Mithat Sancar: Jîna'yı katleden zihniyetle Nagihan'ı katleden zihniyet aynı

Mithat Sancar: Jîna'yı katleden zihniyetle Nagihan'ı katleden zihniyet aynı
Yayınlanma:
A+ A-
HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Jîna Mahsa Amini’yi katleden zihniyetle Nagihan Akarsel’i katledenin aynı olduğunu ifade etti. Sancar, iktidarın kadın mücadelesinden korktuğu söyledi.

Artı Gerçek-Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ve beraberindeki heyet, Kars’ta halkla buluştu. HDP il binası önünde binlerce kişinin sloganlarıyla karşılanan Sancar, Karslılara coşkulu karşılamalarından dolayı teşekkür etti.

Halk buluşmasında konuşan Sancar, “Diktatörler despotlar tekçi ve erkek zihniyetine sahip olan yönetimler kadın mücadelesinden çok korkuyorlar. Jîna Mahsa’yı katleden zihniyetle Nagihan Akarsel’i katleden zihniyet aynı. Kadınlardan kadın mücadelesinden korkuyorlar ama bu korku onların sonunu getirmeye engel olamayacaktır” dedi.

‘HALKIN ÖZGÜRLÜKLERİNİ VE HALKLARIN İRADESİNİ GASP EDİYOR’

Kars’ın, kadim, halkların ve inançların kültürlerin bahçesi olduğunu hatırlatan Sancar, “Kars, bütün farklılıkların bir arada barış içinde yaşamak kültürünün en güzel örneklerini veren şehirlerimizdendir. İşte bu özellikleriyle Kars HDP fikriyatının da kök verdiği, boy verdiği topraklardandır” dedi. Sancar konuşmasının devamında şunları ifade etti:

“HDP bu kültürle sizlerin bu birlikte yaşam anlayışı ve onurlu mücadelesi ile doğmuştur, büyümektedir. Kars’ın sorunlarını biliyoruz, ülkenin sorunları gibi burada da halkımız çok çeşitli sıkıntılarla, yokluklarla, yoksulluklarla baş başa bırakılmıştır. Karşımızda gaspçı bir iktidar var. Halkın emeğini ve ekmeğini gasp ediyor. Halkın özgürlüklerini ve halkların iradesini gasp ediyor. Bir avuç yandaşa ve zengine halkın emeğinden çalarak servet aktarıyor. Halkı açlığa, işsizliğe mahkum ederken saraylarda ve bir avuç sermaye merkezlerinde halkın kaynakları toplanıyor. Bu düzen böyle devam etmez. Bu düzen değişecek mutlaka değişecek bizimle değişecek sizinle değişecek.”

‘İKTİDAR HALKLARIMIZIN İRADESİNİN BİRLEŞMESİNDEN PANİĞE KAPILDI’

İktidarın halkın iradesini gasp ettiğini ifade eden Sancar konuşmasında şunları söyledi:

“İktidar halkın iradesini gasp ediyor. En açık örneği kayyım rejimidir. Evet, irademizle belediye başkanı ve meclis üyeleri seçtiniz ama bu iktidar buna tahammül edemedi. Çünkü iradeyi tanımayan halkı saymayan bir anlayışa sahiptir. Kaynakları kesildi, belediyeden elde ettikleri rantlar kesildi, HDP’nin bir uçtan bir uca ülkenin dört bir tarafında büyümesinden korktu kayyım uygulamasını devreye soktu. Kayyım uygulamasından önce Kars belediye başkanlarımız ve meclis üyelerimiz burada halk için hizmet ve toplumcu belediyeciliğin en güzel örneklerini verdiler. Halkların inançların bir arada barış içinde, eşit bir şekilde yapabileceklerinin en güzel uygulamalarını gösterdiler. Bu iktidar ve bu rejim bundan korktu. Başka şehirlerimizde olduğu gibi halklarımızın iradesinin birleşmesinden paniğe kapıldı.

‘GÖZALTILAR TUTUKLAMALAR KEYFİ YARGILAMALAR BİZİ BU YOLUMUZDAN ALIKOYAMAZ’

Şimdi de öyle halkların iradesi birleşince burada Kars’ta olduğu gibi Kürtlerin, Terekemelerin Azerilerin iradesi özgürlük demokrasi ve demokrasi için birleşince bu iktidar korkuyor, bu rejim panikliyor. Ama boşuna, biz halkların iradesini bir araya getirme mücadelemizden bir milim taviz vermeyeceğiz. Baskılar, gözaltılar tutuklamalar keyfi yargılamalar bizi bu yolumuzdan alıkoyamaz. En yoğun baskıyı yaşayan şehirlerden biri burası. Onlarca yüzlerce gözaltı yaptılar. Pek çok arkadaşımız cezaevlerinde ama cezaevlerindeki arkadaşlarımız da başları dik onurlu duruşlarıyla bu iktidara korku salmaya devam ediyor.

‘TEK MECBURİYETİMİZ SİZLERE KARŞIDIR’

Bizler bu ülkede yeni bir başlangıç, demokratik dönüşümün yolunu açmak istiyoruz. Barışın zeminini inşa etmek istiyoruz, emeğin hakkını alacağı bir düzen kurmak istiyoruz. İşte bu amaçla Emek ve Özgürlük İttifakını oluşturduk ve şimdi bu ittifakı büyütmek için çalışıyoruz: Emek ve Özgürlük ittifakının değerini en iyi bilecek şehirlerden biridir Kars’tır. Kars, Türkiye’de devrimci mücadelenin, emek ve demokrasi mücadelesinin, sol ve sosyalizm mücadele kültürünün en önemli kaynaklarından biridir. İşte biz bütün bu kaynakları ve güçleri bir araya getirmeyi hedefliyor. Emek ve Özgürlük İttifakıyla bu ittifakı büyüterek oluşturacağımız büyük Demokrasi İttifakıyla gerçek alternatifi oluşturuyoruz. Bu halk iki seçeneğe mahkum değildir. Bizler ve sizler hiç kimseye mecbur değiliz. Bizlerin iradesi, programı, birikimi var kararlılığı var. Biz bu ülkeye barışı demokrasiyi, özgürlüğü getirmek emeğin hakkını alacağı bir düzen kurmak için halklara güveniyoruz. Tek mecburiyetimiz sizlere karşıdır. Sizlere mecburuz, mücadeleye mecburuz.

‘KADIN MÜCADELESİNDEN ÇOK KORKUYORLAR’

Barışı kurmak için sizlere karşı sorumluyuz bizim mecburiyetimiz de sorumluluğumuz da bu ülkeyedir. Bu ülkenin emekçilerinedir, bu ülkenin halklarınadır, bütün inanç gruplarınadır, gençlerine ve kadınlaradır. En zalim iktidarların en büyük korkusu kadın mücadelesidir. Bunu biliyorsunuz. Bunu her gün yeni örneklerle yaşıyoruz, Diktatörler despotlar tekçi ve erkek zihniyetine sahip olan yönetimler kadın mücadelesinden çok korkuyorlar. İşte İran'da yaşanan son örnek. Jîna Mahsa’yı hunharca katlettiler. Bu zihniyet karşısında büyük bir kadın direnişi ve halk mücadelesi buldu. Bu rejimleri, bu erkek egemen despot yönetimleri kadın mücadelesi korkuyorlar. Haklılar korkmakta çünkü kadınlar ayağa kalktığı zaman önlerinde hiçbir zorba duramaz. HDP kadın partisidir. HDP’nin önünde duramayacaklar, duramayacaklarını ortaya koyacağız.

Bir başka kadın cinayeti. Süleymaniye'de Nagihan Akersel bir akademisyen, bir yazar, araştırmaca ve kadın hareketi öncülerinden. Süleymaniye'de bir suikastla katledildi. Jîna Mahsa’yı katleden zihniyetle Nagihan Akarsel’i katleden zihniyet aynı. Kadınlardan kadın mücadelesinden korkuyorlar ama bu korku onların sonunu getirmeye engel olamayacaktır. Bir de gençlerden korkuyorlar.

‘HDP GENÇLERİN PARTİSİDİR’

Gençlerden korkmakta haklılar. Gençleri işsizliğe, umutsuzluğa, geleceksizliğe mahkûm eden bir rejim ve iktidarla karşı karşıyayız. Kars’a bakın gençlerin büyük bir kısmı göç ediyor. Neden? İş yok, hizmet yok yok. O zaman başka şehirlere hatta başka ülkelerde gelecek arıyorlar. Ama biz bunu durduracağız. Gençler kendi hayatlarını bugünü ve geleceği ellerine alacaklar, onlar bu ülkeye demokrasiyi de barışı da özgürlüğü de emekten yana hakça bir düzeni de gençler öncülük yaparak kuracaklar. HDP gençlerin partisidir aynı zamanda.

‘HALKLARIN ÖZGÜR, İNANÇLARIN EŞİT OLACAĞI BİR ÜLKE KURACAĞIZ’

Her gün inanç istismarı halklar arasına nefret sokan politikalar. Bu ülkeyi ayrıştırarak bu rejim devam edebileceğini düşünüyor ama yanılıyor. Bizler nefreti bu ülkeden söküp çıkaracağız. Bu topluma kini düşmanlığı yok edecek politikalar anlayış ve irade bizlerdedir. Halkların özgür, inançların eşit olacağı bir ülke kuracağız. Gücümüz var, inancımız var irademiz var. Barış asla vazgeçmeyeceğimiz bir hedeftir. Kürt sorununa demokratik çözümün tek yolu vardır müzakere diyalog ve demokratik siyaset. İşte bu zemini hazırlamak ve bu yolu açmak için HDP olarak her türlü bedeli göze alıyoruz ve mücadeleyi kesintisiz sürdürüyoruz., Savaş politikalarına son vereceğiz. Bu ülkenin bugününü ve geleceğini ipotek altına alan savaş politikalarını hep birlikte durduracağız. Ülke içinde savaş bölgede savaş düşmanlık düşmanlaştırma politikaları bütün halklara zarar veriyor. En çok da emekçilere, gençlere, yoksullara zarar veriyor. Çünkü her askeri araç, her mermi yoksullardan, emekçilerden, gençlerden çalınmış paradır, gelecektir. O nedenle savaşlara karşı dimdik ayakta duracağız. Savaşlara karşı en geniş birlikteliği kuracağız. Tek yok barıştır. Çözüm için tek yol demokratik siyasettir. Tek yol müzakere ve diyalogdur. Biz bunu bu ülkeye mutlaka getirme sözü veriyoruz.

‘HEP BİRLİKTE KAZANACAĞIZ’

Bütün diğer muhalefet partilerine da çağrı yapıyoruz. Kürt sorunuyla ilgili sözler söylüyorlar iyi güzel. Bazen daha da fazlasını söylüyorlar ama daha somut planlara ihtiyaç var. Bu ülkenin daha somut barış ve çözüm programına ihtiyacı var. Bu ihtiyacı gidermeden halka güzel sözlere söyleyerek ya da tabutlarla klişelerle bu sorun çözülmez. Bu sorun çözülmedikçe de bu ülkede demokrasiyi de adaleti de özgürlüğü de kuramayız. O nedenle çözüm ve barış özgürlük demokrasi ve adalete eşitliğe giden yolun temelidir. Bunun da hep birlikte başaracağız. İnanın bizler güçlerimizi birleştirdikçe çözümü daha da kuvvetli bir şekilde ortaya koyacağız. Çözüm biziz. Çözüm kurduğumuz ittifak, bunu daha da büyüyecek demokrasi bloğudur. Bunu büyüttükçe ne bugünkü rejime ne de eski rejimi yeniden canlandırmak isteyenler mahkum olmayacaktır.

Başka yol mümkün. O yol bizleriz. O yol; HDP, o yol Emek Özgürlük İttifakı ve halkların, yoksulların, kadınların, emekçilerin, emeğidir. Başaracağız inanın arkadaşlarım mutlaka başaracağız mutlaka kazanacağız. Siz de bu güç bu irade ve kararlılık oldukça bize düşen bunun hakkını vermektir. Sözümüz var; ülkeye demokrasiyi de barışı da emek ve özgürlük düzenini de mutlaka getireceğiz. Hep birlikte kazanacağız.” (MA)

Öne Çıkanlar