Araştırma: Günde 3 bin 967 adım ölüm riskini azaltıyor

Araştırma: Günde 3 bin 967 adım ölüm riskini azaltıyor
Yayınlanma:
A+ A-
Polonya'da yapılan bir araştırmaya göre, bilinenin aksine, günde 3 bin 967 adım atmak kardiyovasküler hastalıklar dahil herhangi bir nedenden ölüm riskini önemli ölçüde azaltıyor. Bu sayılardaki her bin adımlık artış ise ölüm riskini yüzde 15 düşürüyor.

Artı Gerçek - Polonya'da yapılan bugüne kadarki en büyük araştırma, günde sadece 4 bin adım yürümenin herhangi bir nedenden dolayı ölme riskini azaltabileceğini ortaya koydu. Uzmanlar ne kadar çok yürünürse sağlıklı kalmak için o kadar fayda sağlanacağını vurguluyor.

DAHA ÖNCE YAPILAN 17 ÇALIŞMANIN VERİLERİNDEN FAYDALANILDI

Şimdiye kadar insanların hedeflemesi gereken en uygun adım sayısının ne olduğu ya da üst sınır olup olmadığı belirsizdi. Ancak, Polonya'daki Lodz Tıp Üniversitesi'nde kardiyoloji profesörü olan Maciej Banach liderliğindeki araştırmacılar, farklı günlük adım sayılarının sağlık üzerindeki etkilerini değerlendirmek için ortalama yedi yıl boyunca takip edilen 226 bin 889 dahil olduğu 17 çalışmadan elde edilen verileri derledi ve analiz etti.

GÜNDE HER BİN ADIMLIK ARTIŞ RİSKİ ÖNEMLİ ÖLÇÜDE AZALTIYOR

Avrupa Önleyici Kardiyoloji Dergisi'nde (European Journal of Preventive Cardiology) yayımlanan çalışma, günde en az 3 bin 967 adım yürümenin herhangi bir nedenden ölme riskini azaltmaya başladığını, günde 2 bin 337 adım atmanın ise kardiyovasküler hastalıklardan ölme riskini azalttığını ortaya koydu. Çalışmaya göre, günlük olarak bu sayılardaki her 1000 adımlık artış, herhangi bir nedenden ölme riskinde yüzde 15'lik bir azalma ile ilişkilendirilirken, günde 500 adımlık artış ise kardiyovasküler hastalıklardan ölme riskinde yüzde 7'lik bir azalma sağlıyor.

GÜNDE 4 BİN ADIM YETERLİ

Prof. Banach, "Çalışmamız ne kadar çok yürürseniz o kadar iyi olduğunu doğruluyor" dedi ve "Bunun hem erkekler hem de kadınlar için, yaştan ve iklimden bağımsız şekilde geçerli olduğunu gördük" diye ekledi. Kardiyoloji uzmanı, "Buna ek olarak, analizimiz herhangi bir nedenden kaynaklanan ölümleri önemli ölçüde azaltmak için günde 4 bin adım atmanın yeterli olduğunu ortaya koydu" ifadelerini kullandı. Çalışma sonucunda elde edilen bulgular, daha genç yaş gruplarının sağlık durumundaki en keskin iyileşmenin günlük 7 bin ila 13 bin adım atan bireylerde görüldüğünü, 60 yaş ve üzerindekiler içinse bu sayının 6 bin ila 10 bin adım arasında değiştiğini ortaya koydu. Araştırmacılar, "İncelenen grupların hiçbiri için azalan bir etki veya risk platosu görmedik" dedi. Bununla birlikte, günde 20 bin ve üzeri adım atanlar için verilerin sınırlı kaldığı ve daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulduğu konusunda uyarıda bulundu.

DÜNYA GENELİNDE GÜNLÜK ORTALAMA ADIM SAYISINDA DÜŞÜŞ

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, yetersiz fiziksel aktivite şu anda dünyada en sık görülen dördüncü ölüm nedeni ve yılda 3,2 milyon bireyin ölümüne yol açıyor. Covid-19'dan önce dünya genelinde günlük ortalama adım sayısı 5 bin 324'tü ancak pandemi fiziksel aktivite seviyelerinin düşmesine neden oldu. bu sebeple dünya genelindeki günlük ortalama adım sayısı iki yıl sonra hâlâ pandemi öncesi düzeyleri görmüş değil. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar