Hüda Kaya tutuklandı: 'En büyük ibadet hakkı müdafaa etmektir'

Hüda Kaya tutuklandı: 'En büyük ibadet hakkı müdafaa etmektir'
Yayınlanma:
A+ A-
Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği, Hüda Kaya için tutuklama kararı verdi. Kaya, İstanbul Havalimanı'nda uçuşuna 10 dakika kala gözaltına alınmıştı. Avukatı Kobanê dosyası kapsamında gözaltına alındığını belirtmişti.

Artı Gerçek - Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan soruşturma kapsamında İstanbul Havalimanı’nda Kobanê soruşturması kapsamında gözaltına alınan eski HDP milletvekili Hüda Kaya hakkında tutuklama kararı verildi.

Kararı avukat Erselan Aktan duyurdu.

Kaya, Ankara 4’üncü Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı.

KAYA: EN BÜYÜK İBADET HAKKI MÜDAFAA ETMEKTİR

Hüda Kaya, polis aracından bir fotoğrafını paylaşarak, "Yüreğim her zaman barışla, umutla, sizinle.
"En büyük ibadet hakkı müdafaa etmektir." notunu düştü.

HEDEP İSTANBUL: SİYASİ KIRIM OPERASYONLARININ DEVAMI

HEDEP İstanbul tutuklama kararının ardından bir açıklama yaparak şu notu paylaştı:

"Önceki dönem İstanbul milletvekilimiz Hüda Kaya'nın havalimanında gözaltına alındıktan sonra tutuklanması, devam eden siyasi kırım operasyonlarının devamıdır. İktidarın bu saldırıları karşısında daha fazla kenetlenerek yolumuza devam edeceğiz!"

'KOBANÊ DAYANIŞMA GÜNÜNE GETİRİLMESİ TESADÜF DEĞİL'

HEDEP Kadın Meclisi tutuklama kararına itiraz ederek şu açıklamayı paylaştı:

"Önceki dönem milletvekilimiz Hüda Kaya, Kobanî soruşturması kapsamında tutuklanmasını kabul etmiyoruz. Tutuklamanın 1 Kasım Dünya Kobanî ile Dayanışma Günü’ne denk getirilmesi tesadüf değildir.

Gözaltı ve tutuklamalar Kobanî direnişinin yarattığı korkunun devamıdır. Yoldaşımız #HüdaKaya yalnız değildir!"

Hüda Kaya, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan soruşturma kapsamında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla gündüz saatlerinde İstanbul Havalimanı’nda gözaltına alınmıştı.

Kaya hakkında “Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne katılarak ihtara ve zor kullanmaya rağmen dağılmamak ve görevi yaptırmamak için direnme” suçlamalarıyla soruşturma açıldığı öğrenilmişti.

Artı Gerçek'e konuşan Kaya'nın avukatı Zilan Leventoğlu, gözaltı kararının Kobanê Davası dosyasından verildiğini açıklamıştı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar