Müftüoğlu'ndan Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Saraçoğlu'na: Çakma sağlıkçı

Müftüoğlu'ndan Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Saraçoğlu'na: Çakma sağlıkçı
'Kalabalıklaşmalar engellenmelidir. Toplantılar ertelenmeli, sosyalleşmelerde sayı sınırlaması devreye girmelidir.'

Hürriyet başyazarı iç hastalıklar uzmanı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, Coronavirus (Covid-19) karşı ‘adaçayı-ebegümeci’ karışımı ile gargara yapılmasını öneren kimyager, akademisyen ve biyoteknoloji ve mikrobiyoloji uzmanı Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’na tepki gösterdi. 

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu için, "O çakma sağlıkçı, şimdi de bize bu büyük salgını 'Adaçayı-ebegümeci otu çayı" içerek savuşturabileceğimizi söylüyor. Ayıptır, yazıktır! Yapmayın, etmeyin, bilimi bu kadar küçümsemeyin!" ifadesini kullandı. 

Müftüoğlu'nun, "Geç mi kadık" başlığıylayayımlanan yazısının ilgili bölümü şöyle: 

Tarihimizin en büyük ve en ciddi sağlık tehditlerinden biriyle karşı karşıyayız. Üstelik tehdit uzadıkça uzuyor, ekonomik ve sosyal boyutlar da kazanıyor. Böyle bir durumda her zaman olduğu gibi, tabirimi hoş görün, "eften püften" çözümler sunan, bu büyük salgına "kelle paça, sarmısak-soğan" ile çözüm arayan sözde sağlıkçılar olabiliyor. Bu sözde sağlıkçılara şimdi de yolu herhangi bir tıp fakültesinin önünden bile geçmeyen "unvanlı" ve "aklı evvel" bir çakma sağlıkçı daha eklendi. O çakma sağlıkçı, şimdi de bize bu büyük salgını "Adaçayı-ebegümeci otu çayı" içerek savuşturabileceğimizi söylüyor. Ayıptır, yazıktır! Yapmayın, etmeyin, bilimi bu kadar küçümsemeyin! Konumuz, sorunumuz pandemi gibi ciddi ve hayati bir problemdir. Gelin böyle mühim konularda bari topa bir de siz girmeyin.

Öne Çıkanlar