Seçim ittifakı kavgalı kurulda kabul edildi

Seçim ittifakı kavgalı kurulda kabul edildi
Yayınlanma:
Güncelleme: 13 Kasım 2019 05:25
A+ A-
AKP ve MHP'nin hazırladığı 26 maddelik teklifin görüşmeleri canlı yayının olmadığı Pazartesi gece Meclis'e getirildi. Sabaha kadar Meclis'ten geçirildi.

HABER MERKEZİ- Mühürsüz oy, sandık birleştirme gibi düzenlemeleri de içeren seçim ittifakı teklifinin 26 maddesi bu sabaha karşı AKP ve MHP'nin oylarıyla TBMM'de kabul edildi.

Toplumun geleceğini ilgilendiren teklifin görüşmeleri için Meclis'te canlı yayının yapılmadığı Pazartesi gününün seçilmesi dikkat çekti. CHP ve HDP milletvekilleri "Madem seçimler 20 ay sonra bu telaş ne" sorusunu gündeme getirirken, görüşmeler sırasında Erdoğan'ın daha önce Devlet Bahçeli'ye 'zürriyetsiz' dediğini anımsatan CHP milletvekili Musa Çam, MHP'li milletvekillerinin saldırısına uğradı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin de sabaha kadar izlediği ittifak görüşmeleri, saat 09.44'te sona erdi. Muhalefet milletvekillerinin eleştirilerine rağmen 26 madde de tek tek oylanarak TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.

AKP ve MHP'nin hazırladığı ve 26 maddeden oluşan seçim ittifak teklifinin maddeleri üzerinde tek tek görüşmeler, dün akşam saatlerinde başladı ve sabaha kadar sürdü.

İttifak yasa teklifinin kabul edildiği birleşimde CHP ile AKP-MHP milletvekilleri arasında kavga da çıktı.

Kavga, CHP İzmir Milletvekili Musa Çam’ın geçmişte MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’a yönelik "Züriyetsiz" sözünü kürsüden anımsatmayısla başladı. 

AKP'liler ve MHP’liler Musa Çam’ın üzerine yürürken, CHP grubu tepkili MHP grubu ile AKP'liler arasında kaldı. CHP’liler ve az sayıdaki HDP’liler Musa Çam’ı Genel Kurul’un dışına çıkarakak darbe almasını önlemeye çalıştı.

Oturuma ara verilirken arbede uzun süre devam etti. İdare amirleri ve parti yöneticilerinin ortamı sakinleştirmesinin ardından Meclis Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı, İçtüzüğe göre kaba ve yaralayıcı sözler nedeniyle Musa Çam’a 3 birleşim yasaklama cezasını oya sundu.

KULİSTE ÇEVRESİNİ SARDILAR

Çam’a ceza verilmesi AKP ve MHP’lilerin oylarıyla kabul edildi. Musa Çam salon dışına çıkarılırken yeniden kavga çıktı. Çam’ı kuliste sıkıştırmak isteyen MHP’liler ondan önce salondan ayrıldılar.

CHP’liler Musa Çam’ı salondan çıkarmakta oldukça zorlandı. MHP’liler ile CHP’liler arasında kavga kuliste devam etti. Meclis güvenlik görevlileri iki grubu ayırmakta zorlandı. CHP’liler Çam’ı çay ocağının yanıdaki kapalı bir bölümde korumaya alarak MHP’lilerin darbelerinden kurtarmaya çalıştılar. CHP’liler, MHP milletvekillerinin kapıda beklemesi nedeniyle uzun süre Çam’ı kulisten çıkarmadılar.

MAAŞI DA KESİLECEK

Musa Çam, savunmasında, "Ben konuşmamda MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Dahçeli’nin ne kadar saygın itibarlı ve ne kadar iyi bir insan olduğunu söyledim. Böyle bir insana zamanında AKP Genel Başkanı’na söylemiş olduğu sözün ne kadar yakışıksız olduğunu ve bunu hak etmediğini söyledim.

Bunun hak edilmediğini söyledim. Buradan kaynaklanarak bir yanlış anlaşılma söz konusu ise üzüntü duyarım. Benim sayın Devlet Bahçeli’ye böyle bir şey söylemem asla söz konusu olamaz" demesi cezayı engellemedi. Genel Kurul’dan yasaklanması nedeniyle Çam’ın maaşından da 12 bin lira para cezası kesilecek.

Öne Çıkanlar