Hekim göçü durdurulamıyor: Ağustos ayında 'iyi hal belgesi' başvuru sayısı rekor kırdı

Hekim göçü durdurulamıyor: Ağustos ayında 'iyi hal belgesi' başvuru sayısı rekor kırdı
Yayınlanma:
A+ A-
Sağlık çalışanlarının yurtdışına gidebilmek için aldığı 'iyi hal belgesi'ne başvurular 2023'ün Ağustos ayında rekor oranda arttı. TTB verilerine göre, ağustosta ilk defa 300 bariyerini aşarak 315'e ulaştı. 2023'te toplam başvuru sayısı 1964 oldu.

Artı Gerçek - Hekimler, düşük maaş sağlıkta şiddet, iş yoğunluğu gibi sorunlarına çözüm bulunmadığı içim yurt dışına göç etmeye devam ediyor. Türk Tabipleri Birliği (TTB), sağlık çalışanlarının yurtdışında çalışabilmesi için ‘iyi hal belgesi’ başvuru sayısının ağustosta en yüksek seviyeye ulaştığını açıkladı.

TTB'nin açıkladığı verilere göre, 'iyi hal belgesi' başvuru sayısı ağustosta ağustos ayında ilk defa 300 bariyerini aşarak 315'e ulaştı. 2023 yılının ilk 8 ayında alınan 'iyi hal belgesi' ise 1964’ü buldu.TTB yaptığı açıklamada, "İktidar eliyle derinleştirilen yoksulluğa, umutsuzluğa ve tırmandırılan şiddete karşı; haklarımız için bir kez daha 'Emek Bizim Söz Bizim' deme zamanı!" ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN 'GİDERLERSE GİTSİNLER' DEMİŞTİ

Geçen yıl 8 Mart'ta yaptığı konuşmada doktorları hedef alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "En az alan doktor ne alıyor dedim, '8-9 bin' dediler. En fazla alan ne alıyor dedim, '25-30 bin' dediler. Özel sektör çok veriyormuş, oraya gidiyorlar. Açık konuşuyorum, varsın gidiyorlarsa gitsinler. Bizler de üniversiteyi yeni bitiren doktorlarımızı istihdam ederiz. Biz asistan doktorlarımız ile buralarda devam ederiz. Daha da ileri gidiyorum; yurtdışından dönmek isteyenlerin dönüşünü sağlar, buralarda görevlendiririz" demişti.

İYİ HAL BELGESİ NEDİR?

Yurt dışına göç etmek isteyen hekimlerin talep ettiği "İyi Hal Belgesi" hekimlerin sicil kaydını, daha önce mesleki sicillerinde bir suç olup olmadığını gösteriyor.Kayıtlar incelenerek kesinleşen uyarı, para ve meslekten men cezaları ve itiraz edilmediği için tabip odalarında kesinleşen uyarı ve para cezalarına ilişkin tutulan arşiv kaydı taranıyor.

İyi Hal Belgesi, Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi tarafından oluşturuluyor. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar