Djokovic'in vizesi ikinci kez iptal edildi

Djokovic'in vizesi ikinci kez iptal edildi
Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Ocak 2022 19:07
A+ A-
Teniste erkekler dünya sıralamasının 1 numarası Sırp tenisçi Djokovic'in salgın tedbirlerine uymadığı gerekçesiyle Avustralya'ya giriş vizesi ikinci kez iptal edildi.

Avustralya, Sırp tenisçi Novak Djokovic'in vizesini ikinci kez iptal etti. Avustralya Göç Bakanı Alex Hawke, "Novak Djokovic'in kamu sağlığı ve düzenini tehlikeye attığı gerekçesiyle vizesini iptal etmek için yetkimi kullandım" dedi. Djokovic, Aralık 2021’de koronavirüs testinin pozitif çıkmasının ardından karantina kurallarına uymadığını itiraf etmiş, tüm dünyada uygulanan salgın tedbirlerini ihlal etmesini "muhakeme hatası" olarak nitelemişti.

Teniste erkekler dünya sıralamasının 1 numarası Sırp tenisçi Novak Djokovic'in koronavirüs tedbirlerine uymadığı gerekçesiyle Avustralya'ya giriş vizesi ikinci kez iptal edildi.

Avustralya Göç Bakanlığı, Sırp tenisçi Novak Djokovic'in vizesinin ikinci kez iptal edildiğini duyurdu.

Avustralya Göç Bakanı Alex Hawke, "Novak Djokovic'in kamu sağlığı ve düzenini tehlikeye attığı gerekçesiyle vizesini iptal etmek için Göç Yasası'nın 133C (3) maddesi uyarınca yetkimi kullandım" dedi.

VİZE BAŞVURUSUNDA YANLIŞ BİLGİ VERMİŞTİ

Vize başvurusu için doldurduğu göçmenlik formunda Avustralya'ya gelmeden önce yurt dışına seyahat ettiğini belirtilmemesinin yanlış olduğunu itiraf eden Djokovic, ancak kasıt bulunmadığını, bu durumun ‘insan hatası’ndan kaynaklandığını savunmuştu. Djokovic'in formlarda, Avustralya'ya uçuşundan 14 gün önce başka bir ülkeye seyahat edip etmediği sorusuna, gitmediği yönünde cevap verdiği ortaya çıkmıştı.

NE OLMUŞTU?

Covid-19 aşısı olup olmadığını açıklamayan Djokovic, Melbourne'da yapılacak Avustralya Açık Tenis Turnuvası'na tıbbi muafiyet kararıyla katılacağını bildirmişti. Melbourne'a ulaştıktan sonra muafiyet kararı kabul edilmeyen ve ülkeye giriş vizesi iptal edilen Djokovic, mültecilerin tutulduğu otele gönderilmişti. Djokovic, vize iptaline itiraz ederek kararı federal mahkemeye taşımıştı.

Avustralya Federal Devre ve Aile Mahkemesinde görülen davada, Avustralya hükümetinin vize iptali kararı kaldırılmış, gözler Göç Bakanı Alex Hawke çevrilmişti. Hawke, "Novak Djokovic'in kamu sağlığı ve düzenini tehlikeye attığı gerekçesiyle vizesini iptal etmek için yetkimi kullandım" diyerek sporcunun vizesini iptal etti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar