Özgür Özel: Yeni anayasa için masaya çok uzağız

Özgür Özel: Yeni anayasa için masaya çok uzağız
Reuters ajansı ile kapsamlı bir söyleşi gerçekleştiren CHP lideri Özgür Özel, iktidarın yeni anayasa konusunda "şu anda masadan çok uzak bir noktada olduklarını" söyledi. Özel, öncelikle mevcut anayasaya uyulması çağrısı yaptı.

Artı Gerçek - CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'la yeni anayasa için görüşme başlamaya "çok uzak" olduğunu söyledi. Özel, Erdoğan'ın önce mevcut anayasaya uyması gerektiği görüşünü paylaştı. Reuters ajansı ile özel bir söyleşi yapan Özel, enflasyonun altında kalan asgari ücretin artırılması için de hükümete çağrı yaptı.

Özel, iktidarın kaybettiği yerel seçimlerden sonra yeniden gündeme taşınan yeni anayasa tartışması hakkında "Anayasa iktidar partisi tarafından bu kadar çok kez ihlal edilmişken, yeni bir anayasayı tartışmak vakit kaybı olur" dedi. CHP lideri, Usül tartışmasını bile zaman kaybı olarak gördüklerini belirtti.

Anayasanın toplumsal mutabakat gerektirdiğini vurgulayan Özel, kendisine oy verenlerin "Neden gittin o masaya" diye soracağını belirtip ekledi: "Toplumsal mutabakat yaratmanız lazım. (İktidar) Mevcut anayasaya uydukça biz o masaya yaklaşırız, mevcut anayasayı çiğnedikçe biz o masadan uzaklaşırız. Şimdi çok uzak bir noktadayız."

'ANAYASA ERDOĞAN İÇİN YAPILDI'

Özel, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararları, Türkiye'deki Anayasa Mahkemesi kararları, Yargıtay ile Anayasa Mahkemesi kavgasında yürütmenin taraf olması ve uygulanmayan onlarca hak ihlali kararı olduğunu vurgulayarak "Artık hukuk devletinden çıkıldığı görüntüsünü gösteren, kuvvetler ayrılığından ziyade, kuvvetler birliği görüntüsü var" dedi.

"Anayasalar her doğan için yapılır. Bizimki Erdoğan için yapıldığı için bu hale geldi" diyen Özel şöyle konuştu: “Eski anayasaya tam uyum birinci olmazsa olmaz bakış açımız... İkincisi yeni bir anayasa yapılacak dahi olsa mevcut anayasaya uymamanın üst düzeyde denetimi, müeyyideli yaptırımlarının olması lazım... Çok kötü bir pratikten geliyoruz. Türkiye çok şey kaybetti bu yüzden.”

'TÜRKİYE SİYASİ TUTUKLULAR MESELESİNİ İÇ YASALARI İLE ÇÖZMELİ'

Özel yerel seçimlerden sonra siyasi kutuplaşmaya son vermek için Erdoğan'la görüşmeyi kendisinin istediğini söyledi. Osman Kavala davasına atıf yapan Özel, "Eğer Türkiye normalleşecekse, siyasi tutuklular meselesini kendi iç yasalarıyla çözmeli" diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI ADAYI NASIL BELİRLENECEK?

Özel, cumhurbaşkanlığı adaylığının 2028 yılında nasıl belirleneceği sorusuna ise şöyle yanıtladı:

“Partideki hiçbir organ dışlanmadan yine kamuoyu araştırmalarından bilimsel çalışmalardan yaralanarak seçimi en garanti kazanacağımız Cumhuriyet Halk Partili bir kimse partimizin adayı olacak. Tek başına seçimi birinci turda kazanamayacak durumdaysak o durumda elbette ittifak arayışları da olabilir. Geçmişte yapılan hataları tekrarlamayacağız."

'İTTİFAK ADAYINI ŞİMDİDEN KONUŞMAK HATALI'

Önemli hatalardan birinin seçim bittiğinin ertesi günü ittifak adayı konuşmak olduğunu söyleyen Özel, "Cumhuriyet Halk Partisi aday konuşmayı da ittifak konuşmayı da seçim yaklaşırken yapacak" dedi.

Yerel seçimlerde CHP'nin başarısına atıfta bulunan Özel, "31 Mart seçim zaferini getiren tek bir şey değildi... Yani ne genel başkan performansıydı tek başına ne adayların performansıydı ne vaatlerimizdi ne çok başarılı bulunan kampanyamızdı. Ne ekonomik şartlardı, hepsi birdendi. Ve biz bunların hepsini çok doğru yönettik" diye konuştu.

İktidarın enflasyonu hafifletme girişimlerini de değerlendiren Özel, yeni açıklanan tasarruf tedbirlerinin "kozmetik" ve "verimsiz" olacağını söyledi: "Bu plan 100 milyar lira tasarruf edilmesini öngörüyor ama Merkez Bankası'nın sadece geçen yılki kaybı 800 milyar lira."

'İSRAİL'İN ÇOCUKLARI KATLETMESİNİN SAVUNULACAK BİR YANI YOK'

Özel, İsrail'in Gazze'deki saldırıları hakkında da konuştu. Hamas'ın 7 Ekim saldırısını "terör eylemi" diye niteleyip sivillere karşı böyle bir şey yapılmasının "son derece kabul edilemez ve uluslararası camia tarafından en sert şekilde kınanması gerektiğini" belirtirken, "Ama bunu araçsallaştırarak (İsrail'in) 35 binden fazla kişiyi 15 binde fazla çocuğu katletmesinin savunulabilecek hiçbir tarafı yok ve iki tarafın yaptıkları birbirine denk değil" dedi.

"Bir tarafta terör eylemlerine girişen bir grup varken diğer tarafta uluslararası hukuka saygılı olması gereken bir devlet var. Burada İsrail'in kusurunun Hamas'ın yaptıklarıyla örtülebilecek tarafı kalmadı" diyen Özel, Filistin halkını güçsüz bırakacak yorumlar konusunda endişe ettiğini bu nedenle Hamas'ın kabul edilmeyen "terör" eylemleri karşısında İsrail'i haklı çıkaracak söylemlere dikkat ettiğini belirtti.

'TİCARET KISITLAMASI KARARI GEÇ ALINDI'

Türkiye'nin İsrail'e ticaret yasağı getirmesi konusunda da Özel "Estiği kadar yağmıyorlar. Ticaret meselesini de son derece iç siyaset üzerinden okuyarak yaptılar. Yoksa çok istemsizdiler bu konuda. Bence 35 bin kişinin katledildiği bir yerde alınması gereken bu karar çok geç alındı" dedi ve şöyle devam etti:

“Ben İsrail'le Türkiye ilişkilerinin kötüleşmesini hiçbir zaman savunmam, savunmadım ama bu kadar büyük bir katliama dur demek için bütün İsrail'in düşmanlarının değil, dostlarının İsrail'e karşı sert tutum takılması gerekiyor.” (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar