Bir ilk: İngiltere'de bir çocuğun kafasına epilepsi cihazı yerleştirildi

Bir ilk: İngiltere'de bir çocuğun kafasına epilepsi cihazı yerleştirildi
Epilepsi tedavisinde çığır açması beklenen bir proje İngiltere'de hayata geçirildi. Bir çocuğun beynine, nöbetleri kontrol altına almak için bir cihaz takıldı.

Artı Gerçek - İngiltere'de epilepsi hastası bir çocuğun kafatasına nöbetleri kontrol altına almak için yeni bir cihaz yerleştirildi. 13 yaşındaki Oran Knowlson, dünyada bu yöntemin denendiği ilk hasta oldu.

Beyninin derinliklerine elektrik sinyalleri gönderen nörostimülatör, çocuğun gündüz nöbetlerini yüzde 80 oranında azalttı. Annesi Justine, BBC'ye yaptığı açıklamada onun daha mutlu olduğunu ve "çok daha iyi bir yaşam kalitesine" sahip olduğunu söyledi.

Ameliyat, Oran Londra'daki Great Ormond Street Hastanesi'nde yapılan denemenin bir parçası olarak geçen ekim ayında gerçekleştirildi.

BAZI GÜNLER 100 NÖBET GEÇİRİYORDU

Oran, üç yaşındayken başlayan, tedaviye dirençli bir epilepsi türü olan Lennox-Gastaut sendromuna sahip. O zamandan bu yana günde 20 ila 100 arasında değişen sayıda nöbetler geçiriyordu.

Oran'ın annesi, ameliyattan önce BBC'ye yaptığı açıklamada epilepsinin "Onun tüm çocukluğunu elinden aldığını" söylemişti. Oran'ın bazen yere düştüğü, şiddetle sarsıldığı ve bilincini kaybettiği çeşitli nöbetler geçirdiğini anlatmıştı. Öyle ki, Oran bazen nefes almayı bırakıyor ve onu hayata döndürmek için acil ilaç tedavisine ihtiyaç duyuluyordu.

Oran'ın otizmi ve dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu var ancak Justine, epilepsinin onun için açık ara en büyük engel olduğunu söylüyordu: "Üç yaşında oldukça zeki bir çocuğum vardı ve nöbetleri başladıktan sonraki birkaç ay içinde hızla kötüleşti ve birçok becerisini kaybetti. "

Oran şimdi, şiddetli epilepside derin beyin stimülasyonunun güvenliğini ve etkinliğini değerlendiren bir epilepsi deneme projesinin parçası. Söz konusu proje, Great Ormond Street Hastanesi, University College London, King's College Hastanesi ve Oxford Üniversitesi tarafından yürütülüyor. Picostim nörotransmitteri ise İngiliz Amber Therapeutics şirketi tarafından üretildi.

NASIL ÇALIŞIYOR?

Epilepsi nöbetleri, beyindeki anormal elektriksel aktivite patlamalarıyla tetikleniyor. Sabit bir akım darbesi yayan cihaz ise anormal sinyalleri engellemeyi veya bozmayı amaçlıyor.

cihaz1.jpg

Justine, ameliyattan önce, "Nöbetlerin yarattığı bulanıklık içinde tekrardan kendinden bir şeyler bulmasını istiyorum. Oğlumu geri istiyorum" demişti.

Yaklaşık sekiz saat süren ameliyat ise Ekim 2023'te gerçekleşti. Danışman pediatrik beyin cerrahı Martin Tisdall liderliğindeki ekip, nöronal bilgi için önemli bir aktarma istasyonu olan talamusa kadar, Oran'ın beynine iki elektrot yerleştirdi. Yerleştirmedeki hata payı bir milimetreden azdı.

Uçları, Oran'ın kafatasındaki kemiğin çıkarıldığı boşluğa yerleştirilen 3,5 santimetrekarelik 0,6 cm kalınlığındaki nörostimülatöre bağlandı. Daha sonra nörostimülatör, yerine sabitlenmesi için çevredeki kafatasına vidalandı.

Derin beyin stimülasyonu daha önce çocukluk çağı epilepsisi için denenmişti, ancak şu ana kadar nörostimülatörler beyne kadar uzanan kablolarla göğse yerleştiriliyordu. Martin Tisdall, projeyle ilgili şu bilgileri verdi:

"Bu çalışma, derin beyin stimülasyonunun bu ciddi epilepsi türü için etkili bir tedavi olup olmadığını belirlememize olanak tanımayı umuyor ve aynı zamanda özellikle çocuklarda yararlı olan yeni bir cihaz tipini de araştırıyor çünkü implant göğüste değil kafatasında.

Bunun potansiyel komplikasyonları azaltacağını umuyoruz." Buna ameliyattan sonra enfeksiyon riskinin azaltılması ve cihazın arızalanması da dahil."

Ameliyattan sonra Oran'a iyileşmesi için bir ay süre verildi. Ardından nörostimülatör açıldı. Oran nörostimülatör açıkken bunu hissedemiyor. TV izlemek gibi şeylerle uğraşırken cihazı her gün kablosuz kulaklıklar aracılığıyla şarj edebiliyor.

'BÜYÜK BİR İYİLEŞME VAR'

Oran ve ailesi, ameliyattan yedi ay sonra epilepside büyük bir iyileşme olduğunu söyledi. "Daha uyanık ve gün içinde düşme nöbeti geçirmiyor" diyen anne, gece nöbetlerinin de "daha kısa ve daha az şiddetli" olduğunu belirterek "Onu yavaş yavaş geri getireceğim" ifadelerini kullandı.

Martin Tisdall, "Oran ve ailesinin tedaviden bu kadar büyük bir fayda görmesinden ve bu tedavinin onun nöbetlerini ve yaşam kalitesini önemli ölçüde iyileştirmesinden çok mutluyuz" diyor.

OKSİJENE İHTİYAÇ DUYULMADI

Oran şu anda binicilik dersleri alıyor. Her ne kadar bir hemşire oksijen için yakınlarda olsa da şu ana kadar ihtiyaç duyulmadı. Denemenin bir parçası olarak, Lennox-Gastaut sendromlu üç çocuğa daha derin beyin nörostimülatörü takılacak.

Oran şu anda cihazından sürekli bir elektrik uyarısı alıyor. Ancak gelecekte ekip, nöbetler gerçekleşmek üzereyken onları engellemek amacıyla nörostimülatörün beyin aktivitesindeki değişikliklere gerçek zamanlı tepki vermesini sağlamayı planlıyor.

Justine, denemenin bir sonraki aşamasıyla ilgili çok heyecanlı olduğunu söyledi: "Great Ormond Street ekibi bize yeniden umut verdi... Artık gelecek daha parlak görünüyor." Oran'ın ailesi, tedavisinin çare olmadığını biliyor ancak onun epilepsinin gölgesinden çıkaracağı konusunda iyimserler. (Kaynak)

Öne Çıkanlar