Tunç Soyer: Akşener’in İzmir hamlesi Ankara ve İstanbul müzakeresi için

Tunç Soyer: Akşener’in İzmir hamlesi Ankara ve İstanbul müzakeresi için
Tunç Soyer, Akşener’in yerel seçimler için Özlale’yi İzmir adayı olarak açıklamasının arkasında “İstanbul ve Ankara için pazarlık” olduğunu iddia etti. CHP'nin İzmir adayı için Ahmet Akın'ın olacağı iddiası üzerine, "İzmirli, ithal adaya tepkilidir" dedi.

Artı Gerçek - İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İYİ Parti'nin İzmir'de Ümit Özlale'yi aday göstermesine ilişkin, "Bu, İstanbul ve Ankara ile ilgili bir hamle" dedi. İYİ Parti adayının kendisini riske sokmayacağını belirten Soyer, ittifakın şart olmadığını kaydetti. CHP'nin İzmir adayı için Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın'ın isminin geçtiği anımsatılması üzerine Soyer, "İzmirli, ithal adaya tepkilidir" yanıtını verdi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 31 Mart 2024 günü yapılacak olan yerel seçimler için İYİ Parti’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı adayının Ümit Özlale olduğunu ilan etti. İzmir’in CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Özlale için “kolay rakip” derken, Meral Akşener’in İstanbul ve Ankara’da “elini güçlendirmek için” ilk olarak İzmir adayını açıkladığını söyledi.

AKŞENER’İN ELEŞTİRİLERİ

Sözcü gazetesinden İsmail Saymaz’ın sorularını yanıtlayan Tunç Soyer, “Akşener, koku meselesini dile getirdi. Koku meselesini çözemediniz mi?” sorusuna, “Bu mesele çözülmüştür. Buradayız. (Kordon) Karşısı Çiğli Arıtma Tesisi. Koku var mı şu anda? Koku problemini bu kış bitirdik. 50 yıldır halı altına süpürülen meseleyi çözdük. 50 yıl önce İzmir’e kokudan giremezdiniz. Çocukluğumda burada denize giriyordum. Şu anda girilemiyor. Körfezi kirleterek berbat noktaya getirdik. Kalıcı olarak çözdük. Artık koku olmayacak. 1,5-2 sene sonra yüzülebilir hale gelecek” yanıtını verdi.

Soyer, “Ümit Özlale nasıl bir rakip?” sorusunu ise “Akademisyen olarak kıymetli ama kuvvetli bir aday değil” şeklinde yanıtladı.

Saymaz’ın soruları ve Tunç Soyer’in yanıtları şöyle:

‘ASIL HİKAYE İSTANBUL VE ANKARA’DA’

"Akşener’in ilk adayını İzmir’de açıklamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu, İstanbul ve Ankara ile ilgili bir hamle. Asıl hikaye İstanbul ve Ankara’da. Burada sonuç alınamayacağını biliyorlar.

İstanbul ve Ankara’da pazarlık için mi?

Ankara ve İstanbul müzakeresi için bir adım olduğunu tahmin ediyorum.

İYİ Parti adayı sizi riske sokmaz mı?

Sokmaz.

İttifak şart mı?

Değil. Yerelde ittifak tabanda kuruluyor. Genel seçimdeki gibi değil. Belediye başkanı kiminle ittifak kurmak gerekiyorsa kurar. Onu merkez bilemez. Yukarıda el sıkışmanız yeter." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar