Tunç Soyer’e Vahdettin’e hakaret soruşturması

Yayınlanma:
A+ A-
İçişleri Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'e Osmanlı Devleti'ne ve son padişah Vahdettin’e hakaret ettiği gerekçesiyle soruşturma başlattı.

Artı Gerçek - İzmir Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Tunç Soyer'e, Atatürk'ten alıntı yaptığı sözlerle Osmanlı Devleti ve son padişah Vahdettin'i eleştirdiği için İçişleri Bakanlığı tarafından soruşturma açıldı.

İz Gazete'de yer alan habere göre, iki müfettiş görevlendiren İçişleri Bakanlığı, Osmanlı’yı ve yöneticilerini hedef gösterdiği, kişinin hatırasına hakaret, halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçlarını işlediğini iddia etti.

eeeegg.webp

İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliği'nin 16 Kasım'da İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne gönderdiği yazıda, Soyer'in 9 Eylül'deki konuşmasına ilişkin soruşturma açıldığı bildirildi.

Soyer'in “100 yıl önceydi. Bu toprakları yönetenler gaflet, delalet ve hatta hıyanet içindeydi. Gençler, kadınları, çocukları, geleceği hiç düşünmediler. Sadece saraylarındaki saltanatı korumak için bütün bir milleti ateşe attılar. İnsanlık onurumuzu, bağımsızlık tutkumuzu ve yaşam hakkımızı ayaklar altına aldılar ve teslim oldular. Ve bir sabah emperyalist ülkeler kirli emelleriyle güzelim şehrimizi işgal etti” diyerek Osmanlı Devleti ve yöneticilerini hedef gösterdiği iddia edildi.

Soyer'in kişinin hatırasına hakaret, halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik suçunu işlediği ileri sürüldü. Müfettişler belediyeden Soyer'in konuşmasının görüntülerini istedi.

İMAMOĞLU'NA DA DAVA AÇILMIŞTI

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine hakaret ettiği suçlamasıyla iki yıl yedi ay 15 gün hapis cezası verilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Erem İmamoğlu hakkında, İçişleri Bakanlığı’nın ihbarı üzerine geçen yıl ocak ayında dava açılmıştı.

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar