Almanya İçişleri Bakanı'ndan 'bozkurt' kınaması: Türk aşırı sağcıların işaretlerinin stadyumlarımızda yeri yok

Almanya İçişleri Bakanı'ndan 'bozkurt' kınaması: Türk aşırı sağcıların işaretlerinin stadyumlarımızda yeri yok
Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, Merih Demiral'ın Avusturya maçında 'bozkurt' işareti yapmasına tepki gösterdi: "Türk aşırı sağcıların işaretlerinin bizim stadyumlarımızda yeri yok."

Artı Gerçek - Türkiye A Milli Futbol Takımı'nın Avusturya ile oynadığı maçta attığı golü 'bozkurt' işareti yaparak kutlayan Merih Demiral'a, Avrupa Futbol Şampiyonası'nın ev sahibi olan Almanya'nın İçişleri Bakanı Nancy Faeser'dan da kınama geldi. "Türk aşırı sağcıların işaretlerinin bizim stadyumlarımızda yeri yok" diyen Faeser, Almanya'nın iç istihbarat kurumu Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın (BfV) ülkedeki Ülkücü Hareket ile ilgili analizinin de linkini paylaştı.

Faeser, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Aşırı sağcı Türklerin sembollerinin stadyumlarımızda yeri yoktur. Avrupa Futbol Şampiyonası'nın ırkçılık platformu olarak kullanılması kesinlikle kabul edilemez. UEFA'nın konuyu araştırıp yaptırımları değerlendirmesini bekliyoruz" dedi.

Almanya İçişleri Bakanı, iç istihbarat kurumu Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın (BfV) Almanya'daki ülkücü hareket ile ilgili analizinin de linkini paylaşarak, "Güvenlik birimlerimiz Almanya'daki Türk aşırı sağcıları yakından takip ediyor. 'Bozkurtlar' Anayasayı Koruma Teşkilatı tarafından izleniyor" ifadelerini kullandı.

Anayasayı Koruma Teşkilatı, ülkücü hareketi "Almanya'daki Türk aşırı sağı" olarak tanımlıyor, "iç güvenlik açısından tehdit oluşturan, şiddete eğilimli bir yapı" olarak değerlendiriyor. DW Türkçe'nin aktardığı üzere, ülkücü hareket, Anayasayı Koruma Teşkilatı tarafından izleniyor. Ancak ülkücü hareket de bozkurt selamı da yasak değil. (DIŞ HABERLER, DW Türkçe)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar