TRT 'yayıncılığı': Cumhur İttifakı’na Millet İttifakı’ndan 85 kat fazla yer verildi

TRT 'yayıncılığı': Cumhur İttifakı’na Millet İttifakı’ndan 85 kat fazla yer verildi
Yayınlanma:
A+ A-
TRT bir aylık seçim döneminde Cumhur İttifakı’na Millet İttifakı’ndan 85 kat fazla canlı yayınlarda yer verdi. Verilere göre Cumhur İttifakı, TRT’de toplam 59 saat 11 dakika 6 saniye canlı yayında yer alırken Millet İttifakı 42 dakika 58 saniye yer buldu.

Artı Gerçek - Kamu yayıncısı TRT Haber'de Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı’nın mitinglerine yer verilen canlı yayın sürelerinde 85 katlık fark ortaya çıktı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyesi Tuncay Keser ve İlhan Taşcı, cumhurbaşkanlığı adaylıklarının kesinleştiği 1 Nisan tarihi ile 1 Mayıs tarihleri arasında TRT Haber’in ittifakların mitinglerini canlı yayınlamasını mercek altına aldı. Keser ile Taşcı yaptıkları inceleme sonucunda çarpıcı sonuçlara ulaştı.

RTÜK üyelerinin belirlemelerine göre; 1 Nisan-1 Mayıs 2023 tarihleri arasında AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT Haber kanalında 32 saat 42 dakika 47 saniye süreyle canlı yayında yer aldı.

Aynı dönemde Cumhur İttifakı’nın ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bançeli’ye ise TRT Haber, 25 saat 27 dakika 40 saniye canlı yayında yer verdi.

Büyüteç altına alınan dönemde, BBP 33 dakika 43 saniye, DSP 13 dakika 11 saniye, Yeniden Refah Partisi 7 dakika, HÜDA PAR ise 6 dakika 45 saniye süreyle TRT Haber'de canlı yayında yer aldı.

Buna göre Cumhur İttifakı, TRT Haber'de toplamda 59 saat 11 dakika 6 saniye canlı yayında kaldı.

Buna karşın, Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na TRT Haber’in bir ayda ayırdığı süre ise yalnızca 32 dakikaka 23 saniye. Millet İttifakı’nın ortaklarından İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e 10 dakika 35 saniye canlı yayında sesisini duyurdu. Millet İttifakı toplamda yalnızca 42 dakika 58 saniye TRT Haber ekranlarında görülebildi.

Diğer cumhurbaşkanı adayları Sinan Oğan ve Muharrem İnce, TRT Haber ekranlarında yer bulamadı. Ayrıca Millet İttifakı’nın ortaklarından DEVA, Gelecek, Saadet ve Demokrat Parti de kamu yayıncısı olma iddiasındaki TRT Haber ekranlarından halka seslenme olanağını yakalayamadı.

'TRT HALKIN DEĞİL AKP’NİN KANALI'

Konuya ilişkin değerlendirme yapan RTÜK Üyesi İlhan Taşcı, “Tablo, kamu yayıncısı niteliği olan ve 85 milyon yurttaşın vergileriyle yayın hayatını sürdüren TRT, Türkiye’nin ve halkın değil apaçık AKP’nin propaganda aracına dönüştüğü ortaya koymaktadır. Hatta öyle ki, TRT iktidar partisinin ve onun cumhurbaşkanı adayının seçim kampanyasını yürütmekle görevli PR şirketi gibi hareket ediyor” dedi. TRT’nin yayınlarında, tüm siyasi partilere ve Cumhurbaşkanı adaylarına eşit ve yansız bir yayıncılığı benimsemesi gerektiği vurgulayan Taşcı, şunları söyledi:

“TRT için kamu yayıncısı demek mümkün değil. İttifaklar arasındaki 85 katlık uçurum ancak yandaşlıkla açıklanabilir. TRT’nin uluslararası kamu yayıncıları benzeri bir yayıncılığı ortaya koyması gerekirken, yalnızca iktidar partisinin ve Cumhur İttifakı’nın propagandasını yapması kurumun kendi mevzuatına bile aykırıdır. TRT tarafsızlığından söz etmek olanaklı değildir, öyle ki kendi mevzuatını bile hiçe sayan bir yönetim anlayışı hakim kılınmıştır. Seçim sürecinde adil, eşit ve yansız bir tutum sergilemeyen TRT’deki bu utanılası yayıncılığın sorumlusu da bizzat TRT Genel Müdürüdür.”

TRT Kanununa göre, “Kamuoyunun sağlıklı ve serbestçe oluşabilmesi için kamuoyunu ilgilendirecek konularda yeterli yayın yapmak; tek yönlü, taraf tutan yayın yapmamak ve bir siyasi partinin, grubun, çıkar çevresinin, inanç veya düşüncenin menfaatlerine alet olmamak” hükmünü TRT Genel Müdürü ve yönetim kadrosunun hiçe saydığını vurgulayan İlhan Taşcı, “Bu haliyle seçimlerin adil bir ortamda gerçekleştiğini söylemek olanaklı değildir. TRT yönetimi açıkça suç işlemektedir. Seçim sürecini manipüle etmektedir” dedi.

RTÜK Üyesi Tuncay Keser de konuya ilişkin, “Seçim dönemleri, demokrasi açısından büyük önem taşımaktadır. Kamuoyunun sağlıklı oluşabilmesi için radyo ve televizyon yayınlarında tüm görüşlere ve adaylara fırsat eşitliği sağlanması gereklidir. Milletin vergileriyle yayıncılık yapan TRT, diğer yayın kuruluşlarına örnek olması gerekirken, tam tersine tarafsızlığı, fırsat eşitliğini en fazla ihlal eden kuruluş haline geldi. TRT yönetimi TRT Kanununu paspas etmiş durumda. Sayın Taşçı ile yaptığımız tespitlere göre iki ittifaka canlı yayınlar için ayrılan sürede 85 katlık fark var. Bir yandan da TRT Haber'de belgesel adı altında iktidar propagandası da tam gaz sürüyor.

İki anayasal kurum olan Yüksek Seçim Kurulu ile Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun seçim dönemi yayınları için özel sorumlulukları bulunuyor. Alınan ilke kararları ortada.TRT’nin hali de ortada. İki özerk kurul hiçbir adım atmadığı için adaletsizlik büyüyor. RTÜK’ün yayın taramasını yaparak, bir an önce YSK’ya göndermesi zorunluluktur. Seçime az bir süre kaldı. Yayın taraması bugün yapılmayacaksa ne zaman yapılacak? Secim adaletinin, fırsat eşitliğinin lime lime edilmesine sessiz kalınması, demokrasiye ihanetten başka bir anlam taşımaz” değerlendirmesinde bulundu. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar