Yazar Emine Uçak Erdoğan, CHP'den milletvekili adayı oldu

Yazar Emine Uçak Erdoğan, CHP'den milletvekili adayı oldu
Yayınlanma:
A+ A-
Sivil toplum çalışmalarıyla da tanınan yazar Emine Uçak, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla CHP'den milletvekili adaylığı başvurusu yaptığını duyurdu.

Artı Gerçek - CHP'de 28'inci Dönem Milletvekilliği için aday adaylığı başvuruları, 22 Mart akşamı sona erdi. Başvuruların sona ermesinin ardından adaylık başvurusunda bulunan isimler de belli olmaya başladı. Gazeteci, yazar Emine Uçak Erdoğan, CHP'den milletvekili adaylığı başvurusu yaptığını açıkladı.

Sosyal medya hesabından adaylık başvurusunu duyuran Uçak'ın mesajı ise şöyle:

"Toplumsal sorunların çözüm yeri olarak TBMM’yi gören anlayışla, sivil toplum ve kadın hareketlerindeki deneyimimden güç alarak, eşitliği arzulayan hak, adalet ve özgürlük siyaseti için CHP 'den milletvekili adaylığına başvurdum.
#nasipseadayım :)
@herkesicinCHP"

EMİNE UÇAK ERDOĞAN KİMDİR?

1973 yılında Siirt’in Şirvan ilçesinde doğan Emine Uçak Erdoğan, ilköğretimi ve liseyi Şirvan’da tamamladı. Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde yapan Erdoğan, yüksek lisans eğitimini Medeniyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kültürel İncelemeler bölümünde, İstanbul’daki Suriyeliler: Gündelik Hayat ve Mekan isimli teziyle tamamladı. Gazeteciliğin yanı sıra insan hakları ve demokratikleşme alanı başta olmak üzere farklı platform, inisiyatif ve STK'lerde çalışmalar yürüttü. Sivil Sayfalar’ın bağımsız medya platformu olma çalışmalarına katkı sundu, Sivil Toplum ve Medya Çalışmaları Derneği’nin kurucuları arasında yer aldı. Göç, eşitsizlikler, ayrımcılık, sürdürülebilirlik ve toplumsal cinsiyet alanında araştırmalarda yer alan Emine Uçak Erdoğan’ın yayınlanmış dört kitabı bulunuyor:

  • Çanakkale Savaşı'nda Kürt Civanlar (2008)
  • Keje - Bir Gecede Büyümek (2013)
  • Malan Barkirin&Evlerini Yüklediler: Zorunlu Göç Anlatıları (Özlem Yağız, D. Yıldız Amca ve Necla Saydam, 2014)
  • İstanbul'daki Suriyeliler (2021)

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar