Şentop'tan, Erdoğan'ın üçüncü kez adaylığı açıklaması: Hukuki bir tartışma yoktur

Şentop'tan, Erdoğan'ın üçüncü kez adaylığı açıklaması: Hukuki bir tartışma yoktur
Yayınlanma:
A+ A-
TBMM Başkanı Mustafa Şentop Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın üçüncü kez adaylığıyla ilgili konuştu. Şentop, "Cumhurbaşkanımızın bu birinci dönemidir. İkinci defa adaylığı normal prosedüre göre olur” dedi.

Artı Gerçek - Altılı Masa toplantısının ardından yayımlanan bildirideki “Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın üçüncü kez aday olamayacağı” açıklamalarına yanıt veren TBMM Başkanı Mustafa Şentop, "Cumhurbaşkanı adaylığı eski sistemde ayrıydı, yeni sistemde ayrı. Cumhurbaşkanının birinci dönemidir. İkinci kez seçilebilir. Bu tartışmalar mesnetsiz ve dayanağı yoktur" dedi.

"Cumhurbaşkanlığı seçim konusu masa meselesi değil; yasa ve Anayasa konusudur." ifadelerini kullanan Şentop, "İki defa seçilmeyle ilgili 2 farklı hüküm var. Birisi 2007 yılında yürürlüğe girip 2018'in Nisan ayında yürürlülükten kalkan bir hüküm. 2018 Nisan ayında yürürlülüğe giren herkese iki defa aday olma hakkı tanıyan hüküm. İki defa seçilme hakkı tanınmıştır" dedi.

Önceki dönem cumhurbaşkanlığı yapanlara da bu hakkın tanındığını hatırlatan Şentop, yeni sistem ile birlikte 101. maddenin değiştirilip 101. 102. maddenin birleştirilerek yeniden yazıldığını vurguladı.

"Yeni sistem döneminden önce 2017'de; yüzde 10, yüzde 5'e indirildi. Bir de daha önce hiç olmayan 100 bin imzayla aday gösterilme eklendi." diye konuşan Şentop, adaylık tartışmalarına ilişkin "Hukuki bir tartışma yoktur" dedi.

Şentop "Sayın Cumhurbaşkanımızın bu birinci dönemidir. İkinci defa adaylığı normal prosedüre göre olur” dedi.

Altılı Masa'nın ortak açıklamasında Erdoğan'ın 14 Mayıs'ta yapılacak seçimlerdeki cumhurbaşkanlığı adaylığına ilişkin "TBMM yenileme kararı almadığı müddetçe, Sayın Erdoğan’ın 14 Mayıs’ta yapılacak olan seçimlerde bir kez daha aday olması mümkün değildir" açıklaması yapılmıştı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar