Tutuklanan Hüda Kaya: Ben değil, savcılık haftalarca benden kaçtı

Tutuklanan Hüda Kaya: Ben değil, savcılık haftalarca benden kaçtı
Yayınlanma:
A+ A-
HDP eski milletvekili Hüda Kaya, hakkındaki soruşmaya dair ifade vermek için gittiği savcılığın haftalarca kendisinden kaçtığını belirtti. Kaya, “Amaçları kaçarken yakalandı diye şov yapıp, kaçma şüphesi gerekçesiyle tutuklamaktı” dedi.

Artı Gerçek - Halkların Demokratik Partisi (HDP) önceki dönem İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan Kobanê soruşturması kapsamında 1 Kasım günü İstanbul Havalimanı’nda gözaltına alındı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla gözaltına alınan Kaya, aynı gün tutuklanarak Marmara Cezaevi’ne gönderildi.

Kaya, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı üzerinden kendisine "siyasi tuzak” kurulduğunu anlattı. Milletvekilliği sona erdikten sonra yurt dışı giriş çıkışları olduğunu, kaçmak istese daha önce kaçabileceğini belirten Kaya, 27 Eylül tarihinde Ankara Cumhuriyet Başsavcı vekili tarafından hakkında “firari” kararı çıkarıldığını aktardı. Kaya, “Ben İstanbul’dayım, resmi ikametimdeyim, evimdeyim, telefonlarım açık ve savcılık hakkımda firari kararı veriyor” diyerek tepki gösterdi.

‘BENİM GELİŞ GİDİŞLERİMDEN DE HABERLERİ VAR’

Mezopotamya Ajansı’nın sorularını yanıtlayan Kaya, kararı duyar duymaz hem avukatının hem de kendisinin bu kararın hangi gerekçeyle verildiğini soruşturarak, itiraz ettiklerini kaydetti. Kaya, şöyle konuştu:

“Nerede olursak olalım her zaman ifade verebileceğimizi söyledik. İki günde bir iletişime geçtik. Ben değil, bizzat savcılık haftalarca benden kaçtı. Benim geliş gidişlerimden de haberleri var tabi ki. Yine bir kadın kitabı çalışması için dışarı (yurtdışına) çıkacaktım.

‘HAKKIMDA FİRARİ KARARI VARKEN FARKLI DOSYALARDAN FARKLI SAVCILAR İFADEYE ÇAĞIRDI’

Amaçları ‘kaçarken yakalandı’ diye şov yapıp ‘kaçma şüphesi’ gerekçesiyle tutuklamaktı. Ne zaman arasak, sorsak, ‘size döneceğiz’ denildi. Hakkımda firari kararı varken farklı dosyalardan farklı savcılar ifadeye çağırdı ve daha geçen hafta bile İstanbul Başsavcılığına ifade verdim. Bu nasıl bir kaçaklık?”

‘HAFTALARCA BİZDEN KAÇAN SAVCI İLE İLGİLİ SUÇ DUYURULARINDA BULUNACAĞIZ’

Kendisine yargı eliyle "siyasi tuzak” kurulduğunu ifade eden Kaya, tüm muhalif kesimlerin bu keyfi tutuma tepki göstermesi, teşhir etmesi gerektiğini söyledi. Hakkındaki tutuklama kararına itiraz edeceklerini paylasan Kaya, şunları kaydetti:

“Hem tutukluluk kararı sonrası güvenlik kamerası görüntülerini yandaş ajanslara bir saat içerisinde servis eden sorumlularla ilgili hem de yetkisini tamamen siyasi amaçla, keyfi olarak suistimal edip kaçaklık kararı alan ve tüm itirazlara rağmen, ‘buradayız ifade vermeye hazırız, bu kararı kaldırın’ dememize rağmen haftalarca bizden kaçan savcı ile ilgili suç duyurularında bulunacağız.”

‘İTİBAR SUİKASTLARI HUKUKSUZDUR’

Cezaevine Kaya’nın ziyaretine giden Avukatı Zilan Leventoğlu, tüm olumsuz koşullara rağmen müvekkilinin direncinin iyi olduğunu aktardı. Kaya’nın tutuklanacağı bilgisinin önceden polislere bildirildiğini belirten Leventoğlu, Kaya’nın elleri kelepçelenirken çekilen güvenlik kamerası görüntülerinin yandaş medyaya servis edilmesinin ve ‘Hüda Kaya kaçarken yakalandı’ gibi manşetlerle yapılan itibar suikastlarının, çirkin ithamlar ve iftiralarla yapılan haberlerin haksız ve hukuksuz olduğunu ifade etti.

‘KAÇARKEN YAKALANMIŞ GİBİ LANSE EDİLMEK İSTENDİ’

Müvekkilinin ısrarla ifade vermek istediğini altını çizen Leventoğlu, kaçak olmadığı, gerekirse Ankara’ya ifade vermek için gidebileceklerini belirtmelerine rağmen, taleplerine yanıt verilmeyerek bilinçli bir şekilde tam bilet saatinde Kaya’nın gözaltına alındığını kaydetti. Av. Leventoğlu, Kaya’nın “kaçarken yakalanmış gibi lanse edilmek istendiğini” söyledi. Leventoğlu, “Durumu çarpıtarak, gerçeklerden tamamen farklı şekilde yansıtan iktidar medyası olabilir ama asıl sorumluluk soruşturma dosyasının savcısına, yakalama kararı veren Sulh Ceza Hakimi’ne aittir. Verilen tutuklama kararının hiçbir hukuki tarafı yok. Siyasi saiklerle verilmiş bir karar söz konusu” şeklinde konuştu.

‘TÜRKİYE’DE YARGININ BAĞIMSIZ VE TARAFSIZ OLMADIĞINI KANIKSAR HALE GELDİK’

Leventoğlu, tutuklama kararı veren Ankara 4’üncü Sulh Ceza Hakiminin dosyaya ilişkin Kaya’ya hiçbir soru sormadığını bilgisini da paylaştı. Ayrıca hakimin, dosyanın kendi eline sorgudan hemen önce geçtiğini dile getirdiğini aktaran Leventoğlu, “Tüm bunlar bir kez daha bu kararın sorguya bile gerek kalmadan, zaten verilmiş siyasi bir karar olduğunu göstermektedir. Ne yazık ki Türkiye’de yargının bağımsız ve tarafsız olmadığını kanıksar hale geldik. Fakat her zaman haktan, hukuktan, adaletten yana olan Hüda Kaya'ya karşı böylesine bir tuzak kurulması, kamuoyuna kaçıyormuş gibi yansıtılması, son derece vahim bir durum” dedi.

Leventoğlu, yaşanan süreçten sorumlu olan herkesle hukuk alanında mücadele edeceklerini söyledi.

Öne Çıkanlar