Yanardağ-İnce kavgası şiddetlendi: 'İftira atıyor çünkü tetikçi, sahtekâr, yalancı ve besleme'

Yanardağ-İnce kavgası şiddetlendi: 'İftira atıyor çünkü tetikçi, sahtekâr, yalancı ve besleme'
Yayınlanma:
Güncelleme: 18 Ağustos 2022 00:42
A+ A-
Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, 2018'de CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı olduğu seçime ilişkin basın toplantısı yaptı. İnce, gazeteci Merdan Yanardağ'a çok sert sözlerle yüklendi.

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce ile TELE 1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ arasında başlayan "2018 seçimi gecesi’ tartışması sürüyor.

Yanardağ'ın  "Gel seçim gecesini konuşalım" çağrısına yanıt veren İnce, "Seçim gecesini konuşmaya hazırım" diyerek partisinin genel merkezinde açıklamalarda bulundu.

CHP’den ayrılmasının ardından "Ben görevimi yaptım. Sandıkları da onlara bıraktım", "CHP’nin sistemi 21.00’de çöktü yani beni satmışlar satmışlar" sözlerinin yer aldığı çeşitli mitinglerdeki açıklamalarını yaklaşık 10 dakika boyunca izleten İnce ardından sert sözlerle Yanardağ'a yüklendi.

"BAĞIMSIZ GAZETECEYİZ DİYORLAR, PALAVRA"

"Türkiye’de ne yazık ki gazetecilik yapılmıyor.  İktidar medyası kamudan gelecek kıyaklarla fonlanıyor. Bunlara yandaş medya diyoruz. Bir de bunun yanında sol havuz medyası var. Bunlar da hazine paralarından ve belediye kaynaklarından geçiniyorlar. Bağımsız gazeteciyiz diyorlar, palavradan ibaret. Hangi belediyeye fatura kestin diye soruyorum, susuyor, bana hakaret ediyor. Bana ‘Sarayın muhbiri’ diyor.Yaa ben sana bir tane soru soruyorum. Gel bana sor. Partinin kayıtlarını açayım hesaplarımı görsünler. Ben soruyorum sen her ay belediyelere genel merkeze ne kadar para kesiyorsun. Biliyorum ben bunu. Sormaya da devam edeceğim. Ben sordukça ya susuyor ya da hakaret ediyor. Bana iftira atıyor, seçim gecesi... İşte anlattım çünkü tetikçi, çünkü sahtekâr, çünkü yalancı, çünkü besleme" dedi.

‘BENİ KANALINA ÇIKAR MERDAN’

Seçim akşamına ilişkin halen CHP’de görev almaya devam eden isimlerin de olduğu Engin Altay, Yaşar Tüzün, Tanju Özcan, Hasan Akgün ve başkalarıyla ile birlikte yaklaşık 50- 60 kişi birlikte olduklarını belirten İnce, sözlerini " Ben bu kadar anlattım inanmıyorsunuz. Ya bu arkadaşlarla beraber beni kanalına çıkar Merdan. Merdane gibi dönme. İki dakika delikanlı ol. Çağır bu arkadaşları. Sen de gel. Seçim gecesi neredeymişim beraber açıklayalım. Ben varım." diye sürdürdü ve şöyle devam etti: "Bunu yapabilir misin, yapamazsın. Korkarsın. Patronun parayı keser. Diğer kanallara sesleniyorum, Merdan bunu yapamaz. Hepimizi çağırın konuşalım. Ya bunu yapın ya da ağzınızı kapatan, iftira atmaktan vazgeçin. Ben bu isimlerle beraber çıkalım diyorum. Yönetici bunlar, benim arkadaşlarım. Suskunluklarını anlamış değilim. İşte Tanju Özcan, ‘İnce’nin dedikleri yüzde 99 doğru’ dedi, diğerlerinden de bekliyorum. Tele1, HalkTv, CNN, Fox... Kim istiyorsa, günün 24 saati...  Benim çözümüm bu. Sıkıyorsa, yiyorsa çağırıp konuşturacaksın, benim arkamdan sallamayacaksın." dedi.

"O KANALI NASIL KURDUN BİLİYORUM"

İnce şöyle devam etti: "Benim korkum yok. Ama gazeteciliğin temeli cevap hakkına saygı göstermektir. O kanalı nasıl kurduğunu da biliyorum, sen maaşlı bir adamsın nasıl kanal kurdun? Söz bunları,  belediyeden aldığın paraları sormayacağım. Çağır Engin Altay'ı, Yaşar Tüzün'ü, Tanju Özcan'ı, Hasan Akgün'ü.. Seçim gecesini de konuşlım, söz veriyorum belediyeden aldığın paraları da sormayacağım.  Bana soru soruyor ama ben derdimi anlatamıyorum.Oraadn saydırıyor bana. Bana yer vermiyor. Böyle gazetecilik olur mu! Senin iktidar medyasından ne farkın var? Hiç bir farkın yok."

"BESLEME MEDYA DÜZENİNE KARŞIYIZ"

Yanardağ’ın, "Fon alan gazeteciler bağımsız gazeteci olamaz" açıklaması yaptığını belirten İnce, "Merdan denilen arkadaşın şöyle bir açıklaması var 'fon alanlar bağımsız gazeteci olamaz'. Peki, belediyelerden beslenenler bağımsız gazeteci mi olur? Haraca bağlanmışsınız her birinin tarifesi var ya! Hangi yürekli belediye başkanı bunlara para ödemiyorlar merak ediyorum! Belediyelerden beslenenler bağımsız gazeteci olur mu? Haraca bağlamışsınız ya. Adına da maaş demiyorlar. Ücret karşılığı hizmet satın alıyorlar. İlginç bir durum. Biz bu besleme medya düzenine karşıyız. İster iktidar ister muhalefet kaynaklarından olsun, Nerede olursa olsun bu medya düzenini yıkacağız." dedi.

"HALK TV REKLAMIMIZI YAYINLAMADI"

"Aramızda para topladık kurultay için Halk TV’ye parasıyla reklam verelim dedik. Parasıyla. Reklamımızı yayınlamadılar. Biz bir kere verelim dedik, arkadaşlar devamlı verdiği için büyük müşteriyi kaçırmak istemiyorlar. Sevsinler sizin demokratlığınızı, solculuğunuzu. Solcu burada burada. Solcu dürüst olmak demektir. Tırışka solcular sizi" dedi ve şöyle sözlerini sürdürdü:

"Bunlara RTÜK ceza kesince yaşasınlar diye kitaplarımı bağışladım bu kanallara. Bir lira para almadım. Millet milyonlarca kitap aldı, yaşasınlar diye yaptım bunu. Biz kim haksızlığa uğrarsa yanındayız. Ceza kesildiğinde yanlarında oldum ama bunlar her şeyi parayla ölçer olmuşlar. Parayı basarsak gösteriyorlar. Yeni kurulduk paramız yok, olunca vereceğiz."

"ADAM SANKİ 20 SENEDİR HEP KAYBEDİYORDU"

Seçim sonuçlarının ardından İnce’nin "Adam kazandı" ifadesi de tartışılmıştı.

Bu sözü hatırlatan İnce, "Adam yirmi senedir hep kaybediyordu sanki. Bir tek 2018’de Muharrem İnce aday olunca adam kazandı" dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü: "Ben bunu memleket için bir beka meselesi görüyorum. Çünkü bu zekâ memleket için bir beka meseledir. Adam 2002’de kazandı, adam 2004’te kazandı, 2007’de kazandı. Adam 2009’da yeniden kazandı. Adam 2010 referandumunu da kazandı. Adam 2011 seçimlerini de kazandı. Adam 2014’ü de kazandı. Adam 2015’te iki seçim kazandı. Adam 2016 referandumunu da kazandı. Adam 2018’de Muharrem İnce tarafından ilk kez sallandı. Adam kazandı değil sallandı. 20 seçim kaybetmişler ‘Adam kazandı’ lafını bana bıraktırıyorlar. Hadi oradan. Adamı kazandırdınız ilk kez ben salladım."

"BİR KANALA AYDA 600 BİN LİRA VERİYORLAR"

Muharrem İnce açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtladı. "Siz Yanardağ’dan hizmet aldınız mı?" sorusuna karşılık İnce, "Ben o işleri bilecek durumda değilim ama aldılar tabii ki. Genel merkez de aldı bizim ekip de aldı. O zaman parayı veriyorlardı canlı yayınlıyorlardı. Şimdi para verilmediği için haberlere de çıkamıyoruz. Almışlardır yani, benim gidip muhasebeyi tutacak halim yok" dedi. A Haber muhabirinin, "Bazı gazetecilerin muhalefetteki partilerden maaş aldığını söylediniz. İsimleri ve belediyeleri açıklayacak mısınız?" sorusuna ise İnce, "Maaş aldıklarını hepimiz biliyoruz. Canlı yayınlarını veriyoruz ücret alıyoruz diyorlar. Hemen hemen hepsi ayrıca genel merkezleri de yatırıyor. Bir kanala ayda 600 bin lira veriyorlar. Ha sizin kanalınız da (A Haber) pek makbul değil yani. Siz de hükümetten besleniyorsunuz. Burayı kesersiniz ilk tarafını yayınlarsınız. Bir fark yok çünkü medyada" yanıtını verdi.

YANARDAĞ: İHANETİNİ ÖRTMEK İÇİN YİNE BANA SALDIRMIŞ

İnce'nin açıklamaları sonras TELE 1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ sosyal medyadan açıklama yaptı. 

"Sarayın yeni muhbiri yine kıvırmış.. Seçim gecesi neden halkın önüne çıkmadığını yine açıklamamış. Biz nerede olduğunu biliyoruz, halkın karşısına neden çıkamadın, onun hesabını ver. İhanetini örtmek için, yine bana saldırmaya kalkmış. Hadi başka kapıya. Uyanık.. "Yanımda milletvekilleri vardı yerim belliydi" demiş. Yerini biz de biliyorduk. Ne yaptığını zaten yanındakiler anlattı. Lüks oteldeydin. Neredeydin derken, halkın karşısına neden çıkmadın, ülkeyi neden yüzüstü bıraktın, onu soruyoruz! Dedik ya; soytarılığın lüzumu yok! " ifadelerini kullandı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar