DSÖ'den kızamık alarmı: Vakalar iki katına çıktı, çocuklarınıza aşı yaptırın

DSÖ'den kızamık alarmı: Vakalar iki katına çıktı, çocuklarınıza aşı yaptırın
Dünya Sağlık Örgütü, küresel çaptaki kızamık vakalarının 2022-2023 arasında iki kat arttığını, bu senenin başından beri de en az 94 bin vaka görüldüğünü duyurdu. Açıklamada, kızamık aşısının önemi vurgulandı.

Artı Gerçek - Dünya çapında aşı karşıtlığı yayılırken, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) son açıkladığı verilere göre küresel kızamık vakası sayısı 2022-2023 arasında yaklaşık iki kat arttı. Buna göre, geçen yıl en çok vaka Avrupa'da görüldü. Kızamık hastalığının nüfusa oranla en yaygın görüldüğü ülkeler ise Azerbaycan, Kırgızistan ve Yemen oldu.

DSÖ'den Dr. Patrick O’Connor, söz konusu verileri Avrupa Klinik Mikrobiyoloji ve Bulaşıcı Hastalıklar Derneği'nin (ESCMID) Barselona'da düzenlenen küresel kongresinde açıkladı. DSÖ'nün öne çıkan verileri şöyle oldu:

* 2022 yılında resmi kayıtlara, dünya çapında 171 bin 153 kızamık vakası geçti.

* Ön verilere göre, 2023'te 321 bin 582 vaka kaydedildi.

* 2024 yılında ise sadece bugüne dek 94 bin vaka kayıtlara geçti. Gerçek sayının ise çok daha yüksek olduğu belirtildi.

* Bu yılki vakaların yaklaşık yarısı DSÖ'nün Avrupa bölgesinde görüldü.

* En yüksek insidans oranı ise Azerbaycan, Kırgızistan ve Yemen'deydi.

DSÖ yetkilisi O’Connor, kızamık aşısının önemini vurgulayarak, 2000-2022 yılları arasında aşının yaklaşık 57 milyon ölümü engellediğini söyledi.

'EŞİTLİKÇİ AŞILAMA RUTİNİ ŞART'

Kızamık hastalığını "birçok krizin ortasındaki kriz" olarak niteleyen O’Connor salgınların yüzde 45'inin zaten çatışmaların yaşandığı, kırılgan ülkelerde görüldüğünü vurguladı. "Son 20 yılda kızamık ve kızamıkçığın ortadan kaldırılması konusunda önemli ilerlemeler sağlandı" diyen O’Connor, "Bu kazanımları somutlaştırmak ve sürdürmek için yüksek oranda, tek tip ve eşitlikçi bir aşılama rutininin sağlamamız gerekiyor" uyarısında bulundu.

KIZAMIK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hava yoluyla bulaşan ve son derece bulaşıcı olan kızamık, özellikle aşısız çocuklarda ciddi sağlık sorunlarına ve ölüme yol açabiliyor. Hastalığın ana semptomları, ciltte kırmızı noktaların yanı sıra ateş, öksürük, burun akıntısı ve gözlerde sulanma olarak seyrediyor.

ABD Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi'nin (CDC) istatistiklerine göre, ülkede kızamığa yakalanan her aşısız beş kişiden biri hastaneye yatmak zorunda kalıyor. Kızamık geçiren her 20 çocuktan biri zatürreye yakalanırken, bazılarında beyin iltihaplanması görülebiliyor. Kızamık hastalığına yakalanan her 1000 çocukta üçü, solunum veya nöroloji komplikasyonları nedeniyle ölebiliyor. Hastalık aynı zamanda, bağışıklık sistemini zayıflatarak bünyeyi uzun yıllar boyu başka enfeksiyonlara karşı korumasız hale getirebiliyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar