Reuters'a konuşan Demirtaş: Türkiye'de adil seçim imkansız

Reuters'a konuşan Demirtaş: Türkiye'de adil seçim imkansız
Yayınlanma:
Güncelleme: 12 Kasım 2019 23:48
A+ A-
HDP'nin cumhurbaşkanı adayı olan Demirtaş cezaevinden Reuters'a adaylığı ve seçim sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.

ARTI GERÇEK- Cuma akşamı HDP’nin cumhurbaşkanlığı adaylığını resmen açıkladığı Selahattin Demirtaş avukatları aracılığıyla İngiliz haber ajansı Reuters'ın sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın karşına cezaevinden cumhurbaşkanı aday olarak çıkan Demirtaş "muhalefet partilerinin kampanyaları sürecisinde pek çok engel ile karşılaşacaklarını" uyarısında bulundu. OHAL koşularında seçime gidilmesine ilişkin olarak ise "bu şartlar altında adil bir seçim imkânsız" değerlendirmesinde bulundu.

İLGİLİ HABER: HDP'NİN ADAYI RESMEN DEMİRTAŞ

"Yüzlerce gazetecinin cezaevinde olduğunu"na dikkat çeken Demirtaş, "Pek çok medya kuruluşunun da kapatıldığını" hatırlatarak "OHAL koşullarında adil bir seçim yapılmasının imkânsız olduğunu" belirtti. "Tüm medya organlarında hükümetin açıklamalarının yer alacağı, başbakan ve bakanların açıklamalarının tekrar tekrar verileceğine" belirten Demirtaş "Muhalif partilerin açıklamalarına çok kısıtlı yer verilecek. HDP ise neredeyse yok sayılacak" dedi. Demirtaş, "Gösteri yapmak yasak, miting yapmak yasak, konuşmak yasak, hükümeti eleştirmek yasak hatta barışı savunmak bile terör propganadası olarak değerlendiriliyor" değerlendirmesinde bulundu. 

'SEÇİM ÖNCESİ CEZA VERİLMESİ SKANDAL OLUR'

Adaylığı hakkındaki sorulara Demirtaş şu yanıtı verdi: "Adaylığımın önünde yasal bir engel yok çünkü hüküm giymedim" ifadelerini kullandı; ‘mahkemelerin bu adaylığı ceza vererek engellemesinin bir skandal ve suç olacağını’ söyledi.

Bir yıldan fazladır içeride tutulan Demirtaş 142 ceza ile yargılanıyor. Reuters haberinde, HDP'nin cumhurbaşkan adayı resmen insan hakları avukatı Demirtaş’ın yeni görüntülerinin yayınlandığını Demirtaş’ın beyaz gömlekli hali için "zayıflamış" yorumu yapıldı.

'KÜRTLER IRKÇI PARTİYE OY VERMEZ'

HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Demirtaş'a erken seçim kararına ilişkin yorumu da soruldu. "15 yıldır iktidar olan AKP’nin kendisine verilen desteğin azalmasından endişe duyduğu gerekçesi ile erken seçim kararı aldığı" yorumunda bulunan Demirtaş, "Kürtlerin ırkçı bir partiye oy vermeyeceğin" belirtti. Demirtaş, "AKP hükümeti desteğini hızla kaybediyor. Ekonomi krize sürükleniyor. Hükümet, dibe vurmadan önce devleti kontrol etmek istiyor. Türkiye’deki insanlar AKP’den usandı ve onlardan kurtulmak istiyor; AKP bunu tabii ki biliyor" dedi.

İLGİLİ HABER: HDP, DEMİRTAŞ'IN ADAYLIK BAŞVURUSUNU YAPTI

Öne Çıkanlar