YSK, yeni uygulamayı açıkladı: 100 bin imza süreci anlık takip edilebilecek

Yayınlanma:
A+ A-
YSK Başkanı Ahmet Yener, seçmenler tarafından aday gösterilmek istenen cumhurbaşkanı adayları için bugün başlayan 100 bin imza süreci hakkında konuştu. Yener, 27 Mart'ta sona erecek süreçte imza takibinin anlık olarak yapılabileceğini açıkladı.

Artı Gerçek - Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, seçmenler tarafından aday gösterilecek olan ve aralarında Sinan Oğan, Muharrem İnce, Doğu Perinçek gibi isimlerin bulunduğu cumhurbaşkanı adayları için toplanması gereken 100 bin imza sürecinin anlık takip edilebileceğini söyledi.

Söz konusu adaylar için bugün başlayan 100 bin imza süreci hakkında konuşan Yener, imza sürecinin ilk ez anlık takibinin yapılabilmesi için bir uygulama geliştirdiklerini açıkladı. Yener, imza takibinin anlık olarak yapılabileceğini söyledi. Adaylar için 100 bin imza toplama süreci 27 Mart'ta sona erecek.

Yener şu ifadeleri kullandı:

"Seçmenler tarafından aday gösterilmek istenen cumhurbaşkanı adaylarımız dün kurumumuz tarafından ilan edilmiştir. Bugün seçmenler tarafından aday gösterilmek isteyenlerin imza toplama süreci başlamış olup 27 Mart Pazartesi saat 20 itibarıyla sona erecektir. Bu sürecin Türk milletine ve demokrasisine hayırlı olmasını diliyoruz. Kurumumuzun yapmış olduğu yeni bir uygulama ile bugün itibarıyla il, ilçe bazında anlık olarak hangi adaya ne kadar imza verildiğinin takibi mümkündür. Mümkün olduğunca şeffaf, güvenilir bir ortam için bu uygulamamızın salonda isteyen adaylarımıza ve temsilcilerimize, imza süreci sona erene kadar takip etme imkanı verilecektir."

HANGİ ADAYLARIN İMZA TOPLAMASI GEREKİYOR?

Seçmenler tarafından aday gösterilmek isteyen ve dün itibarıyla (21 Mart) başvuru yapanlar isimler şöyle: Selami Karagöz, Hilmi Özden, Handan Yalçıntaş, Levent Akyollu, Murat Hakan Uzan, Cem Cengiz Uzan, Erkan Trükten, Halil Murat Ünver, Yakup Türkal, Hürrem Ayaz, Tevkif Ahmet Özal, Sinan Oğan, Muharrem İnce, Doğu Perinçek, Duran Güveninir, Muhammed Ali Fatih Erbakan, İrfan Uzun, Davut Turan. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar