Amedspor şampiyonluk yolunda: 'Bizim için bir takımdan daha fazlası'

Pazar günü oynanacak Iğdırspor maçı öncesi Diyarbakır'da tek gündem Amedspor. "Amedspor bizim için takımdan daha fazlası" diyen Diyarbakırlılar şampiyonluk kutlamalarına hazırlanıyor.

Rojhat ABİ


DİYARBAKIR - TFF 2. Lig Kırmızı Grup'ta mücadele eden Amedspor, 12 senelik şampiyonluk hasretine son vererek 1. Lig'e çıkmaya hazırlanıyor. Lider Amedspor, ikinci sıradaki Kastamonuspor'un 6 puan önünde ve bitime 3 hafta kaldı.

Amedspor, pazar günü Iğdırspor'u ağırlayacak. Maçı öncesi kentte tek gündem Amedspor. "Amedspor bizim için takımdan daha fazlası" diyen Diyarbakırlılar şampiyonluk kutlamalarına hazırlanıyor.

SALDIRILAR ALTINDA MÜCADELE ETTİ

Amedspor, kurulduğu günden beri ırkçı saldırılara maruz kaldı. 2016 yılında Ankaragücü maçında Amedspor yöneticileri protokol tribününde demir çubuklarla saldırıya uğradı. Kulübün Basın Sözcüsü ve avukatı Haldi Soran Mızrak 2.5 metrelik merdiven boşluğundan aşağı atıldı.

Geçen yıl Bursaspor maçında tribünlerde 'Yeşil' kod adlı Mahmut Yıldırım'ın posterleri ve JİTEM'in gözaltında kayıplarını simgeleyen 'Beyaz Toros' pankartları açılarak 1990'lardaki faili meçhul cinayetlere gönderme yapıldı.

Yine geçen yıl Aksarayspor maçı öncesi Amedsporlu futbolcular ısınmak için sahaya çıktıklarında 'Ölürüm Türkiyem' parçası çalındı. Amedsporlu futbolcu Oktay Aydın'ın annesi Fatma Aydın ve çeşitli maçlarda çok sayıda taraftar İstiklal Marşı okunurken ayağa kalkmadığı gerekçesiyle gözaltına alındı. Verilen cezalar, saldırılar, tehditler, tacizler Amedspor'u yolundan etmedi.

ŞAMPİYONLUĞA BİR ADIM KALDI

TFF 2. Lig Kırmızı Grup'ta mücadele eden Amedspor, ligin bitimine üç hafta kala 77 puanla lider. İkinci sıradaki Kastamonuspor arasındaki puan farkı 6'ya çıkaran Amedspor, 21 Nisan pazar günü saat 15.00'te Diyarbakır'da oynanacak Iğdırspor maçından da galibiyetle ayrılırsa 12 yıldır özlemini çektiği şampiyonluğu neredeyse garantileyecek.

KENT YEŞİL KIRMIZIYA BÜRÜNDÜ

Geçtiğimiz hafta Kastamonuspor maçını büyükşehir belediyesi tarafından meydanlar kurulan dev ekranlardan izleyen Diyarbakırlılar kutlamaları adeta karnavala çevirirken bu haftaki Iğdırspor maçı öncesi hazırlıklar sürüyor. Yeşil kırmızıya bürünen kentin birçok noktasına Amedspor'a destek afişleri ve pankartları asıldı. 7'den 70'e herkesin gözü kulağı pazar günü oynanacak maçta. Kentin tek gündemi Amedspor'un şampiyonluğu. Sokakta, kahvelerde, sohbetlerde herkes pazar günkü maçı konuşuyor. Diyarbakırlıların desteğini her zaman yanında hisseden Amedspor ise büyük bir motivasyon maça hazırlanıyor.

'HERKESİ ELLERİNDE KARANFİLLERLE STADA BEKLİYORUZ'

12 yıllık şampiyonluk özleminin bu hafta son bulması beklenirken Amedspor Direniş Taraftar Grubu Derneği yöneticilerinden Tekin Bayram, Iğdırspor ile oynanacak maçın kendileri için hayati önem taşıdığını dile getirdi:

"12 yıldır beklediğimiz şampiyonluğu bu maç getirecek. Onun için pazar günü bütün halkımızı karanfillerle statta bekliyoruz. Bütün dünyaya Amedspor'un ne kadar büyük bir kulüp olduğunu, taraftarının ne kadar olgun bir taraftar olduğunu, holiganizme karşı ne kadar mücadele ettiğini göstermek istiyoruz. 12 yıldır özlemini çektiğimiz şampiyonluğu öyle resmi kutlamalarla değil, spontane gelişen kutlamalarla yapacağız. Burası bayram yeri olacak."

'AMEDSPOR BİZİM İÇİN GURURDUR, ONURDUR'

19 yaşındaki Muhammet Can Yaşar, ailesi ile birlikte çiftçilik yapıyor. Amedspor'un tüm maçlarını takip ettiğini vurgulayan Yaşar, "Amedspor'un çok güzel yerlere gelmesini istiyoruz. Taraftar olarak her zaman yanlarındayız. Amedspor bizim için bir gurur ve onurdur. Her zaman da maçlarına katılırız. En son maçtan sonra da gerçekten çok sevindirdi halkını. Diyarbakır'da Bismil'de ve her yerde çok büyük kutlamalar oldu. Destekliyoruz, helal olsun" dedi.

'DİYARBAKIR OLARAK KENETLENDİK'

Sur'da Amedspor ürünlerinin satıldığı Amedstore mağazasında maç öncesi forma satışları arttı.

Mağaza çalışanı Nilgün Sarı, "Diyarbakır olarak kenetlenmiş durumdayız. Gerçekten halkın büyük bir ilgisi var. Maçın öncesi ve sonrası çok büyük bir fark var Diyarbakır'da. Coşku ve heyecanla şampiyonluğa oynuyoruz. Şampiyon da olacağız zaten. Taraftarımıza teşekkür ederiz. Futbolcularımızdan çaycısına tüm çalışanlara içten teşekkür ediyorum. Hepimiz biriz, Amedspor için varız. Taraftarların hepsini maça bekliyoruz. Bilet satışlarımız Amedstore mağazalarından olacak. Tüm halkımızı maça davet ediyoruz" diye konuştu.

AMEDSPOR'A DESTEK İÇİN ALMANYA'DAN GELDİ

Amedspor- Iğdırspor maçını izlemek için Almanya'dan gelen Ali Demir ise Kürtçe yaptığı açıklamasında Amedspor'un ismini duyunca bile heyecanlandığını anlattı:

"Amedspor bizim hayatımızdır. Amedspor maçı olduğu gün ben uyuyamıyorum. Diyarbakır Kürtlerin kalbidir. Ülkenin tamamında taraftarları var. Hatta yurt dışında Kanada'ya ve Amerika'ya kadar taraftarları var. Başaracağız, şampiyon olacağız. Bu çağrım da tüm Amedspor taraftarlarına; takıma sahip çıksın. Her zaman gelin ve maçları izleyin. Amedspor, Kürtler için bir takımdan daha fazlasıdır."

'AMEDSPOR'UN YERİ TFF 1. LİG'

Sur'da 50 yıldır terzilik yapan Zeynel Çelik de "Amedspor memleketimizin tek takımıdır. Amedspor dediğin zaman Güneydoğu'yu temsil ediyor. Sadece Diyarbakır'ın değil, bölgenin takımıdır. İnşallah çıktığı yerlerde bizi mahcup etmez. Bu takımın yeri 1.Lig. Herkesin bu hafta stadı ful etmesi lazım. Bu hafta en önemli maçlarda biri. Bu maçı alırsa şampiyonluk turu atabilirler. Bu hafta stadın boş kalmaması lazım" diye konuştu.

Öne Çıkanlar