Sancar'dan Ağıralioğlu'na: Bu tür oyunlar iktidarın hesaplarına eklemlenmedir

Sancar'dan Ağıralioğlu'na: Bu tür oyunlar iktidarın hesaplarına eklemlenmedir
Yayınlanma:
A+ A-
Mithat Sancar, Emek ve Özgürlük ittifakının aday çıkarmayacağını duyurmasının ardından HDP ve CHP'yi hedef alan İyi Partili Ağıralioğlu ile ilgili soruya "Biz tabandaki bu duyarlılığa güveniyoruz. Hiç cevap verme gereği duymuyorum" dedi.

Artı Gerçek - HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Emek ve özgürlük ittifakının aday çıkarmayacağını duyurması ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na destek vermesi ile ilgili “HDP’nin içinde olduğu bir denklemde olmayız” diyen İYİ Partili Yavuz Ağıralioğlu'na dair açıklama yaptı. Sancar, "Bu tür oyunlar iktidarın hesaplarına eklemlenmedir" dedi.

'CEVAP VERME GEREĞİ DUYMUYORUM'

Sancar, şunları söyledi:

"Kim ne derse desin, hiç isim almayacağım ağzıma ve muhatap da olmayacağım. Taban ve toplum, sahada dertlerin acıların, sömürünün içerisinde yaşıyor. Ortak hedefe yürürken de yan yana durma ferasetini gösterebiliyor. 2019 seçimleri bu ferasetin bir örneği olarak görülmelidir. Bizim aday çıkarmadığımız yerlerde bütün görevlilerimiz sandıkların başındaydı. Birlikte çalışıldı.

'TABANDAKİ DUYARLILIĞA GÜVENİYORUZ'

Biz tabandaki bu duyarlılığa güveniyoruz. O şahıs bunu demiş, şu şahıs bunu demiş, hiç cevap verme gereği duymuyorum."

Altılı Masa'nın ortak bir cumhurbaşkanı adayı çıkardığını vurgulayan Sancar, Kılıçdaroğlu'yla Meclis'te görüşme teklifinin HDP'den gittiğini söyledi. Sancar bunu "İzlediğimiz politikaların, benimsediğimiz ilkelerin sembolü olarak tercih ettik" dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığına karşı çıkan İYİ Partili Yavuz Ağıralioğlu, "Siz daha iktidara gelmeden kör ve sağır oldunuz. Kurduğumuz masada bize pusu kuruldu" demişti. HDP ile ilgili ise “Oyunuza talibiz ama sizi muhattap almıyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

NE OLMUŞTU?

İyi Parti grubunda Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun aday gösterilmesine ilişkin karar alınmış ancak partinin önde gelen isimlerinden Koray Aydın ve Yavuz Ağıralioğlu bu toplantıya katılmamıştı.

Genel Başkan Meral Akşener’in onayına rağmen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığına karşı çıkan Yavuz Ağıralioğlu'nun, HDP'nin Kılıçdaroğlu'na desteğini açıklaması ve Kılıçdaroğlu'nun lehine aday çıkarmaması kararının ardından bugün istifa edeceği ileri sürülmüştü. Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Ağıroğlu saat 16.00'da TBMM'de bir basın toplantısı düzenleyeceğini açıklamıştı.

Ağıralioğlu, yaptığı toplantıda şu ifadeleri kullanmıştı:

"Vicdan sıkışmıştır. Tarih sıkışmıştır. Tercih sıkışmıştır. Devletin şerefli makamlarını bölücülerin pazarlığı haline getirdiler. Kurucusu olduğumuz masada bize pusu kurulmasından rahatsızız. Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığından rahatsız değiliz. Ama dayatılan adaya karşıyız.

Güçlendirilmiş Parlamenter sistem yerine, güçlendirilmiş, iyileştirilmiş Kemal Kılıçdaroğlu modeli sunulmuş oldu. HDP aday çıkarmayacağını açıkladı. Söylüyorum ki HDP'nin olduğu bir denklemde biz terörün gölgesinin düştüğü yerde olmayız. Ben defalarca ifade ettim. HDP'ye oy veren 6 milyon seçmen, herhangi bir partimiz, HDP'ye oy veren vatandaşlarımızın oyunu alabilirse ben bunun övüncüyle yaşarım. Ancak Türk devletine katil diyen HDP yöneticilerini görüyorum. Devlete katil derken cüretkarlığı bir kere PKK'ya katil diyerek gösteremediniz."

Öne Çıkanlar