Tunç Soyer: Ümit Özlale'nin adaylığı anlaşılabilir değil, geri çekilebilir

Tunç Soyer: Ümit Özlale'nin adaylığı anlaşılabilir değil, geri çekilebilir
Yayınlanma:
A+ A-
İZBB Başkanı Tunç Soyer, İYİ Parti’nin İzmir adayı Ümit Özlale’nin kazanma ihtimalinin çok zayıf olduğunu söyledi. Soyer, “Dört ay önce milletvekili seçilmiş bir akademisyenin İZBB Başkanlığı’na talip olması çok anlaşılır bir durum değil” dedi.

Artı Gerçek - İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İYİ Parti'nin İzmir'de aday çıkarmanın İstanbul ve Ankara'ya yönelik hamle olduğu sözleriyle ilgili "Böyle bir ihtimal olabileceğini söylemiştim. İzmir’de aday çıkartmak üstelik kazanma ihtimali çok zayıf olan bir aday çıkartmak olsa olsa bir sonraki hamle için bir altlık bir zemin olabilir diye düşünmüştüm" dedi

İZBB Başkanı Soyer, TV100’de yayınlanan ‘Gürkan Hacır ile Taksim Meydanı’ Programında Barış Yarkadaş, Hacı Yakışıklı, Fuat Uğur, Deniz Gürel, Şaban Sevinç ve Murat Çelik'in sorularını yanıtladı. Soyer, İYİ Parti'nin İzmir adayı Ümit Özlale'nin adaylıktan geri çekilme ihtimali olduğunu söyledi.

‘KAZANMA İHTİMALİ ÇOK ZAYIF OLAN BİR ADAY’

Gürel'in "İzmir’deki aday çıkarma meselesi İstanbul ve Ankara’ya yönelik bir hamle dediniz ne demek istediniz?" sözlerine Soyer şunları söyledi:

"Aslında böyle bir ihtimal olabileceğini söylemiştim. Bildiğim bir şey yok böyledir demek çokta doğru olmaz. Çünkü İzmir’de aday çıkartmak üstelik kazanma ihtimali çok zayıf olan bir aday çıkartmak olsa olsa bir sonraki hamle için bir altlık bir zemin olabilir diye düşünmüştüm."

Hacır'ın "Bir sonraki adım ne Sayın Başkan?" sorusuna ise Soyer "Dediğim gibi bir müzakere masası kurulacaksa siyasi partiler arasında ‘Biz İzmir’den geri çekilelim ama Ankara’da İstanbul’da sizi destekleyelim’ gibi şeyler olabilir. Bunlar sadece öngörü" dedi.

‘ÇOK ANLAŞILIR BİR DURUM DEĞİL’

Gürel'in "Ümit Bey’in adaylığının geri çekilme ihtimalini görüyor musunuz Sayın Başkan?" sorusuna Soyer "Böyle bir ihtimalde olabilir çünkü altı ay Türk siyasetinde çok uzun bir süre bu süre içinde ittifak girişimlerinde bulunulabilir belki başka türlü iş birlikleri müzakere edilebilir. Bunları bilmek şimdiden mümkün değil, ben sadece durumu anlamaya çalıştığım için fikir yürütüyorum. Ama bana çok organik bir durum gibi gelmedi, dört ay önce milletvekili seçilmiş bir akademisyenin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na talip olması çok anlaşılır bir durum değil benim açımdan” diye belirtti.(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar