‘Okulların açılmasıyla solunum yolu enfeksiyonları kaçınılmaz’ uyarısı

‘Okulların açılmasıyla solunum yolu enfeksiyonları kaçınılmaz’ uyarısı
Prof. Dr. Alpay Azap, koronavirüs önlemleri sayesinde solunum virüslerinin dolaşamadığını ancak genel bağışıklığın azaldığını söyledi. Azap, “Kapalı alanlarda ve toplu taşımada maske kullanmaya başlamamız gerekli” açıklamasını yaptı.

Artı Gerçek- Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, solunum yolu enfeksiyonlarına dair açıklamalarda bulundu.

3 yıldır koronavirüs için alınan önlemler sayesinde solunum virüslerinin dolaşamadığını ve bu nedenle toplumda genel bağışıklığın azaldığını kaydeden Azap, “Bu kış daha çok ve çeşitli virüslerle hastalık göreceğiz. Üstelik biraz daha ağır seyirli olacak infeksiyonlar ->Bu kış maske-mesafe-havalandırma-aşı daha da önemli” uyarısı yaptı.

Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda, “Kasım ayı başından itibaren solunum yolu infeksiyonları hızla arttı” diyen Prof. Dr. Azap, koronavirüs, grip ve nezle virüslerinin toplumda yayıldığını, çok sayıda kişinin hastalandığını belirtti.

Azap, “Çocuklar bu infeksiyonların yayılmasında başrol oynadığı için okulların ara tatili bizi biraz rahatlattı. Ancak yarın okullar açılıyor” ifadelerini kullanarak, okulların açılmasıyla solunum yolu enfeksiyonlarında ciddi artışların kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

Azap, “COVID, grip vb. infeksiyonlardan korunmak için kapalı alanlarda ve toplu taşımada maske kullanmaya başlamamız gerekli. Grip ve COVID aşılarını da tamamlamalıyız” dedi.

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar