Uzman uyarısı: Gelecekte kanser pandemisinden bahsedeceğiz

Uzman uyarısı: Gelecekte kanser pandemisinden bahsedeceğiz
Yayınlanma:
A+ A-
Türk Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Serdar Karaca, 'kanser pandemisi' uyarısında bulundu. Karacak, "İstatistiklere baktığımızda görüyoruz ki 2030 yılında geldiğimizde kanserli hasta sayısı maalesef günümüzdekinden 4 kat daha fazla olacak" dedi.

Artı Gerçek- Uzmanlara göre kanserden kaynaklı ölümler, 2017 yılında, kalp ve damar hastalıklarından kaynaklı ölüm sayısını geçerek, birinci sıraya yükseldi. Türk Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Serdar Karaca, kanser hastalığında erken teşhis, tarama ve tedavi yöntemlerinde gelişme olmazsa hasta sayısının gelecek yıllarda artacağını belirtiyor.

GELECEKTE KANSER PANDEMİSİNDEN BAHSEDECEĞİZ

Prof. Dr. Karaca, onkolojik hastalıkların tüm dünyada artış gösterdiğini belirterek, "2007 ile 2010'lu yıllara baktığımızda, Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre kalp ve damar hastalıkları ölümlerde birinci sıradaydı. 2017 yılına geldiğimizde artık onkolojik hastalıklar yani kanser, maalesef dünyada bir numaralı ölüm sebebi oldu" diye belirtti.

Trendin bu şekilde devam etmesi halinde kanser pandemisinden bahsedebileceğimizi söyleyen Karaca, "İstatistiklere baktığımızda görüyoruz ki, 2030 yılına geldiğimizde kanser maalesef 4 kat artacak. Dolayısıyla kanser hastalığıyla ilgili önlemleri bugünden almamız lazım. Erken tanı, tarama ve tedavi yöntemlerinde iyileşme gerekiyor. Dolayısıyla kanser önümüzdeki 10 yılda hayatımızda çok büyük rol oynayacak" dedi.

ERKEN TANIYLA KANSER TEDAVİ EDİLEBİLİR

Prof. Dr. Karaca kanserde en önemli tedavi yönteminin erken tanı olduğunu belirtti. Erken tanı koyulan kanserin tedavi edilebileceğini söyleyen Karaca şöyle konuştu:

"Erken tanı konulan kanser tedavi edilebilir. Dünyada 3 tür taranabilen kanser var. Meme, rahim ve kalın bağırsak kanseri. Bu kanserler taranabiliyor. Taramak demek, hastalık olmadan sadece risk grubunda olanları tespit ederek, yüzde 50'sini ortadan kaldırabilirsiniz."

'ERKEN TANI YÖNTEMLERİNDE İYİ DURUMDAYIZ'

Türkiye'nin erken tanı yöntemlerinde iyi durumda olduğunu söyleyen Karaca, "Yeter ki bu işe inanalım ve taramayı ciddiye alalım. 2030 yılındaki kanser türlerini bugünden ön görmek çok zor. Ülkemiz için konuşmak gerekirse kadınlarda bir numarada meme kanseri var. Ülkemizde 8 kadından birinin meme kanseri olduğunu biliyoruz. Erkeklerde de maalesef akciğer kanseri. Akciğer kanserinin en önemli sebebi sigara. Tütün ve tütün ürünlerinden vazgeçtiğimizde, akciğer kanserinin dramatik şekilde düştüğünü görüyoruz. Kadınlar ise meme kanseri için taramalarını mutlaka yaptırmalılar" diye konuştu. (DHA)

Öne Çıkanlar