İsrail: Yeni Covid aşısının beyin felcine yol açtığına dair veri yok

İsrail: Yeni Covid aşısının beyin felcine yol açtığına dair veri yok
Yayınlanma:
A+ A-
İsrail Sağlık Bakanlığı, Covid-19'un alt varyantları için Pfizer tarafından geliştirilen yeni aşıların 65 yaş ve üstü kişilerde beyin felcine sebep olduğuna dair iddialar üzerine açıklama yaptı. Bakanlık, "geriye dönük verilerde böyle bir bulgu yok" dedi.

Artı Gerçek - İsrail Sağlık Bakanlığı'ndan bir yetkili, Pfizer/BioNTech'in geliştirdiği Covid-19 aşısının yeni versiyonun, "felce sebep olan beyin hasarına yol açtığı" yönündeki iddialar konusunda herhangi bir kanıta ulaşılmadığını duyurdu. Açıklama, ABD Gıda ve İlaç Dairesi'nin (FDA) cuma günü, ön bulgulara göre "aşının güncellenmiş versiyonunun 65 yaş ve üzerinde bir tür beyin felciyle bağlantılı olabileceğini" duyurmasının ardından geldi.

İsrail'in Covid-19 Görev Gücü Başkanı Salman Zarka, kendilerinin böyle bir veriye denk gelmediklerini söyledi. Reuters'a konuşan Zarka, "FDA açıklamasından sonra geriye dönüp tüm verilerimizi yeniden değerlendirdikten sonra bile böyle bir bulguya rastlamadık" dedi.

Avrupa Birliği İlaç Ajansı (EMA) da dün İsrailli yetkililerle aynı yönde açıklamalar yaparak, aşının beyin hasarına yol açtığına dair herhangi bir veri bulunmadığını duyurmuştu.

Pfizer/BioNTech ise FDA'ya yanıt olarak cuma günü yaptığı açıklamada, güncellenmiş aşıları yaptıran 65 yaş ve üstü kişilerde beyin felci görüldüğüne ilişkin az sayıda raporun farkında olduklarını ama FDA ve diğer izleme kuruluşlarının sistemlerinde benzer bulgular olmadığını duyurmuştu.

İsrail Sağlık Bakanlığı verilerine göre, ülkede Covid-19'un BA.4/BA.5 Omicron alt varyantı için geliştirilen Pfizer BioNTech aşısını bugüne kadar 389 bin 648 kişi yaptırdı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar