Selahattin Demirtaş’tan ‘seçim’ açıklaması: İsimler üzerinden tartışma yürütmek, amaçtan sapmak anlamına gelir

Selahattin Demirtaş’tan ‘seçim’ açıklaması: İsimler üzerinden tartışma yürütmek, amaçtan sapmak anlamına gelir
Tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı seçimine yönelik isim tartışmalarına dikkat çekerek, 'Artık kısır tartışmalara son verip canla başla çalışmak gerekir. Şimdi dışlama değil, ilkeler etrafında buluşma ve kucaklaşma zamanıdır’ dedi.

Artı Gerçek-Edirne'de tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, seçime ve Cumhurbaşkanı adaylık tartışmalarına dair açıklamalarda bulundu. Kritik bir dönem olduğunu söyleyen Demirtaş, “Demokrasiye yürekten inanan her siyasi aktör, devletin yeniden inşasında görev ve sorumluluk almalıdır. Kimsenin kimseyi dışlama lüksü yoktur” dedi.

'İSİMLER ÜZERİNDEN TARTIŞMA YÜRÜTMEK, AMAÇTAN SAPMAKTIR'

Sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Demirtaş şunları söyledi:

“Stratejik açıdan dünyanın en çok yetkiye sahip “koltuğunu” almak için seçime gidiyoruz. Hepimizin amacı, bu makamı gerçek sahibine yani halka teslim etmek olmalıdır. İsimler üzerinden tartışma yürütmek, belirttiğim amaçtan sapmak anlamına gelir.

'KİMSENİN KİMSEYİ DIŞAMA LÜKSÜ YOKTUR'

Bu kritik dönemde, demokrasiye yürekten inanan her siyasi aktör, devletin yeniden inşasında görev ve sorumluluk almalıdır. Kimsenin kimseyi dışlama lüksü yoktur.

Siyasi yasak veya kapatılma tehdidi altında olanlar dahil her siyasi aktörün, ülkenin demokrasiye geçmesi için seçim öncesinde veya sonrasında kendisine düşecek görevlere hazır olması gerekir.

'HALKIN YARARI İÇİN FEDAKARLIK YAPMAKLA GÖREVLİYİZ'

İçinde bulunduğumuz kritik döneme yetki veya koltuk paylaşımı olarak bakmak, tarihi fırsatı heba etmektir.

Türkiye Cumhuriyeti hepimizindir, dolayısıyla hepimiz sorumluluk alarak halkın yararı için fedakarlık yapmakla görevliyiz. Koltuk hayallerinin değil, özgürlük ideallerinin peşinde koşmak halka karşı onur borcumuzdur. Geleceği sağlıklı şekilde inşa etmenin biricik yolu, tam demokrasiyi kurumsal hale getirmektir.

'ŞİMDİ BULUŞMA VE KUCAKLAMA ZAMANI'

Bu nedenle, demokrasiye inanmış tüm partiler ve siyasi liderler bu sürecin doğal parçasıdırlar. Artık kısır tartışmalara son verip canla başla çalışmak gerekir. Şimdi dışlama değil, ilkeler etrafında buluşma ve kucaklaşma zamanıdır.

Bu yaklaşımla herkes kazanacak, 85 milyon kazanacak.

Selamlar, sevgiler…”(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar