Trans aktivist Esmeray Özadikti, TİP'ten milletvekili aday adayı oldu

Trans aktivist Esmeray Özadikti, TİP'ten milletvekili aday adayı oldu
Yayınlanma:
A+ A-
Ünlü oyuncu ve trans aktivist Esmeray Özadikti, Türkiye İşçi Partisi’nden milletvekili aday adayı olduğunu açıkladı.

Artı Gerçek - Tiyatrocu, köşe yazarı ve LGBTİ+ aktivisti Esmeray Özadikti, Türkiye İşçi Partisi'nin (TİP) LGBTİ+ Hakları Komisyonu’ndan gelen teklifi değerlendirerek TİP'e katılma kararı aldı.

KAOS GL'de yer alan habere göre, TİP rozetini Esmeray'a Genel Başkan Erkan Baş taktı. TİP LGBTİ+ Hakları Komisyonu, Genel Başkan Erkan Baş ve Esmeray, bugün parti genel merkezinde bir araya gelerek, hem Esmeray’ın parti üyeliğini hem de milletvekili aday adaylığını ilan etti.

Esmeray üyeliğiyle ilgili soru üzerine “Gençler teklif ettiler, ben de kabul ettim. LGBTİ+ mücadelesi açısından hayırlı olsun” cevabını verdi.

ZEYNEP ESMERAY ÖZADİKTİ KİMDİR?

1973 Kars doğumlu Esmeray, Mezopotamya Kültür Merkezi'nde tiyatro, Türkçe ve Kürtçe dersleri aldı. 2009'da Nobel edebiyat ödüllü İtalyan oyun yazarı Dario Fo’nun kısa kadın oyunu Tecavüz’ü iki farklı versiyonla oynayarak kendi özyaşamından bir tecavüz öyküsü ile birlikte sahneledi.

Tiyatro Amargi’nin sahneye koyduğu, büyük şehre göç etmiş 13 kadının öyküsünü konu edinen "Yazmadan Dökülenler" adlı oyunun rejisinde ve oyuncu kadrosunda görev aldı. Bir transekssüelin Kars'tan İstanbul'a yaptığı yolcuğu anlatan, kendi deneyimlerinden derlediği "Cadının Bohçası" ve onun devamı niteliğindeki "Yırtık Bohça" adlı tek kişilik anlatılar ile cinsel kimliği farklı olan insanların nelere maruz kaldığını sergiledi. Geçirdiği cinsiyet değiştirme ameliyatı sürecini "Kestirmeden Hikayeler" adıyla sahneye taşıdı.

Ekim 2013'te gerçekleşen Halkların Demokratik Partisi I. Olağanüstü Kongresi'nde Parti Meclisine girdi.

26 Temmuz 2016 tarihinde Resmî Gazete'de yayınlanan OHAL Kanun Hükmünde Kararnamesi ile 15 Temmuz 2016 Türkiye askerî darbe girişimi sonrasında başlatılan soruşturma kapsamında 44 gazete ile birlikte kapatılan Taraf gazetesinde "Cadının Bohçası" köşesini yazdı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar