TTB'den Sağlık Bakanlığına tetanos çağrısı: Aşı kararsızlığına yol açılmamalı

TTB'den Sağlık Bakanlığına tetanos çağrısı: Aşı kararsızlığına yol açılmamalı
Yayınlanma:
A+ A-
TTB, difteri-tetanos aşısını toplatma kararı alan Sağlık Bakanlığı'na çağrı yaptı. TTB, "Tetanos ve diğer tüm bağışıklama hizmetlerine dair gerekli özen gösterilmeli, aşı kararsızlığına yol açılmamalıdır" dedi.

Artı Gerçek - Türk Tabipleri Birliği (TTB), Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun (TİTCK) difteri-tetanos aşısını 23 Aralık itibarıyla sağlık kuruluşlarından toplatma kararına ilişkin açıklama yayımladı. Söz konusu kararın kamuoyunda endişeye neden olduğu belirtilen açıklamada “Sağlık Bakanlığını uyarıyoruz: Tetanos ve diğer tüm bağışıklama hizmetlerine dair gerekli özen gösterilmeli, aşı kararsızlığına yol açılmamalıdır” denildi.

"Tetanostan korunmanın en etkili yolu tam aşılı olmak ve yaralanma durumunda uygun profilaksi yaklaşımıdır" denilen açıklamada, tetanos aşısının; yaralanmalarda yaralananı, gebelikte anne ve bebeği tetanosa karşı korumak amacıyla, onlarca yılda gerçekleşen koruma başarısına dayanan güvenle, uygulanan bir aşı olduğu belirtildi ve "Aşılar geçmişte olduğu gibi kamu eliyle üretilmeli ve onlarca yılda gerçekleşen koruma başarısına dayanan güven zedelenmemelidir" ifadeleri kullanıldı.

TTB Merkez Konseyi, TTB Halk Sağlığı Kolu, TTB Aşı Çalışma Grubu Türkiye'de uygulanan tetanos aşı türleri ve uygulanma zamanlarına ilişkin detaylı bilgiler de paylaşıldı.

Açıklamada ayrıca şu ifadeler de yer aldı:

"Bağışıklama hizmetlerinin politik istek, sağlık örgütlenmesi, toplum katılımı, aşının tedariki ve lojistik yönetimi, finansman, birinci-ikinci-üçüncü basamakta uygulama ve işbirliği bileşenlerinin tümüyle güven ilişkisi zemininde sürdürülmesi gereklidir. Bu bileşenlerden herhangi birindeki aksaklık toplumun aşıya ulaşmasını engellediği gibi toplum aşıya ulaşsa da oluşan sorun aşının kendisine mal edilmekte, güven ilişkisini zedelemekte ve boyutları gitgide artan aşı kararsızlığına ve reddine hizmet etmektedir.

Tetanos ve ülkemizde uygulanan diğer tüm aşıların tüm sağlık kurumlarında sağlanmasında aksaklık yaşanmaması için gerekli düzenlemelerin yapılmasını bekliyoruz. Bağışıklama hizmetleri yönetiminin kurumlar arası eş güdüm halinde başından sonuna titizlikle yürütülmesinin önemini, aksi takdirde aşılar aracılığıyla onlarca yılda gerçekleşen koruma başarısının zarar göreceğini vurguluyoruz. Aşının ülkemizin geçmişine uygun şekilde kamu eliyle üretilmesinin önemini ve bağışıklama hizmetleri sayesinde elde edilen kazanımların yitirilmemesi için gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerekliliğini yeniden hatırlatıyoruz." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar