Adana'da acil servisler doldu: Covid-19 vakaları iki yıl sonra yeniden arttı

Adana Tabip Odası Başkanı Ahmet Suntur, Covid-19 vakalarının iki yıl aradan sonra yeniden arttığını, devam eden influenza ve pnömokok salgınları nedeniyle acil servislerde büyük yoğunluk yaşandığını söyledi. Suntur, maske-mesafe-hijyen uyarısında bulundu.

ADANA - Covid 19, Türkiye'de on binlerce kişinin ölümüne neden oldu. İki yıl aradan sonra, son aylarda Covid 19 vakaları yeniden artmaya başladı. Adana'da hastanelerin acil servislerinde yoğunluk yaşanmaya başladı.

'COVİD 19, İNFLUENZA, PNÖMOKOK SALGINLARI VAR'

Artı Gerçek'e konuşan Adana Tabip Odası (ATO) Başkanı Ahmet Suntur, "İki yıl ara veren Covid- 19 varyantları bu yılda acilleri meşgul etmekte. Sadece Covid-19 değil, influenza ve pnömokok salgınları da devam etmekte” diye konuştu.

COVİD-19 VARYANTININ YENİ DÖNEM BELİRTİLERİ

Suntur, yeni dönemde COVİD 19 belirtilerini şöyle sıraladı:

"Uzun süren öksürük ve ateş tablosu, vücutta kırgınlık. Daha önceki Covid’den biraz farklı olarak hastane yatışları daha az ama daha uzun sürmekte. O nedenle daha fazla dikkat gerek gereken bir hal alıyor."

Adana Tabip Odası Başkanı Ahmet Suntur

MASKE, MESAFE VE HİJYEN UYARISI

Salgınlar nedeniyle acillerde büyük yoğunluğun yaşandığını dile getiren Suntur, maske ve hijyen uyarısında bulundu. Suntur, "Hastane acilleri büyük bir yoğunluk yaşıyor. Hastalar sıra bulmakta, muayene olmakta güçlük çekiyor. Daha önceki dönemlerden tecrübemiz olduğu gibi yine toplu yaşanılan alanlarda, özellikle otobüslerde, toplu yolculuk yapılan yerlerde, okullarda, kamu kurumlarında maske, mesafe ve temizliğe devam etmemiz gerekmektedir. Salgınları ancak bunlara uyarak yenebiliriz" dedi.

Öne Çıkanlar