Psikiyatri Uzmanı Dr. Sivi Kuçi Kızılay: Depresyon ve bipolar tedavi edilebilir

Psikiyatri Uzmanı Dr. Sivi Kuçi Kızılay: Depresyon ve bipolar tedavi edilebilir
Yetişkinlerde olduğu gibi gençlerde de görülen duygudurum bozukluklarının başında depresyon ve bipolar geliyor. Doğru tedavi ve psikolojik destekle bu sorunların üstesinden gelmek mümkün.

Artı Gerçek- Duygudurum bozukluğu; uzun süreli aşırı mutluluk, üzüntü veya her ikisinin birden yaşandığı ruhsal bozukluk olarak tanımlanıyor. Yetişkinlerde olduğu gibi gençlerde de görülen duygudurum bozukluğu profesyonel destek ile aşılabiliyor.

Duygudurum bozukluklarının davranışlarda değişikliklere neden olabileceğini ve iş veya okul gibi rutin faaliyetleri gerçekleştirme yeteneğini etkileyebileceğini söyleyen, Psikiyatri Uzmanı Dr. Sivi Kuçi Kızılay çocuklar ve gençler her zaman yetişkinlerle aynı semptomlara sahip olmayabileceğine dikkat çekti.

Duygudurum bozukluklarının davranışlarda değişikliklere neden olabileceğini ve iş veya okul gibi rutin faaliyetleri gerçekleştirme yeteneğini etkileyebileceğini söyleyen Dr. Kızılay, en yaygın duygudurum bozukluklarının depresyon ve bipolar bozukluk olduğunu belirtti. Kızılay aile ilişkilerinin bu tür rahatsızlıklarda önemli olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“Ailesinde güçlü bir duygudurum bozukluğu öyküsü olan kişilerin duygudurum bozuklukları geliştirme olasılığı daha yüksektir. Bu da duygudurum bozukluklarının muhtemelen kısmen genetik olduğunu gösterir. Sevilen birinin ölümü gibi stresli yaşam değişiklikleri, kronik stres, travmatik olaylar, çocukluk çağı istismarı gibi durumlar, özellikle de depresyon olmak üzere, bir duygudurum bozukluğunun gelişmesi için başlıca risk faktörleridir. Depresyon ayrıca diyabet, Parkinson hastalığı ve kalp hastalığı gibi kronik hastalıklarla da ilişkilendirilmiştir”

DUYGUDURUM BOZUKLUĞU BELİRTİLERİ NELERDİR?

Dr. Kızılay duygudurum bozukluğunun belirtilerini de şöyle sıraladı:

“Çoğu zaman veya neredeyse her gün üzgün hissetmek, enerji eksikliği veya halsiz hissetme, değersiz veya umutsuz hissetmek, daha önce keyif veren faaliyetlere ilgi kaybı, ölüm veya intihar hakkında düşünceler, konsantre olma veya odaklanma zorluğu, çok uyumak veya yetersiz uyku, iştahsızlık veya aşırı yeme duygudurum bozukluğunun depresif belirtilerindendir. Aşırı enerjik veya mutlu hissetmek, hızlı konuşma veya hareket, ajitasyon, huzursuzluk veya sinirlilik, normalden daha fazla para harcamak veya dikkatsizce araba kullanmak gibi riskli davranışlarda bulunma, düşünce uçuşması, uykusuzluk ise hipomanik veya manik atak belirtileri olarak gösterilebilir”

DOĞRU TEDAVİ ÖNEMLİ

Duygudurum bozukluklarının tedavisi duruma ve semptomlara bağlı olarak değişiyor. Dr. Kızılay tedavi aşamaları için de şunları söyledi:

“Genellikle tedavi, ilaç tedavisi ve psikoterapinin bir kombinasyonunu içerir. Bilişsel davranışçı terapi (CBT), diyalektik davranış terapisi (DBT), psikodinamik terapi yaygın kullanılan bazı terapi çeşitleridir. Duygudurum bozukluklarının prognozu (gidişatı); hastalığın türü ve şiddeti, ne kadar erken teşhis edildiği, seçilen tedavinin uygunluğu gibi faktörlerle doğrudan ilişkilidir. Depresyon ve bipolar bozukluk tekrarlayabilir (ilk tedaviden sonra geri gelebilir) veya devam edebilir. Bu nedenle uzun süreli veya ömür boyu tedavi gerektirebilir. Duygudurum bozukluğu olan kişilerin yaklaşık 3’te biri psikotik bozukluklar, diğer 3’te biri ise yaşam boyu kaygı bozukluğu geliştirir. Duygudurum bozukluklarının tedavi edilebilir olduğunu hatırlamak önemlidir. Doğru tedavi planını bulmak biraz zaman alsa da kişi kendisini daha iyi hissetmeye kararlı olmalıdır. Doğru teşhis ve tedavi edildiğinde duygudurum bozuklukları olan kişiler istikrarlı, üretken, sağlıklı bir hayat yaşayabilirler.” (DHA)

Öne Çıkanlar