Özgür Özel'den Kobanê Davası'nda yağan cezalara tepki: Siyasi kararların verildiğine hep birlikte şahitlik ettik

Özgür Özel'den Kobanê Davası'nda yağan cezalara tepki: Siyasi kararların verildiğine hep birlikte şahitlik ettik
Kobanê Davası'nda yağan cezalara tepki gösteren Özel, "Davada hukuki değil siyasi kararların verildiğine hep birlikte şahitlik ettik" dedi. Özel, Cumartesi Anneleri/İnsanlarının Galatasaray Meydanı'nda eylem yapmasının yasaklanmasını da eleştirdi.

Artı Gerçek - CHP lideri Öxgür Özel, partisinin grup toplantısında, Kobanê Davası'nda yağan cezalardan 9. Yargı Paketi'ne, Balıkesir'de öldürülen 20 yaşındaki motokurye Ata Emre Akman'ın ölümünden birinci parti oldukları 31 Mart yerel seçimlerine kadar pek çok konu hakkında konuştu.

1000. haftasında Cumartesi Anneleri’nin eyleminde olacaklarını söyleyen Özel, "Bu hak aramaya meydanları kapatıyorsanız bütün hukuksuzluklara sahip çıkıyorsunuz demektir. Cumartesi Anneleri'nin etrafındaki utanç bariyerlerini kaldırın, o acıyı yaşatanlara değil yaşayanlara duygudaş olun. Biz orada olacağız, arkalarında duracağız" dedi.

Kobanê Davası kararlarına değinen Özel, kararların hukuki değil siyasi olduğunu vurguladı. Özel, "Biz bu davanın hukuki olmadığını hep söyledik siyasi olduğunu ifade ettik etmeye de devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin TBMM Grup Toplantısı'na katılarak konuşma yaptı.

Özel, "Yargılama yapıldı bitti. Ne Demirtaş ne bir başkası ne bir siyasetçi Yasin Börü’nün ölümüyle bağlantılı bulunmadı. Hiç birisi insanların hayatını kaybetmesine söz konusu olan o süreçle ilgili ceza almadılar. Attıkları tweetlerden, başka zamanlarda kullandıkları ifadelerden dolayı ceza aldılar" dedi.

“Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” talebiyle her hafta Cumartesi günleri Galatasaray Meydanı’nda eylem yapan Cumartesi Anneleri/İnsanları'nın eylemlerinin 1000. haftaya ulaştığını anımsatan Özel, "Bu hafta 1000. hafta. Bu hafta anayasal hakkın kullanımına şahitlik etmek istiyoruz. CHP her hafta olduğu gibi bu hafta da orada olacak. Cumartesi Anneleri'nin etrafındaki utanç bariyerlerini kaldırın" diye konuştu.

Özel'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Bugün 21 Mayıs. Çerkez soykırımının ve sürgününün yıl dönümü. Bu büyük acıyı bugün de bir kez daha paylaşıyor, onlara bu zulmü yaşatanları lanetliyoruz.

Bu hafta 1000. hafta. Bu hafta anayasal hakkın kullanımına şahitlik etmek istiyoruz. CHP her hafta olduğu gibi bu hafta da orada olacak. Cumartesi Anneleri'nin etrafındaki utanç bariyerlerini kaldırın.

'KOBANÊ DAVASI KARARLARI HUKUKİ DEĞİL'

10 kişiye yakın bir milletvekili ekibimiz Kobanê Davası'nın karar duruşmasını takip ettiler. HDP’nin Eş Genel Başkanları sayın Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da yargılandığı davada hukuki değil siyasi kararların verildiğine hep birlikte şahitlik ettik. Kobanê Davası'nın iddianamesi uzun zamandır siyasilerin savcılara dikte ettirilmesi ile yazdırılmıştı. Ne Demirtaş ne bir başkası hakkında Yasin Börü'nün ölümüyle bağlantı bulunmadı.

Erdoğan'ın yatsın dediklerini yatıran Erdoğan'ın kendi vicdanında mahkum ettiklerine ceza veren ama cezaları konuşmalardan veren, yani İstinaf, Yargıtay, olmadı AYM'nin bal gibi bozacağı bir kararı mahkeme heyeti verdi. Biz bu davanın hukuki olmadığını hep söyledik siyasi olduğunu ifade ettik etmeye de devam edeceğiz.

YARGI PAKETİ

Şimdi 9. Yargı Paketi geliyor. İstanbul Sözleşmesi'nden bir gecede çıkarken yaptıklarını savunmaya başladılar. Şimdi o kanunun en önemli maddelerinden birisi eşine, kadına şiddet uygulayanların uzaklaştırılması, zorlama hapsine itiraz yolunu açıyorlar. 6284'ün içini boşaltacak diye kadın örgütleri uyarıyordu, şimdi tazyik hapsini kaldırmaya yönelik itiraz mekanizmasını getirmeye.

İkinci husus AYM'nin bir kararı var. Kadın isterse kızlık soyadını kullanabilir. Onu düzenleyeceklerine onu yasaklayan kanun maddesi getirmişler. AYM'nin 153'üncü maddesinin arkasından dolanıyorlar. CHP olarak kadının ister evlilik sonrası eşinin soyadını, ister önceki soyadını, ister ikisini birden kullanmasını savunuyoruz. Bu mücadelenin arkasında olacağız.

ATA EMRE AKMAN'IN ÖLÜMÜ

Balıkesir Üniversitesi'nde 20 yaşında Ata Emre Akman, motokuryelik yapıyor. Önüne bir araç geçiyor ve 23 yerinden bıçaklanarak hayatını kaybediyor. Babası Albay Erol Akman'ı aradım. Babası 'Ben yandım, başka babalar yanmasın' diyor. 2022'de 58, 2023'te 68 motokurye hayatını kaybetmiş.

Kurye Hakları Derneği’nin sesine bir kulak vermemiz lazım. Diyorlar ki; mesleki yeterlilik belgesi aranmadığı için motorun üzerine çıkan herkes kurye... Bu konuda mutlaka tedbirler alınmalıdır diyorlar. Her gün trafikte yanımızdan geçen, sipariş verdiğimizde geciktiğinde yüzümüzü asmaya kalktığımız o insanlar aslında hayata pamuk ipliğinde bağlılar.

'İKTİDAR 31 MART'TAN MESAJ ALMAMIŞ'

Hükümet sürekli kendi ekonomik tahminleri tutturamadığını itiraf edip, revize etmekle meşgul. Enflasyon hedefi yüzde 33'tü şimdi yüzde 38 olarak revize ettiler. Kamuda tasarruf adı altında memurun servisiyle uğraşıyorlar, öğretmen ataması yapmamayı marifet sayıyorlar.

Enflasyonu düşüreceğiz diye asgari ücrete zam yapmayanlar, emekliyi 10 bin liraya muhtaç bırakanlar köprülere, yollara yüzde 181 zam yapıyorlar. Sonra da enflasyonla mücadeleden bahsediyorlar. İktidar 31 Mart'tan mesaj almamış. Sarı kart gördü hala faul yapıyor."

Özgür Özel 9. yargı paketinde yer alan "etki ajanlığı"nı eleştirdi. Benzer yasaların daha önce Rusya, Gürcistan, Kırgızistan ve Sırbistan'da da gündeme geldiğini hatırlatan Özel, " Hangi ligde oynuyoruz görüyor musunuz? Kimse unutmasın. Otoriter liderler, popülist liderler birbirlerinden öğrenirler. Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim. Busunuz, busunuz. Cumhur İttifakı bu yasayı geri çekmezseniz işte sizin karneniz de budur ekibiniz de budur. Şimdiden uyarıyorum ya çekersiniz ya da bu rezil filmi Putin'le birlikte çekersiniz" dedi.

ÖZGÜR ÖZEL'DEN 9. YARGI PAKETİNE 'ETKİ AJANLIĞI' TEPKİSİ

Partisinin TBMM'deki grup toplantısında konuşan CHP lider Özel, iktidarın yasalaştırmak istediği 9. yargı paketini eleştirdi. Paket içerisinde yer alan 'etki ajanlığı'nın daha önce otoriter liderler tarafında değişik ülkelerde yasalaştırıldığını anlatan Özel, "Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim" dedi.

İktidarı uyaran Özgür Özel şöyle konuştu:

"Şimdi cumhur ittifakı gururla sunar. Etki ajanlığı. Öyle bir anlatıyorlar ki kendileri bulmuşlar, ülkenin milli yapısını zedeleyecek birlik bütünlüğümüze zarar verecek, anayasal düzeni ortadan kaldıracak etki ajanları varmış. Aramızdalarmış, onları yakalayıp, mimleyip cezalarını vermemiş lazımmış. Kim bulmuş bunu? Rusya, Vladimir Putin 20 Temmuz 2012. Etki ajanlığı ile ilgili düzenleme; “önce bunların tespit edilmesi, sonra kaydedilmesi, sonra bunların gerçek kişiler olması durumunda listelerinin bütün birimlere yollanması.” 60 maddelik bir kanun çıkarmış, doymamış bir daha yapmış değiştirmiş, “Devlet ve yerel kurumlarda memur olamazlar, eğitim kurumlarında çalışamazlar, toplantı gösteri yürüyüş hakkından yararlanamazlar, devletten maaş, mali destek sosyal hak alamazlar.

'OTORİTER LİDERLER, POPÜLİST LİDERLER BİRBİRLERİNDEN ÖĞRENİRLER'

Gerçek kişilerse 50 bin ruble ceza öderler, tüzel kişilerse 500 bin ruble ceza öderler, ikinci kez etki ajanlığı yapıyorlarsa iki yıl hapis yatarlar, seçimlere katılamazlar, aday olamazlar, oy kullanamazlar.” Vladimir Putin, başlamış buraya kadar getirmiş. 20 Temmuz 2012. Gürcistan, Kobaitse Mart 2023 etki ajanlığı, yabancı ajan. Yabancı büyükelçileri bile bu sınıfa sokmuş. Putin’nkine benzer bir sürü sınırlama yapmış, hepsini en çok da 63. maddede toplamış ve toplam 63 maddede bu düzenlemeyi yapmış.

Başka kim? Kırgızistan. Sadir Caparov. Kasım 2022. Etki ajanlığı düzenlemesi. 90 milletvekilinin 64nün imzası ile bu yasa onaylanmış 14 Mart’ta. Başka? Sırbistan. Aleksandr Vujic, 3 Nisan 2024. STK’ları baskı altına alan bağımsız medyayı kısıtlayan halkı sindiren bir yasa tasarısını 3 Nisan 2024’te getirmiş. Hangi ligde oynuyoruz görüyor musunuz? Kimse unutmasın. Otoriter liderler, popülist liderler birbirlerinden öğrenirler. Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim.

Busunuz, busunuz. Cumhur İttifakı bu yasayı geri çekmezseniz işte sizin karneniz de budur ekibiniz de budur. Bu ekibiniz dünya tarihine büyük gerileme filmini çekenler olarak geçiyor. Siz de bunların Türkiye şubesisiniz. Bunlarla birlikte dünya siyasi tarihininin kara bir sayfasında yerinizi alırsınız. Şimdiden uyarıyorum ya çekersiniz ya da bu rezil filmi Putin’le birlikte çekersiniz." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar