Yargıtay'dan, Erdoğan'ın eski danışmanı Prof. Dr. İzzet Özgenç hakkında suç duyurusu

Yargıtay'dan, Erdoğan'ın eski danışmanı Prof. Dr. İzzet Özgenç hakkında suç duyurusu
Yargıtay 3'üncü Ceza Dairesi üyeleri, AYM'nin Can Atalay kararına uymayan Yargıtay kararı nedeniyle Erdoğan'a seslenen ve danışmanlarını 'hukukçu geçinen çakallar' olarak nitelendiren ceza hukukçusu İzzet Özgenç hakkında suç duyurusunda bulundu.

Artı Gerçek - Yargıtay 3'üncü Ceza Dairesi üyeleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yakınlığıyla bilinen ve 2005 yılında kabul edilen yeni Türk Ceza Yasası’nın hazırlayıcılarından ceza hukukçusu Prof. İzzet Özgenç hakkında suç duyurusunda bulundu. Özgenç, Yargıtay'ın Anayasa Mahkemesi'nin (AYM), Can Atalay hakkında verdiği ‘hak ihlali’ kararına uymamasını ve kararı verenler hakkında suç duyurusunda bulunmasını, Erdoğan’a yazdığı bir açık mektupla eleştirmişti.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi üyeleri, Erdoğan’ın eski hukuk danışmanı İzzet Özgenç hakkında 'terörle mücadelede görev almış kamu görevlilerini hedef gösterme' suçundan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

'YARGIDA DARBE' KRİZİ

Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin, tutuklu Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında 'seçilme hakkı' ve 'kişi hürriyeti ve güvenliği' haklarının ihlal edildiği yönündeki karar verdiği Anayasa Mahkemesi (AYM) üyelerine suç duyurusunda bulunmasıyla ilgili 'yargıda darbe' krizi sürüyor.

Hukukçular ve muhalif siyasetçilerin yanı sıra AKP’li çok sayıda isim de Yargıtay’ın kararını eleştirmiş, muhalefet kanadında siyaset yapanlar da 'yargıya yapılan bir darbe' olarak yorumlamıştı.

Erdoğan'ın geçmişte hukuk danışmanlığını da yapan, Erdoğan'a yakınlığıyla bilinen ve 2005 yılında kabul edilen yeni Türk Ceza Yasası’nın hazırlayıcılarından ceza hukukçusu Prof. İzzet Özgenç, Saray danışmanlarını "hukukçu geçinen çakallar" olarak nitelendirerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a 'yargı krizi' hakkında mektup yazmıştı.

ESKİ DANIŞMANI ERDOĞAN'A SESLENMİŞTİ

Özgenç, Yargıtay kararı nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a seslenmişti. Özgenç, "Hukuki danışmanlık çalışmaları çerçevesindeki yönlendirmeleri dolayısıyla mahcubiyetini gerektiren bir durumun olmadığı ortaya çıkmış bir kişi olarak, etrafınızı saran veya çevrenizde tuttuğunuz 'hukukçu' geçinen çakallar yüzünden, somut hukuki sorunlarla ilgili düşüncelerimi size zamanında arz etme ve yönlendirme kabiliyetim ortadan kalkmıştır" demişti.

ERDOĞAN'A MEKTUP

Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin, Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından verilen 'hak ihlali' ve yeniden yargılama kararına 'uyulmamasına' dair karar hakkında "sizlerin de bilgisi dahilinde verilmiştir" denilen mektupta "Etrafınızı saran veya çevrenizde tuttuğunuz 'hukukçu' geçinen çakallar yüzünden, somut hukuki sorunlarla ilgili düşüncelerimi size zamanında arz etme ve yönlendirme kabiliyetim ortadan kalkmıştır" ifadeleri kullanılmıştı.

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar