Bakan Koca açıkladı: MHRS randevu sorununun çözümü için yeni kararlar

Bakan Koca açıkladı: MHRS randevu sorununun çözümü için yeni kararlar
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, MHRS'deki randevu sorunun çözümüne dair yeni kararlar aldıklarını duyurdu. Buna göre, randevu iptal süresi sınırlandırıldı ve yeni yaptırımlar geldi. İşte detaylar...

Artı Gerçek - Merkezi Hekim Randevu Sistemi'nden (MHRS) hastane randevusu alıp gitmeyenler sağlık sisteminde aksamalar oluşturuyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hastanelerde artan randevu sorununun çözümü için randevu alıp hastaneye gitmeyenlere 15 günlük kısıtlama getirileceğini ve kısıtlamanın önümüzdeki günlerde hayata geçirileceğini açıkladı.

Bir süredir konuya ilişkin yaşanan sorunlara kalıcı çözümler üretecek çalışmalar yaptıklarını belirten Fahrettin Koca, alınan yeni kararları açıkladı.

'RANDEVU SORUNUNU KALICI ŞEKİLDE ÇÖZECEĞİZ'

Bakan Koca, şu ifadelere yer verdi:

"Bakanlığımızın ilgili birimleri ve hastanelerimizin yöneticileriyle yaptığımız toplantılarda, MHRS’deki sorunları temel faktörleriyle ele almış bulunuyoruz. Randevu bulmakta yaşanan sıkıntıları çözmek için yaptığımız çalışmalardan önemli sonuçlara ulaştık. Önümüzdeki günlerde kademeli şekilde tedbirleri hayata geçirecek ve randevu sorununu kalıcı şekilde çözeceğiz.

'KULLANILAMAYAN KAPASİTEMİZİ DİĞER VATANDAŞLARA AÇACAĞIZ'

Randevu sorununa karşı hem vatandaşlarımızı hem de hekimlerimizi memnun edecek bir çözüm oluşturduk. Öncelikle iptal edilmeyen randevulardan kaynaklanan, kullanılamayan kapasitemizi diğer vatandaşlarımızın kullanımına açacağız.

'İKİNCİ KEZ GELMEYENLER 15 GÜN TÜM BRANŞLARDAN RANDEVU ALAMAYACAK'

Bu kapsamda; gelemeyeceği randevuyu iptal etmeyen vatandaşlarımız söz konusu durumun ilkinde 15 gün içerisinde aynı branşa randevu alamayacak. Aynı şekilde randevusuna ikinci kez gelmediğinde 15 gün içerisinde tüm branşlardan randevu alamayacak.

'MUAYENE SAATİNDEN 1 SAAT ÖNCESİNE KADAR YENİ RANDEVU VEREBİLECEĞİZ'

Son dakika iptalleri nedeniyle atıl kapasite oluşmaması için randevu iptal süresini, en geç bir önceki gün saat 23.59’la sınırlandırıyoruz. İptal edilen randevular yerine, muayene saatinden 1 saat öncesine kadar yeni randevu verebileceğiz. Böylelikle daha fazla hastamızın randevu almasını ve kapasitenin verimli kullanılmasını sağlamış olacağız." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar