Özhaseki'den İstanbul depremi açıklaması: İmamoğlu ile anlaşmaya vardık, haftaya çalışmalara başlıyoruz

Özhaseki'den İstanbul depremi açıklaması: İmamoğlu ile anlaşmaya vardık, haftaya çalışmalara başlıyoruz
Yayınlanma:
A+ A-
Bakan Özhaseki, olası İstanbul depremine karşı İBB Başkanı İmamoğlu ile yeni projeler kapsamında anlaşmaya vardıklarını açıkladı. İmamoğlu da 'olumlu bir uzlaşmaya vardıklarını' söylemişti.

Artı Gerçek - İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun ardından İstanbul depremine ilişkin bir işbirliği açıklaması da Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki'den geldi.

Ankara'da medya temsilcileriyle bir araya gelen Özhaseki, deprem bölgesi ve kentsel dönüşümde yapılacaklarla ilgili gündem ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulunurken deprem bölgesinde başlatılan yerinde dönüşüm projesine iki günde 36 bin 825 başvuru yapıldığını açıkladı. Bakan Özhaseki, gerçekleştirdiği toplantıda İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile olası İstanbul depremi için çalışmaya başlamak sebebiyle anlaşmaya vardıklarını duyurdu.

'YÜZDE 90'ININ İNŞAATI BAŞLADI'

Özhaseki ayrıca başlanan inşaatların bir yıl içerisinde biteceğini de söyledi. Özhaseki konuyla ilgili, "Şu ana kadar 179 bin konutun ihalesi yapıldı, yüzde 90'ının inşaatı başladı. Cumhurbaşkanımız bu rakamın 390 bine çıkarılmasını istemiş, arkadaşlarımız çalışıyorlar. Başlanılan inşaatlar bir yıl içinde yapılacak" şeklinde konuştu.

Özhaseki, şöyle devam etti:

"Şehir hakkında konuşmak isteyen, sesi çok çıkan kim varsa çağırın dedim. Bölgelerle ilgili planlamalar yaptık, tasarım projeleri geliştirdik. Arkadaşlar eleştirin bizim yaptıklarımızı, felaket atlattık ama bunu fırsata dönüştürmek istiyoruz. Kadim şehirlerimizin kendi kültürü, geçmiş yaşanmışlıklarına uygun olsun diye yapıyoruz. Herkes katıldı, gördüğümüz bir şey vardı. Planlar hususunda eleştiri gelmedi, teşekkür geldi. Özellikle insanlar şunu söyledi; Devlet olarak bir yerlerde rezerv alanlarda konutlar yapıyorsunuz ama doğduğumuz büyüdüğümüz yerlerden gitmek istemiyoruz. Kendi yerimizi yapıp oturmak istiyoruz. Hataylıların şehri terk etmeleri mümkün değil. Yerinde Dönüşümü geliştirdik. Vatandaş yerinde dönüşüm istiyor ama bir taraftan da rezerv alan yokluğu var. Yeni bir şehir kuracağınız alanlar yok. Bir sene içinde burada inşaatlara başlamazsak yeniden eski haline döner diye madde ekledik. Bir vatandaş yerinde kalmak istiyor, ikincisi de o kadar elimizde 850 bin konutluk rezerv alan yok. Yerinde dönüşüm projemizi mecburen şekillendirdik. Gittiğimiz yerlerde o şehirlerde projemizi gündeme getirip ne düşündüğümüzü ifade ettik.

HİBE VE DESTEK AÇIKLAMASI

100 metrekarelik evin Anadolu'da yapım maliyeti 1 milyon lira, yarısını hibe olarak veriyoruz, yarısını da kredilendiriyoruz. Bütün kredilerin ödemesi 2 yıl süreli ödemesiz 10 yıl ödemeli, sıfır faizli. 100 metrekareden büyükse kredi miktarını 800 bine çıkarıyoruz. Yerinde dönüşümle birlikte ekonomi canlanacak.

Yıkımın sebeplerini araştırdık. O bölgelerde dört kırmızı çizgimiz var, taviz vermeyeceğiz. Fay hatları, kırıkları üzerine yapılaşmaya izin verilmeyecek. Sel yataklarının olduğu yerlerde belirli süreler içinde birkaç sene sel gelmese bile 10-20-30 senede bir aynı yerlere sel geldiği için yapı yasağı gelecek. Sıvılaşmanın olduğu zeminlerde de yapılaşma yasağımız var. Artık mimarlıktan ve mühendislik hesaplarında sıfır tolerans diyoruz. Asla taviz vermeyeceğiz. 22 noktada yapım ofisleri açtık. Yıkımların fazla olduğu yerlerde açtık ofislerimizi.

'İMAMOĞLU İLE ANLAŞMAYA VARDIK'

Yerinde Dönüşüme şu ana kadar müracaat eden sayısı 36 bin 825. Saatte 1000 kişi müracaat ediyor. Sadece bağış ve hibe olarak değil, kredi olarak da aynı zamanda TİP sözleşmelerinin hazırlanmasında, inşa faaliyetindeki projelerin hazırlanmasında, denetiminde, içinde oturacakları ana kadar takip edip yardımcı olacağız. En önemli şey, eğer Deprem olursa hiçbir vatandaş kendisini camdan dışarı atmadan, telaşlanmadan evinde huzurla bekleyip, depremin geçmesini sukunetle beklemesini oluşturacağız. İstanbul'umuzu deprem gelmeden, depreme karşı hazırlarız diye düşünüyorum. İstanbul demek Türkiye demek, orada olacak bir sıkıntı kolay kolay atlatılamaz. İstanbul dünyadaki en riskli 10 şehirden birisi. Olası İstanbul depremi için Ekrem Bey ve ilçe belediye başkanları ile görüştük, prensipte anlaştık. Haftaya çalışmalara başlıyoruz.

İMAMOĞLU NE DEMİŞTİ?

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki ile olası Marmara depremi ile ilgili yaptıkları görüşmeden 'olumlu bir uzlaşmayla ayrıldıklarını' söylemişti. 'Depremin siyaseti ve partisinin olmayacağını' belirten İmamoğlu, "Bakanımızın bu yaklaşımını çok umutla karşılıyorum" demişti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar