisseder. Bu gerçeği ifade edince sorunlu olduğunu söyleyenler ya farkında değildir ya da sahtekardır. Benim yaptığım hakikatin ifadesinden başka bir şey değildir. Bundan sonra da yapabildiğim kadar hakikatin sözcüsü olmaya devam edeceğim.”

HAKAN’DAN UÇUM’A: BUNUN FİŞLEMEDEN FARKI NEDİR?

Hakan da Uçum’un bu sözleriyle ilgili şu yorumu yaptı:

“Yaşanan olayların toplumun hafızasına kaydedildiği saptaması çok doğru bir saptamadır. Buna hiçbir itirazım olmaz. Ancak ‘Devletin arşivi vardır, devlet arşivine not eder’ ifadesine itirazım var. Devlet adına kim arşiv tutmaktadır? Bu arşivin tutulmasındaki maksat nedir? Bir kişi, bir görüş açıkladı diye devlet niye onu arşivine kaydetmektedir. Bunun fişlemeden farkı nedir? Bunların açıklığa kavuşması gerekiyor sanırım.”

NELER YAŞANMIŞ, AKP İÇERİSİNDE KİMLER MEHMET UÇUM'A TEPKİ GÖSTERMİŞTİ?

Yerel seçimlerde ağır yenilgi alan AKP’de DEM Partili Zeydan'a mazbata verilmemesi üzerinden bir kriz yaşanmıştı. Van’da yüzde 55 oy alan DEM Parti Eşbaşkanı Abdullah Zeydan’ın mazbatasının elinden alması sonrası sokaklar çıkmış, polis Van halkına müdahale etmişti. Van'daki protestolar sonrası YSK’nin mazbatanın yeniden Abdullah Zeydan’a verilmesiyle sona erse de bu kez Saray ile AKP’liler arasında bir kriz patlak verdi.

Krizin il başlangıcı, AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı’dan geldi. Yazıcı, “Van ilimizdeki belediye başkanı seçimi ile ilgili 1 Nisan günü zuhur eden cinnet hali durumunu, YSK verdiği isabetli kararla sonlandırdı” dedi ancak daha sonra bu paylaşımını silmesi dikkat çekti.

MEHMET UÇUM’DAN AKP’LİLERE ‘HAD BİLDİREN’ UYARI

Yazıcı’nın bu çıkışının ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda bulunan Erdoğan’ın danışmanlarından Mehmet Uçum’dan iktidar üyelerini hedef alan bir açıklama geldi. Uçum, YSK’nin Van kararını yerinde bulunan iktidar üyelerine yönelik “Devlet kaydediyor” ifadesini kullandı.

Uçum, tepki mesajlarına “Muhalefetin tüm aktörlerinin ve daha çarpıcısı iktidar içinde yer aldığı kabul edilen ve neo liberal zehirle zihin dünyalarını batıcılığa teslim etmişlerin Van olayında aldıkları tutumların kaydedildiğini de herkes fark eder” dedi.

ORHAN MİROĞLU: DOSTUMUZ DEVLET ADINA KAYIT TUTARSA…

Mehmet Uçum’un 'had bildiren' çıkışına AKP’den karşı sesler yükselmeye başladı. AKP MKYK üyesi Orhan Miroğlu, “Partimizin sembolü haline gelmiş bir dostumuz, partimizin siyasi ve hukuki işler başkanı olarak konuşur bir başka dostumuz ‘devlet adına kayıt’ tutarsa, hiçbirimiz Cumhurbaşkanımızın bizi davet ettiği yüzleşmeyle ‘gerçek bir yüzleşme’ yaşayamayız” dedi.

“Kimse kimsenin yurtseverliğini ve bin yıllık tarihin getirdiği bütün belaların içinden her defasında Türkler’in ve Kürtler’in silah ve kalem yoldaşlığı sonucu küllerinden yeniden doğan bu güzelim , bu aşık olunası ülkeye aidiyet duygusunu sorgulayacak hak ve yetkiye sahip değildir!” diyen Miroğlu, şunları söyledi:

“Van’da mazbatanın hak eden sahibine , YSK onayından geçmiş ve seçilmesinde bir engel görülmemiş DEM Adayı Abdullah Zeydan’a verilmemesini doğru bulmayan partinin kurucusu arkadaşlarımız ve milletvekillerimiz şu bu sayılacak ve susturulacaksa- seçim yenilgisinin en büyük kısmı Kürt mahallesinde yaşanmışken- parti içindeki Kürt aktörlerin fikirlerini özgürce ifade etmelerini nasıl bekleyebiliriz? Onlar da “devletin istediği doğrultuda konuşmazlarsa” kayıt altına mı alınacaklar, film başa sarılıp ‘aslında bölücü’ mü sayılacaklar?!!!”

HÜSEYİN ÇELİK: KAYYIM POLİTİKASINA KARŞIYIM

Eski AKP’li bakan ve milletvekili Hüseyin Çelik de kayyım politikalarına karşı olduğuna dair bir açıklama yapmasıyla dikkat çekti.

“Ben oldum olası kayyum politikalarına karşı oldum ve hâla da karşıyım” diyen Çelik, Van’da yaşanan halk iradesi gaspına tepki gösterdi:

“Van’da olup bitenler vahimdir. Dem partiden Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen şahsın seçilme ehliyeti yoksa aday olmasına niçin müsaade ettiniz? Siyasetin asker ve yargı eliyle dizayn edilmesi, artık geri dönmemek üzere tarihe gömülmelidir.
Bu olup bitenler en çok hükümete ve Ak Parti’ye zarar veriyor. Kayyum atamalarından sonra siyasi olarak hiç bir şey elde edilmediği, aksine daha önce alınan belediyelerin de kaybedildiği ortada iken hangi akılla bu iş sürdürülür? Van’da Dem’in 14 belediyenin hepsini alması tek başına ibret alınması gereken bir sonuçtur. Zaten ekonomik zorluklarla boğuşan Van’ı kaosa sürüklemenin bir anlamı var mı?”

AZİZ BABUŞCU: MİLLETE PARMAK SALLAYAMAZSINIZ

AKP MKYK üyesi Aziz Babuşcu, Abdullah Zeydan’ın mazbatasının elinden alınması sonrası “Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi yapılmış, Van halkı iradesini ortaya koymuştur. Kazanan adaya mazbatasının verilmemesi millî iradeye saygısızlıktır, kabul edilemez” ifadeleriyle dikkat çekti.

Babuşçu, Mehmet Uçum’un “had bildiren” çıkışı sonrası da “Millete parmak sallayamazsınız” diyerek tepki gösterdi.

Babuşcu’nun açıklamaları şöyle oldu:

“Devlet farkında! Devlet okudu! Not edildi! Kaydedildi! Devlet haddini bildirir! Bu anlayış bize uymaz, bizi temsil edemez. Milletin Evi’nden millete parmak sallayamazsınız! Sizin üslubunuz ile söyleyeyim, haddinizi aşıyorsunuz.”

MEHMET METİNER: PARMAK SALLAMA CÜRETİNİ NEREDEN ALIYORSUNUZ?

AKP’li Mehmet Metiner de Uçum’a tepki gösteren isimler arasında yer aldı. Sosyal medya hesabından “Mehmet Uçum’a” başlığıyla tepkisini paylaşan Mehmet Metiner, şunları söyledi:

“Benim asıl bir AK Partili olarak rahatsız eden, o kibirli devlet diliniz oldu. Cumhurbaşkanımızın ve AK Parti liderimizin başdanışmanı sıfatını taşıdığınız için bu dilin tam da seçimlerde bize kaybettiren dil ve anlayış olarak gördüğüm için üzüldüğümü belirtmek isterim.

Solcu bir geçmişten geliyorsunuz. İttihatçı bir düşünceye de mensup olabilirsiniz. Ama soruyorum size: Kendinizi devlet gibi görüp kibirli bir dille devlet adına AK Parti’mizin içinde sizin gibi düşünmeyen değerli kardeşlerimize parmak sallama cüretini nerden alıyorsunuz?

Sahi siz kimsiniz de partimizin içindekilere oturduğunuz yerden parmak sallama cesaretini görebiliyorsunuz?

Partimizde bir göreviniz var da biz mi bilmiyoruz?

Sonuçta atanmış bir memursunuz.

Kendinizi olduğunuzdan büyük görebilirsiniz lakin partimizde farklı düşünen değerli kardeşlerimize parmak sallama, öyle “kayıt altına alındı” gibi laflar söyleme hakkına sahip değilsiniz. Bu haddinize de değil.” (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar