SOL Parti'den 'yürümeme' kararına tepki: 'Binlerce emekçiye sırtını dönüp alanı terk edenler...'

SOL Parti'den 'yürümeme' kararına tepki: 'Binlerce emekçiye sırtını dönüp alanı terk edenler...'
İstanbul'da 1 Mayıs Komitesi'nin Taksim'e 'yürümeme' kararına bir tepki de SOL Parti'den geldi. Parti'nin açıklamasında, Binlerce emekçiye sırtını dönüp alanı terk edenler bir yana gelecek emekçi halkın kendi güçlü kollarıyla kurulacaktır" denildi.

Artı Gerçek - İktidarın yasaklamasına rağmen İstanbul’daki 1 Mayıs kutlamalarının tertip komitesinin Taksim iddiasından vazgeçerek eylemi Saraçhane’de sonlandırmasına SOL Parti de tepki gösterdi. Partiden yapılan açıklamda, "Yok Başka Yolu Umudumuz Kendi Kollarımızdadır Binlerce emekçiye sırtını dönüp alanı terk edenler bir yana gelecek emekçi halkın kendi güçlü kollarıyla kurulacaktır" denildi.

SOL Partinin açıklaması şöyle:

"Yok Başka Yolu Umudumuz Kendi Kollarımızdadır Binlerce emekçiye sırtını dönüp alanı terk edenler bir yana gelecek emekçi halkın kendi güçlü kollarıyla kurulacaktır. Memleketin dört bir yanında alanları dolduran emekçileri, yurtseverleri, devrimcileri ve Taksim'e yürüme iradesiyle Saraçhaneyi dolduran binlerce yurttaşımızı selamlıyoruz."

AYM'NİN HAK İHLALİ KARARI VE TAKSİM'DE 1 MAYIS

Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) geçen yıl verdiği "hak ihlali" kararına rağmen bu yıl da işçilere kapatılan Taksim Meydanı’na yürümek isteyen sendikalar ve meslek kuruluşları 15 Temmuz Caddesi üzerindeki Saraçhane’de toplanmaya başladı. Yaklaşık iki buçuk kilometrelik Saraçhane çevresinde polis noktaları kurulurken en yoğun tedbir tarihi kemerlerin hemen önünde alındı. Çok sayıda çevik kuvvet ekibi Saraçhane-Taksim güzergahında yer alan tarihi surların önünde barikat oluştururken, kalabalığın o noktaya yaklaşmasına izin verilmedi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in; İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik ve sendikalarla Saraçhane'den polisin kapattığı Bozdoğan Kemeri'ne doğru yürümesi bekleniyordu ancak yaklaşık bir saat boyunca Saraçhane'de bulunan Özel, alandan ayrıldı.

Toplanan kitle daha sonra Taksim Meydanı'na doğru yürüyüşe geçildi. Ancak Bozdağan Kemeri altında girişleri kapatan polis ile eylemciler karşı karşıya geldi. Taksim'e yürümek isteyenlere polis biber gazı ve coplarla müdahale etti. İstanbul'un farklı noktalarında 217 kişi gözaltına alındı.

Sendikalar da müzakereler sonrası yürüyüşten vazgeçtiler. 1 Mayıs Tertip Komitesi'nde yer alan DİSK ve KESK dışında TMMOB, Tabipler Birliği ve Türk Diş Hekimleri Birliği'nin de karara uyduğu öğrenildi. 1 Mayıs Tertip Komitesi 'yürümeme' kararını açıklarken yuhalandı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar